Jak głaskać kota? To wcale nie takie proste!
Zwierzęta domowePo publikacji badania naukowców z University of Lincoln, University of São Paulo i University of Veterinary Medicine w periodyku „Physiology and Behavior” w 2013 roku rozszalała się burza.
Badania wykazały, że na skutek głaskania u kotów zwiększa się stężenie kortyzolu, a najwyższy poziom tego hormonu stresu wykazano u zwierząt, które tolerowały głaskanie tak długo, jak życzył sobie tego człowiek. Sami naukowcy przyznają jednak, że często pojawiające się we wtórnych artykułach stwierdzenie, że koty nie lubią być głaskane, to nadinterpretacja. Jak więc to robić, żeby nie stresować zwierzęcia?
Co mówi ogon kota, uszy kota i co mówi... kot?
Czytaj język kota. Ten, który podchodzi z podniesionym, lekko zakrzywionym na końcu ogonem, jest pozytywnie nastawiony i często przyjmie pieszczotę, choć zwykle chce się poocierać o opiekuna w celu wymiany zapachów, co należy mu umożliwić. Zwierzę turlające się i odsłaniające brzuch na nasz widok okazuje nam zaufanie, które nadwerężymy, głaszcząc je wówczas po brzuchu. Ono czeka na krótkie smyrnięcie po głowie. Nie wolno zbliżać się do kota wystraszonego, który ma położone uszy, oblizuje się lub ma utkwiony w nas wzrok.
Zobacz też: Rasy kotów z włosami
Co lubią koty? Przede wszystkim wolność
Nie ograniczaj swobody ruchów. Bardzo częstym błędem popełnianym przez opiekunów jest branie kotów na ręce, zwykle w nieprzewidywalnych momentach. Są oczywiście mruczki, które się tego wręcz domagają, ale tu właśnie jest klucz – kot sam o tym decyduje. Zmuszanie go do czegokolwiek może z czasem prowadzić do apatii lub do tego, że będzie uciekał na sam widok opiekuna. To, co można zrobić, to zaprosić go na ręce; jeśli wejdzie – OK, jeżeli nie – zostawiamy go w spokoju. Musi też mieć możliwość zeskoczenia, kiedy tylko ma na to ochotę.
Głaskanie kota – jak to robić?
Nie atakuj kota miłością. Aby czuł się bezpiecznie, musi mieć przewidywalne otoczenie. Nie jest to możliwe, gdy wszędzie, gdzie odpoczywa, podchodzi do niego opiekun i ściska go lub szoruje po różnych częściach ciała. Jeżeli masz ochotę pogłaskać kota, przywołaj go do siebie. Jeżeli zwierzę leży, to nawet wyciągnięcie głowy w kierunku zapraszającej dłoni świadczy o chęci kontaktu. Jeśli jednak ze strony kota nie ma reakcji, zostaw go w spokoju. Dotyczy to również sytuacji, kiedy wskakuje na kolana czasem chce tylko skorzystać z podgrzewanego legowiska.
Jak zachowuje się chory kot?
Sprawdź, czy nie jest chory. Koty nietykalskie to nie tylko te, które nie są zsocjalizowane z ludźmi. Mogą cierpieć z powodu choroby wywołującej świąd lub ból i z tego powodu nie mieć ochoty na kontakt, ponieważ każdy dotyk odbierają wówczas w nadmierny sposób.
Tekst: dr n. weterynaryjnych Jagna Kudła, specjalistka terapii zaburzeń zachowania psów i kotów, jagnakudla.pl
Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także: Podróż z kotem czy bez kota?
Zobacz także: Czy koty tęsknią?