Kalendarz księżycowy na wrzesień
Kalendarz księżycowy na wrzesień 2015 r.
Księżyca ubywa 1-12.09
Czas korzystny dla prac pielęgnacyjnych w ogrodach: pielenia, układania pryzm kompostowych, przycinania i spulchniania gleby. Przy przekopywaniu kompostu warto go posypywać granulowanym obornikiem. Na wolnych grządkach wysiewamy gorczycę lub inne rośliny na zielony nawóz. Będzie je można zostawić w spokoju na całą zimę lub przekopać w listopadzie po przymrozkach.
Po zakończeniu owocowania można jeszcze przycinać brzoskwinie i śliwy. Dobry sekator przyda się także na grządkach malin, bo trzeba usunąć suche pędy, które już nie dają plonów. Maliny owocujące na tegorocznych pędach zostawiamy w spokoju, bo jeszcze możemy cieszyć się ich smakiem. Suche gałązki palimy, dorzucając do ogniska robaczywe spady spod drzew owocowych.
Księżyc sprzyja koszeniu trawników i zasilaniu gleb kompostem oraz przygotowywaniu ziemi do jesiennego sadzenia roślin. To również dobre dni na zbieranie warzyw korzeniowych, a także sadzenie chrzanu i arcydzięgla lekarskiego. Na grządkach warzywnych i w inspektach oraz tunelach sadzimy rzodkiewki. Ziemia jest jeszcze ciepła, więc nasiona szybko wykiełkują i dojrzeją przed zimą. Urosną szybciej, jeśli przykryjemy je agrowłókniną.
Nów 13-14.09
Wypada na przełomie obu dni, dlatego proponuję odpoczywać od prac ogrodowych przez dwie doby.
Księżyca przybywa 15-27.09
Ciągle są dobre dni na wysiew gorczycy i mieszanek na zielony nawóz. To też idealny moment na zakładanie rabat z narcyzami i krokusami. Po posadzeniu cebule trzeba podlać. Zbieramy dojrzałe nasiona kwiatów jednorocznych, dwuletnich, bylin oraz drzew i krzewów. Większość z nich przyda się dopiero wiosną i trzeba je będzie przechować. Trzeba je dobrze wysuszyć, zanim trafią do słojów czy papierowych toreb. Najlepiej w cieniu, na przykład na przewiewnym tarasie czy na strychu. Zbieramy kwiaty na bukiety, również te, które zamierzamy ususzyć.
O tej porze roku szczególnie pięknie prezentują się chińskie astry. Dzielimy i rozsadzamy liliowce oraz piwonie. Rany po cięciu należy zasypać sproszkowanym węglem drzewnym, a rośliny zasadzić w glebie zasilonej kompostem. Zbieramy zioła i owoce. To także dobry czas na robienie przetworów. Na 18 września warto zarezerwować czas na pierwsze kiszenie kapusty, jabłek i pomidorów!
Siejemy roszponkę i szpinak, które zbierzemy w listopadzie. Natychmiast po zasadzeniu przykrywamy je agrowłókniną. Jeśli roślinom jest ciepło, szybciej urosną. Ta faza Księżyca służy pielęgnowaniu muraw. Kosimy, grabimy i zasilamy nawozami jesiennymi. Rozpoczyna się jesienny sezon sadzenia drzewek i krzewów owocowych. Pamiętamy
o zamówieniu nowych sadzonek winorośli!
Pełnia 28.09
Dzień odpoczynku od prac ogrodowych. Jeśli jest sucho, nie należy jedynie robić sobie przerwy w podlewaniu.
Księżyca ubywa 29-30.09
Po pełni gryzonie mogą zacząć szukać pożywienia. Warto zatem zebrać jak najszybciej to, co je przyciąga, na przykład warzywa korzeniowe. Tym bardziej że plony zebrane w tych dniach będą się szczególnie dobrze przechowywać. Po podsuszeniu znosimy je do piwnicy, wkładamy do ażurowych skrzynek wyłożonych agrowłókniną i zasypujemy czystym piaskiem.
Tuż po pełni warto zabrać się do robienia sałatek i marynat z buraków, marchwi, pietruszki i pasternaku. To też czas sadzenia czosnku oraz zbierania jabłek, gruszek, śliwek i aronii na przetwory. Pod koronami drzew i pod krzewami owocowymi wykładamy ściółki. Zakładamy uprawy boczniaków. Do zimy można je ustawić w ogrodzie, w częściowo ocienionym miejscu. Wyłamujemy lub ucinamy przekwitające pędy dalii, to pobudzi je do rozwijania nowych pąków. Wykopujemy mieczyki i rozkładamy na ziemi, by liście obeschły. Kończymy sadzenie narcyzów i krokusów, rozpoczynamy zakładanie rabat z tulipanami i hiacyntami. Nie zapominamy o regularnym grabieniu trawników. Zaraz zacznie się sezon na dzikie owoce, więc przygotowujemy naczynia na nalewki.