Aromaterapia: olejki dla zdrowia i urody
Czujesz się brzydka i zmęczona? Zatrzymaj się, odetchnij i sięgnij po wonne olejki. Naturalne roślinne zapachy są tak silne, że przenikają do układu krwionośnego i działają na nerwowy, nie mówiąc o tym, że upiększają ciało.
aromaterapia – LECZ SIĘ ZAPACHEM
Na chandrę, ale i na przeziębienia pomoże aromaterapia. Olejki eteryczne potrafią poprawić nastrój i działają antyseptycznie. To znaczy, że czyszczą z bakterii powietrze, którym oddychamy. Olejków aromatycznych są setki, ale na początek kup kilka małych buteleczek. Znajdziesz je w sklepach zielarskich, w internecie. Pamiętaj, by używać ich tylko w kominkach do aromaterapii, a nie na skórę, bo mogą ją poparzyć!
Działanie olejków eterycznych:
• Sosnowy, pichtowy, majerankowy na kaszel i bolące gardło.
• Tymiankowy, różany i pomarańczowy dla energii i lepszego humoru.
• Lawendowy na ból głowy, a imbirowy na bolące mięśnie.
• Bergamotowy dla nerwowych.
• Z drzewa herbacianego jest świetny do sprzątania (rozpuszczony w wodzie), zabije bakterie w łazience czy kuchni.
• Z mięty pieprzowej, eukaliptusa do inhalacji przy kaszlu i katarze.
• Cynamonowy rozpuść w oliwie i dodawaj do kąpieli. Działa uspokajająco.
• Tymiankowy, różany i pomarańczowy dla energii i lepszego humoru.
• Lawendowy na ból głowy, a imbirowy na bolące mięśnie.
• Bergamotowy dla nerwowych.
• Z drzewa herbacianego jest świetny do sprzątania (rozpuszczony w wodzie), zabije bakterie w łazience czy kuchni.
• Z mięty pieprzowej, eukaliptusa do inhalacji przy kaszlu i katarze.
• Cynamonowy rozpuść w oliwie i dodawaj do kąpieli. Działa uspokajająco.
Dopadł cię stres?
Oklepuj się, ugniataj, dopieszczaj, a najlepiej poproś ukochanego o masaż. Dzięki temu i on się odstresuje!
Oklepuj się, ugniataj, dopieszczaj, a najlepiej poproś ukochanego o masaż. Dzięki temu i on się odstresuje!
Alchemia olejków
Olejków eterycznych nie rozsmarowujemy na skórze, bo mogą uczulić. Przygotuj zatem olejek pielęgnacyjny, w którym je rozpuścisz:
• Arganowy jest bardzo drogi, ale cudownie odmładza i nawilża dojrzałą, suchą skórę. Cera Marokanek, które go regularnie używają, choć narażona jest na palące słońce, wolniej się starzeje. Ze względu na cenę warto go używać oszczędnie – tylko do pielęgnacji twarzy i dłoni.
• Z awokado ma bardzo dużo witamin, ale najważniejsze, że działa antyalergicznie i uspokaja skórę wrażliwą. Nadaje się i do twarzy, i do ciała.
• Oliwa, najlepiej z pierwszego tłoczenia na zimno, sprawdza się jako balsam do ciała. Jej zapach nie każdemu pasuje, za to działanie już tak! Świetnie odżywia przesuszoną skórę, nawet tę na piętach, kolanach czy łokciach.
• Olejek jojoba znakomicie wchłania się w skórę, także tę tłustą i trądzikową. Ponieważ nie zostawia błyszczącej warstwy, warto go stosować do pielęgnacji twarzy.
• Migdałowy nadaje się do każdego rodzaju skóry, szczególnie suchej i wrażliwej. Uspokaja stany zapalne, wyrównuje koloryt cery, wygładza zmarszczki i blizny. Idealny do twarzy.
reklama
Jeśli już wybrałaś bazę, nadszedł czas na to, co najważniejsze:
• Aromaty, które cię wyciszą i złagodzą stres, to rumianek, lawenda, pomarańcza, mięta, ylang-ylang.
• Energii i sił dodadzą ci grejpfrut, lawenda, bazylia, cytryna i sosna.
• Przeciwbólowo i pobudzająco działa olejek imbirowy.
• Wytrawny zapach neroli ma moc jak afrodyzjak.
Żeby olejki były skuteczne, kupuj je wyłącznie w czystej postaci, 100-procentowe. Te prawdziwe nie są tłuste, nie toną w wodzie i nie zawierają rozpuszczalników. Na opakowaniu powinien być napis „naturalny olejek eteryczny”. Nazwa „olejek” albo „olejek zapachowy” nie wystarczy. Mieszaj je w proporcjach kropla olejku na łyżkę oleju bazowego, bo są bardzo skondensowane.
● Jeśli olejek eteryczny dostanie się do oka, przemyj je mlekiem, nie wodą.
● Po aromatycznym masażu staraj się nie kąpać przez kilka godzin. Dzięki temu olejek dobrze wchłonie się w skórę i zacznie działać.
● Czyste olejki eteryczne, szczególnie te cytrusowe, są wrażliwe na temperaturę i światło, dlatego przechowuj je w lodówce.
Cytrynowa maseczka antytrądzikowa - koi i goi
Łyżkę twarożku wymieszaj z 2 kroplami olejku cytrynowego, nałóż na oczyszczoną twarz i przykryj zmoczoną w mleku i wyciśniętą gazą. Dzięki temu papka nie spłynie. Po 15 minutach spłucz letnią wodą. Maseczkę kładź wieczorem, bo olejek cytrusowy w połączeniu ze słońcem może uczulać.
Wygładzająca maska rozmarynowa - idealna przed wyjściem w gości
2 łyżki śmietany ukręć z połową łyżeczki oliwy i 2 kroplami olejku rozmarynowego. Nałóż na czystą skórę twarzy, spłucz po 10 minutach.
Cedrowy szampon i płukanka - odświeżą pachnące gotowaniem włosy
Do 100 ml dowolnego, bezzapachowego szamponu dodaj 15 kropli olejku cedrowego. Podczas mycia potrzymaj pianę na włosach przez minutę. Po spłukaniu włosów polej je jeszcze mieszanką litra wody, łyżki mleka i 2 kropli olejku cedrowego. Taką płukankę przygotuj oczywiście wcześniej i starannie wymieszaj, dzięki mleku olejek zmiesza się z wodą.
Lawendowa kąpiel - na zmęczone zakupami stopy
Roztrzep jajko, wlej do miednicy i dodaj łyżkę wódki, szklankę śmietany, 3 krople olejku lawendowego i łyżeczkę oliwy. Wymieszaj trzepaczką. Zanurz w miksturze umyte stopy, zrelaksuj się przez kwadrans. Unieś nogi nad miskę, pozwól, by mieszanka zaschła na stopach, i rozmasuj ją, wykonując przy okazji delikatny piling. Spłucz resztki maseczki.
Cynamonowy kop antycellulitowy - piling do ciała, który dodaje energii
Pół kubka zmielonej kawy zalej wrzątkiem, zamieszaj i parz przez 5 minut, odlej wodę. Kiedy fusy ostygną, dolej do nich łyżkę oliwy i 2 krople olejku cynamonowego. Piling wetrzyj w suchą skórę, a potem starannie spłucz pod prysznicem.
Niech zadziała magia: codziennie rano i wieczorem nanieś na dłonie trochę olejku lub zaromatyzowanego kremu. Przyłóż ręce na kilkanaście sekund do twarzy i głęboko oddychaj. Pozwól, by zadziałała magia zapachu. Potem wmasuj preparat w oczyszczoną, najlepiej lekko wilgotną skórę twarzy. Masuj ją delikatnie opuszkami, od środka do zewnątrz, rozetrzyj okolice skroni i łuków brwiowych – to dodatkowo uspokaja. Po chwili przyłóż do twarzy chusteczkę higieniczną, dzięki czemu cera nie będzie się błyszczeć. Podobnie zadbaj o ciało. Olejek wcieraj w lekko osuszoną ręcznikiem skórę, zawsze od stóp do serca.
Tekst: Karolina Zawadzka, Joanna Zaguła
Zdjęcie: Shutterstock