Jak wybrać najlepszy kaganiec dla psa?
Jaki kaganiec kupić, żeby dobrze spełniał swoją funkcję, a jednocześnie nie zrobił zwierzakowi krzywdy? - radzi Joanna Hajdyła-Jarosz, dyplomowana trenerka psów i zoopsycholog, www.psiaedukacja.pl.
Kaganiec przyda ci się nie tylko jeśli jedziesz z psem na wakacje. W pociągu, autobusie czy na kempingu, zawsze odpowiadamy za nasze czworonogi.
Dobry kaganiec:
• Nie może ściśle przylegać. Psy muszą mieć możliwość otwarcia pyska i oddychania z językiem na wierzchu. W przeciwieństwie do ludzi nie pocą się podczas upałów, tylko dyszą i w ten sposób się chłodzą. Każdego lata z powodu przegrzania i źle dobranego kagańca umiera wiele psów!
• Łatwo sprawdzisz, czy kaganiec nie jest za ciasny – powinien być na tyle luźny w obwodzie, żeby mieściły się w nim poza psią mordą dwa złączone palce, a od czubka psiego nosa do krawędzi zostały jeszcze 2 cm luzu.
•Najlepszy jest kaganiec fizjologiczny – z mocnego i lekkiego tworzywa. Nie obciąża pyska, jest dopasowany do kształtu psiej mordy. Zabezpiecza przed ugryzieniem, a jednocześnie umożliwia zwierzakowi picie czy podjadanie smakołyków i – co najważniejsze – swobodne dyszenie z jęzorem na wierzchu.
•Dobry jest też kaganiec baskerville – gumowo-plastikowy, dobrze dopasowuje się do różnych typów pysków. Podobnie jak kagańce skórzane i plastikowe.
•Kaganiec uzdowy – pierwotnie służył do nauki chodzenia na luźnej smyczy, więc nie zapobiega ugryzieniu. Nadaje się zatem dla psów spokojnych, które bezstresowo znoszą podróż czy też noszą go pro forma w miejscach, gdzie obowiązuje nakaz zakładania psom kagańca.
•Uwaga na kagańce materiałowe – nie nadają się do noszenia na co dzień. Stworzono je jako zabezpieczenie przed pogryzieniem w gabinecie weterynaryjnym. Pies nie może w nich otworzyć pyska, a więc nie ugryzie, ale też nie będzie mógł swobodnie dyszeć czy napić się wody. W takim kagańcu narażamy go na udar.
Zdjęcie: Shutterstock