Uczymy szczeniaka czystości
Jak nauczyć szczeniaka czystości radzi Joanna Hajdyła-Jarosz, dyplomowana trenerka psów i zoopsycholog, www.psiaedukacja.pl.
1. Zaczynamy od wybrania jednego miejsca i rozkładamy tam podkład, na który szczeniak ma się załatwiać. Chłonna mata powinna leżeć jak najbliżej drzwi wyjściowych, by kojarzyła się psu z wyjściem z domu. Jeśli podkłady umieścimy w kilku punktach, zwierzak może uznać, że całe mieszkanie jest toaletą.
2. Leżące na podłodze dywaniki i chodniki zwijamy na 2 miesiące, żeby szczeniak nie mylił ich z podkładem.
3. Za każdym razem, kiedy psiak załatwi się na podkład lub na dworze, trzeba go nagrodzić. Ale nie w trakcie siusiania, bo szczeniak łatwo się dekoncentruje, i zamiast zrobić, co trzeba, do końca, popędzi po smakołyk.
4. Nie karzmy zwierzaka, jeśli nabrudzi na dywan czy podłogę. Nie zrozumie tego i może potem nie chcieć załatwić się przy właścicielu. Jeśli zdarzy mu się nasiusiać kilka razy w jednym miejscu, musimy je dobrze wyczyścić, by szczeniaka nie przyciągał zapach moczu. Najlepiej poradzi sobie z tym ocet. Najpierw myjemy podłogę gorącą wodą z octem, a potem stawiamy tam miskę z jedzeniem. Psy nigdy nie załatwiają się tam, gdzie jedzą!
5. Szczenięta załatwiają się co 2-2,5 godziny, prawie zawsze po śnie, zabawie lub posiłku. Pamiętajmy o tym i uprzedzajmy sytuację, wyprowadzając psa na dwór. Na początku spaceru nie odpinamy smyczy ani nie bawimy się ze szczeniakiem, by z nudów skupił się na zrobieniu siusiu.
6. Nieśmiałe psiaki często nie mają odwagi załatwiać się w miejscu, które jest przesiąknięte zapachami innych zwierząt, dlatego dobrze jest wybierać miejsca czyste, nieco na uboczu.
7. Jeśli nie chcemy, by zwierzak załatwiał się na całej działce, powinniśmy wygrodzić mu miejsce, gdzie może to robić, albo regularnie wyprowadzać go poza ogród. Pamiętajmy jednak, że każdy pies znaczy swój teren, zwłaszcza na obrzeżach, by sygnalizować innym, kto tu jest gospodarzem.
Zdjęcie: Shutterstock
Tekst: Joanna Hajdyła-Jarosz