Kalendarz księżycowy na lipiec
Kalendarz księżycowy na lipiec.
1.07 Księżyca przybywa
Tak jak pod koniec czerwca, kiedy Księżyc też rósł, możemy przycinać przekwitające byliny i kwiaty jednoroczne. Jeśli zasilimy je nawozem w granulkach lub płynie, niektóre z nich ponownie zakwitną.
Ciągle sporo pracy czeka nas przy rozsadach. Wysiewamy nasiona kwiatów dwuletnich i bylin, szpinak i koper oraz zimową rzodkiew, kapustę pekińską i głąbiki krakowskie. Młode roślinki będą lepiej rosły, jeśli do produkcji rozsady użyjemy specjalnego torfowego podłoża. Na stałe miejsca wysadzamy warzywa ciepłolubne: pomidory, papryki, ogórki, dynie, cukinie oraz zioła. Pod osłony można wysadzać rozsadę melonów i arbuzów. Warto zaplanować robienie zielnych sadzonek różnych krzewów i drzew.
Jeśli po majowym wysiewie ogórków okryliśmy je agrowłókniną, to teraz powinny rozpocząć owocowanie. Wciąż warto robić gnojówki oraz wywary i wyciągi do ochrony
i zasilania roślin ogrodowych.
Sadzimy żywopłot. Jeśli chcemy, by w przyszłości nie zarastał chwastami, to wcześniej trzeba usunąć ich korzenie i wyściółkować glebę brązową agrowłókniną. Po posadzeniu roślin można wysypać na wierzch korę lub zrębki.
Dobry dzień na robienie przetworów z owoców! Planujemy prace pielęgnacyjne na trawnikach.
2.07 Pełnia
Dzień wolny od prac ogrodowych. Nie zaszkodzi jednak podlewanie roślin, jeśli jest taka potrzeba.
3-15.07 Księżyca ubywa
Dobry czas na ochronę ogrodu przed chorobami i szkodnikami. Szczególnie warto pamiętać o pomidorach i ogórkach, które już wkrótce mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe. W wolnych chwilach przycinamy przekwitające byliny, u kwiatów jednorocznych usuwamy nasienniki, ale kilka zawsze warto zostawić, by na przyszły sezon mieć własne nasiona.
Księżyc sprzyja koszeniu trawników, przycinaniu żywopłotów z roślin liściastych i iglaków oraz walce z chwastami. Po pieleniu glebę zawsze warto wyściółkować! Można agrowłókniną albo dowolną materią organiczną, taką jak zrębki z gałęzi, chwasty, kompost czy kora. Kilkucentymetrowa warstwa ogranicza parowanie wody, nadmierne nagrzewanie gleby, wzbogaca podłoże w próchnicę. Utrudnia też życie chwastom.
Po zakończeniu zbioru truskawek kosimy liście, a rośliny zasilamy, by zebrały siły na przyszły sezon.
16.07 Nów
Chwila odpoczynku. Wolny czas warto wykorzystać na podziwianie kwitnienia lilii i liliowców.
17-30.07 Księżyca przybywa
Zajmujemy się zbiorami i robieniem zapasów na zimę. Dojrzewają porzeczki, agrest, czereśnie, wiśnie, morele, brzoskwinie i pierwsze śliwki, jabłka oraz gruszki.
Na grządkach warzywnych wykopujemy cebulę i czosnek. Najlepiej zrobić to w okresie słonecznej pogody. Plony trzeba rozłożyć, by szybko wyschły. Później trzeba je oczyścić i zanieść do przechowalni.
Przekwitły już irysy, więc jest dobry moment, by podzielić ich kłącza oraz porozsadzać. To również okres ukorzeniania półzdrewniałych pędów różnych krzewów ozdobnych. Najlepiej robić to w warunkach cieplarnianych, czyli w małej szklarni lub tunelu, gdzie panują ciepło i duża wilgotność.
Księżyc wyjątkowo sprzyja wysiewom warzyw na poplony: sałaty, kapusty pekińskiej, roszponki i szpinaku. Zbierzemy je jesienią. Rozpoczyna się okres siewu roślin na zielony nawóz. Szczególnie warto pamiętać o gorczycy. Nie tylko zasila glebę w próchnicę, jej zadaniem jest przede wszystkim ograniczanie rozwoju szkodników glebowych.
31.07 Pełnia
Na zakończenie miesiąca wolne od prac ogrodowych. Jeśli jest sucho, to rośliny będą wdzięczne za podlanie ciepłą deszczówką.
Tekst: Witold Czuksanow
Zdjęcie: Shutterstock