Wystarczy garść truskawek czy surowa marchewka raz w tygodniu, a może unikniesz zawału. Pamięć już nie ta? Biegnij po jagody. A jeśli chcesz schudnąć – zielenina na stół! Menu powinno być tęczowe.
ŻÓŁTY I POMARAŃCZOWY NA WZROK
Owoce: morele, brzoskwinie
Warzywa: marchew, papryka, kukurydza, dynia
Jakie właściwości mają żółte warzywa i owoce?
Są dobre dla naszych oczu. Zapobiegają pogorszeniu się wzroku u osób starszych oraz tzw. kurzej ślepocie. Latem pilnują, by oczy nadmiernie nie wysychały.
Jak je podawać?
Żeby beta-karoten dobrze się wchłaniał, potrzebny jest tłuszcz. Dlatego do potraw z marchwi czy dyni warto dodawać olej lub masło, a owoce miksować z jogurtem
czy śmietaną. Z kolei robiąc soki, stawiaj na te przecierowe, mętne i z cząstkami owoców. Podczas klarowania i przecedzania traci się bowiem dużo karotenu.
Przepis na chłodnik z marchwi i moreli
4 łyżeczki kaszy manny ugotuj w 2 szklankach mleka. Pokrój 6 świeżych moreli i ugotuj razem ze startą marchewką w niewielkiej ilości wody. Kiedy ostygną, posłódź łyżeczką miodu, dopraw cynamonem, zmiksuj i dodaj do mleka. Ubij lekko pół szklanki kremówki, połącz z chłodnikiem, schłódź w lodówce.
To ciekawe
Beta-karoten długo był uważany za cudowny środek antyrakowy, w tabletkach łykano go na potęgę. Dziś wiadomo, że to nieprawda.
Beta-karoten pomaga za to latem chronić skórę przed słońcem.
CZERWONE WZMACNIAJĄ SERCE
Owoce: czereśnie, truskawki, czerwone porzeczki, maliny, wiśnie, arbuz, żurawina, aronia
Warzywa: czerwona papryka, pomidory
Jakie właściwości mają czerwone warzywa i owoce?
Dbają o żyły i tętnice, u palaczy pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, zapobiegają atakom serca. Bogate są w potas regulujący pracę serca i ciśnienie krwi.
Jak je podawać?
Owoce i paprykę najlepiej na surowo – podgrzewanie zabija w nich antocyjany i witaminę C. Ale pomidory możesz śmiało gotować, piec i przerabiać na purée. Nawet jeśli zginą przy tym jakieś witaminy, to antyrakowy likopen stanie się jeszcze lepszy. Co ciekawe, z ciepłych potraw organizm nawet łatwiej go wchłania. Najlepiej, jeśli są zaprawione odrobiną szlachetnego tłuszczu – prawdziwej oliwy, oleju rzepakowego czy lnianego.
Przepis na domowy keczup
3 kg pomidorów sparz, obierz ze skórki i pokrój. W dużym garnku na 4-5 łyżkach oleju rzepakowego zeszklij na małym ogniu 3 cebule i 3 ząbki czosnku. Dodaj pół szklanki brązowego cukru i tyle samo octu jabłkowego. Wrzuć pomidory, gotuj, aż zmiękną. Zmiksuj i dopraw. Gotuj półtorej godziny, aż pulpa zgęstnieje. Przelej do wyparzonych słoików, zakręć i odstaw do góry dnem do ostudzenia.
To ciekawe
Dwa pomidory w dowolnej postaci, np. w sosie do makaronu lub zupie, jedzone codziennie, zapobiegają osteoporozie, a u panów przerostowi prostaty.
Im intensywniejszy kolor owocu lub warzywa, tym mocniejsze działanie.
FIOLET NA PAMIĘĆ
Owoce: czarne porzeczki, jagody, jeżyny, borówki
Warzywa: bakłażan, buraki, czerwona kapusta, czerwona cebula
Jakie właściwości mają fioletowe warzywa i owoce?
Poprawiają pamięć i koncentrację. Stymulują krążenie nawet w najmniejszych naczynkach krwionośnych mózgu, leczą ich stany zapalne i zapobiegają obumieraniu komórek mózgowych.
Jak je podawać?
Fioletowe barwniki są najdelikatniejsze, łatwo się utleniają. A ponieważ organizm nie potrafi magazynować przeciwutleniaczy, warto jeść codziennie pół szklanki fioletowych owoców. Najlepiej na surowo, bo gotowanie zmniejsza ich właściwości. Jeśli je kroisz lub miksujesz, skrop zaraz sokiem z cytryny albo posyp cukrem, a wtedy cenne barwniki wolniej się będą ulatniać.
Przepis na czarną nalewkę
Kilogram świeżych jagód zasyp w słoju dwoma szklankami cukru, wstrząśnij i zalej taką ilością spirytusu (70%), by zakryć owoce. Zakręć i ustaw w ciepłym, ale nie nasłonecznionym miejscu, co kilka dni wstrząśnij. Po miesiącu przecedź nalewkę przez filtr do kawy, dodaj pięć kropli soku z cytryny. Zlej do butelek i odstaw na co najmniej dwa miesiące.
To ciekawe
Naukowcy zalecili grupie starszych osób picie 2 szklanek soku z jagód dziennie przez 2 miesiące. Okazało się, że po skończonym eksperymencie wszyscy jego uczestnicy rozwiązywali testy pamięciowe dużo lepiej niż wcześniej.
ZIELONY NA SMUKŁĄ TALIĘ
Owoce: agrest, jasne winogrona
Warzywa: brokuły, szpinak, jarmuż, cukinia, szparagi, szczaw, natka pietruszki
Jakie właściwości mają zielone warzywa i owoce?
Poprawiają trawienie i pracę wątroby. Hamują napady głodu i wspomagają regenerację przyjaznych bakterii jelitowych. Co więcej, są źródłem magnezu, więc zapobiegają bolesnym skurczom mięśni podczas wysiłku.
Jak je podawać?
Długie gotowanie niszczy chlorofil. Dlatego szpinak, jarmuż i brokuły warto wrzucać na wrzątek lub gorącą patelnię i gotować tylko 4-5 minut. Zielony barwnik nie lubi też kwaśnych dodatków, lepiej nie polewać gotowego dania sokiem z cytryny! A szczaw spróbuj ugotować na mleku – to poprawia wchłanianie zielonego barwnika.
Przepis na superkoktajl
Zmiksuj szklankę szpinaku, szklankę umytego i pokrojonego w kostkę ogórka, pęczek natki pietruszki, obrany i pokrojony w kostkę seler, garść agrestu. Dolej tyle wody, żeby wyszedł płynny koktajl. Jeśli chcesz schudnąć, pij go codziennie zamiast drugiego śniadania.
To ciekawe
W starożytnym Rzymie gladiatorzy zajadali się młodymi pędami jęczmienia bogatego w chlorofil. Dodawało im to sił i pomagało zregenerować się po walce.
Tekst: Karolina Zawadzka
Zdjęcia: Shutterstock