Chwasty rosną wszędzie, nie zawsze mile widziane. Zamiast je niszczyć, wykorzystaj ich moc i niezwykłą siłę upiększania.
CHABER BŁAWATEK
Latem wypatrzysz go w łanach zbóż, ale chętnie rośnie też w ogrodach. Z błękitnych płatków pełnych potasu i witaminy C robimy wygładzające napary do przemywania twarzy i oczu łagodzące np. zapalenie spojówek.
Jak zbierać?
Najlepsze są kwiaty ciemne, niezupełnie rozwinięte, wyglądające jak pędzelki. Wypłowiałe tracą swoje właściwości. Płatki wyskubuj z koszyczków zaraz po zerwaniu i szybko zużywaj.
Piękne włosy blond
3 łyżki płatków zalej szklanką wrzątku, przykryj. Po kwadransie odcedź, dolej łyżeczkę octu jabłkowego i pół szklanki chłodnej przegotowanej wody. Gotową płukanką polej włosy po umyciu. Wygładzi je i nada chłodny kolor. Idealna po farbie, która wyszła zbytżółta. Zwalcza też łupież.
Zmarszczki precz!
Łyżeczkę płatków chabra zalej 3 łyżkami wrzątku i gotuj na małym ogniu przez 2 minuty. Odstaw, wystudź troszkę, by odwar cię nie oparzył, dodaj pół łyżeczki soku z cytryny
i łyżkę płatków owsianych roztartych na pył w moździerzu. Ciągle ciepłą papkę nałóż na twarz, spłucz po 20 minutach.
SKRZYP POLNY
To hit! Dzięki zawartości krzemionki rewelacyjnie wzmacnia cebulki włosów.
Sok na włosy
Zmiksuj świeżo zerwane pędy w blenderze, potem wyciśnij przez gazę. Smaruj skórę głowy, najlepiej wieczorem, bo nada włosom odcień starego złota – po porannym umyciu szamponem kolor wróci do normy. Sokiem przed snem smaruj twarz. Działa przeciwtrądzikowo i zmniejsza przetłuszczanie się skóry.
Jak zbierać?
Od połowy lipca do końca sierpnia skrzyp ma najwięcej krzemionki. Ścinaj górne części rośliny, same choineczki. Wybieraj te czyste, zielone, brązowe są za stare.
Gęste włosy wracają 2 łyżki świeżych liści zalej szklanką zimnej wody i gotuj 5 minut. Zdejmij z ognia, zaparzaj 30 minut pod przykryciem. Pij dwa razy dziennie, po pół szklanki. Po 3–4-tygodniowej kuracji zrób miesięczną przerwę, bo skrzyp może wypłukiwać z organizmu witaminę B1. Aby temu zapobiec, jedz pestki słonecznika.
Matowa cera
Garść skrzypu drobno posiekaj, utrzyj z łyżką świeżych drożdży i dodaj pół łyżeczki soku z cytryny. Nałóż na twarz. Jeśli masa będzie za gęsta, dolej odrobinę wody. Po 20 minutach zwilż wodą, pomasuj chwilę opuszkami palców i spłucz.
Witajcie, smukłości
3 garście pociętego skrzypu zalej 4 szklankami wody. Gotuj na małym ogniu pół godziny pod przykryciem. Przecedź i wlej do kąpieli. Zanurz się w niej na kwadrans. Skrzyp wysmukla, zmniejszając obrzęki.
PODAGRYCZNIK
Jak raz się pojawi w ogrodzie, zostanie w nim już na zawsze. Wyjątkowo silny chwast, ale ma tyle karotenu, co brokuły, a w liściach sześć razy więcej witaminy C niż w jabłku. Kiedyś na wsiach jedzono go na przednówku i używano do łagodzenia objawów podagry – stąd nazwa. Obkładano też nim twarz, by nadać cerze bladość. Kosmetyki z podagrycznika zmniejszają podrażnienia i zmarszczki. Są idealne na spaloną słońcem skórę.
Jak zbierać?
Zrywaj młode, szczytowe listki. Nasiona zbieraj w sierpniu, wrześniu, ususz, lekko utłucz w moździerzu i po dolaniu odrobiny oliwy stosuj na ciało jako piling – zmniejszy obrzęki ud.
Po słońcu
4-5 liści podagrycznika drobno posiekaj, dodaj surowe żółtko, łyżkę jogurtu, łyżeczkę mąki ziemniaczanej i pół łyżeczki miodu. Nałóż na twarz, po 20 minutach spłucz chłodną wodą. Maseczką można też smarować poparzone plecy czy kark.
Na komary i zmęczenie
10 liści posiekaj i utrzyj na papkę. Dodaj pół szklanki octu jabłkowego, odstaw na cały dzień, przecedź. Rano i wieczorem wklepuj w oczyszczoną skórę twarzy. Zmniejsza też i koi zaczerwienienia po ukąszeniu komarów.
Więcej o ziołach w kosmetyce: Kurdybanek – najstarsze prasłowiańskie ziele
Tekst: Karolina Zawadzka
Zdjęcia: Shutterstock