Piękna w kwiecie wieku
Zamiast w sobótkę szukać kwiatu paproci, zbieraj rumianek, koniczynę i lipę. Ich świeże płatki mają teraz największą moc odmładzania.
Koniczyna
Zbieraj: na początku czerwca. Najczęściej pleciemy z niej wianki, tymczasem zawiera substancje, które działając jak hormony żeńskie, utrzymują skórę w dobrej kondycji. Więcej, są to estrogeny najsilniejsze z możliwych, lepsze od bardziej znanych sojowych.
Jak działa? Cera staje się elastyczna, bardziej jędrna i rozjaśniona. Naskórek jest także mniej szorstki.
Olejek odmładzający
Do szklanego, wyparzonego i dokładnie wytartego słoja wsyp szklankę kwiatów koniczyny, zalej szklanką oleju (najlepiej ekologicznego i nierafinowanego). Może to być
też oliwa extra virgin. Przykryj gazą, odstaw w ciepłe miejsce. Potrząsaj co kilka dni, gotowy olejek zlej po 4-6 tygodniach. Parę kropel wcieraj codziennie rano i wieczorem po umyciu cery
i przetarciu tonikiem.
KWIATOWA KĄPIEL UJĘDRNIAJĄCA
Do dużego garnka wsyp szklankę kwiatów koniczyny, pół szklanki kwiatów lipy oraz pół szklanki koszyczków rumianku. Zalej wszystko dwoma litrami wody, zagotuj i odstaw na kwadrans. Potem przecedź i wlej do wanny z ciepłą wodą. Zanurz się w niej na kwadrans. Do takiej kąpieli najlepiej wskakiwać dwa razy w tygodniu. Przygotowaną miksturą możesz również spłukać włosy. Będą dzięki temu lśniące i mocniejsze.
Lipa
Zbieraj: w drugiej połowie czerwca
Kiedyś, gdy w rodzinie szlacheckiej rodziło się dziecko, sadzono w alei lipę. Miała dawać potomkowi szczęście, zdrowie i urodę. Wyciągi z jej kwiatów sprawdzają się w pielęgnacji cery suchej i podrażnionej. Działają przeciwzapalnie i nawilżająco, poprawiają elastyczność skóry, ale też sprawiają, że mniej się przetłuszcza i świeci latem. Warto przecierać naparem lipowym skórę po goleniu i depilacji, a także podrażnioną opalaniem.
Mleczko oczyszczające
Łyżkę kwiatów lipy podgrzewaj z ⅓ szklanki tłustego mleka na minimalnym ogniu przez kwadrans. Mleko nie powinno wrzeć. Odstaw do lodówki, aby ostygło, na 2-3 godziny. Odcedź, mleczkiem przecieraj twarz rano i wieczorem jak tonikiem. Taki kosmetyk, przechowywany w lodówce, nadaje się do użycia prawie przez tydzień.
To ciekawe!
Z kwiatów lipy możesz zrobić smaczny i upiększający cerę koktajl. Zblenduj garść z sokiem z jabłka czy pomarańczy, dodaj do smaku miód. Kwiaty zawierają substancje śluzowe, więc otrzymasz napój o aksamitnej konsystencji.
Rumianek
Zbieraj: w ostatnim tygodniu czerwca. Sprawdź tylko, czy zbierasz właściwe kwiaty. Rumianek pospolity, w odróżnieniu od innych gatunków (np. psiego), środek kwiatu ma wewnątrz pusty, co łatwo stwierdzić po przekrojeniu koszyczka wzdłuż. Najlepiej zrywać go wtedy, gdy płatki nie są jeszcze silnie odgięte w dół. Łagodzi podrażnienia i odżywia suchą skórę. Zawarta w nim witamina PP wzmacnia naczynka.
Maseczka łagodząca po słońcu
Wsyp do naczynia 2 łyżki siemienia lnianego i łyżkę kwiatów rumianku. Zalej wrzątkiem, aby powstał kisiel. Kiedy papka trochę przestygnie i będzie przyjemnie ciepła, nałóż ją na twarz, spłucz po kwadransie.
To ciekawe!
Zerwij łodygę rumianku w dzień św. Jana. Zostaw na noc na oknie, rano sprawdź, w jakim jest stanie. Jeśli nie zwiędnie, czeka cię szczęśliwy rok w zdrowiu i… urodzie!
Czy wiesz, że...
Zgniecione świeże kwiaty koniczyny łagodzą świąd i zmniejszają ślady po ukąszeniach owadów.
Tekst: Karolina Zawadzka