Kalendarz księżycowy czerwiec 2015
1.06 Księżyca przybywa
Wkrótce pełnia, więc na początku miesiąca warto zasilić rośliny ogrodowe i przygotować kolejną porcję gnojówki z pokrzyw lub skrzypu. W warzywniku sadzimy selery, kapustę i zioła. Jedyny dzień w czerwcu dobry na wysiew fasoli, ogórków, posadzenie papryki, pomidorów, dyń, cukinii oraz melonów i arbuzów. Można ścinać zioła do suszenia. To między innymi czas zbioru rumianku. Na kwiatowe rabaty zapraszamy dalie, lilie, kanny, mieczyki i wszystkie inne bulwy oraz cebule kwitnące latem. Zbieramy sałatę, szpinak i koper, a sadzimy liściowe selery, letnią sałatę, endywię, późną kapustę i rozsadę jarmużu. W ogrodzie pojawiają się pierwsze mszyce, które warto spryskać
zwykłą wodą z dodatkiem mydła potasowego. Bardzo tego nie lubią i wynoszą się szybko z opryskanych roślin. Jeśli jest gorąco, pamiętamy o podlewaniu ogrodu. Teraz rośliny rosną i potrzebują szczególnie dużo wody!
2.06 Pełnia
Ogród odpoczywa, róbmy to samo. Można podlewać, jeśli jest sucho.
3-15.06 Księżyca ubywa
Uwaga na szkodniki na drzewach i krzewach owocowych! Niebezpieczne są zwłaszcza mszyce, które można doraźnie spłukiwać silnym strumieniem wody. Jeśli szkodniki uparcie się trzymają plonów, wówczas stosujemy opryski ziołowe z gnojówki z pokrzyw rozcieńczonej pięćdziesięcioma częściami wody. Można przyspieszać dojrzewanie truskawek, przykrywając je agrowłókniną. Księżyc sprzyja teraz letniemu cięciu jabłoni i grusz oraz usuwaniu bocznych pędów pomidorów. W połowie miesiąca przerzedzamy zbyt gęsto rosnące zawiązki owocowe. Z zabiegiem można zaczekać, aż część zawiązków sama opadnie, czyli do opadu świętojańskiego, który obserwuje się zazwyczaj w czasie najdłuższych dni w roku. Pielimy ogrody, ściółkujemy rabaty oraz układamy pryzmy kompostowe. Księżyc sprzyja również przerywaniu zbyt gęsto rosnących siewek. Przycinamy bratki w skrzynkach i donicach, następnie je wykopujemy i sadzimy na rabaty. Jeśli po przesadzeniu zostaną podlane nawozem, wówczas szybko wypuszczą świeże liście i ponownie zakwitną. Puste pojemniki wypełniamy ziemią i obsadzamy ziołami albo kwiatami. O tej porze roku polecam zwłaszcza pelargonie. Są wyjątkowo piękne i będą kwitły do końca sezonu. Dobry czas na przycinanie liściastych żywopłotów. Trawa przycięta, gdy Księżyca ubywa, rozkrzewia się i wolno odrasta, zatem to również idealne dni na pielęgnację murawy: koszenie, napowietrzenie, podlewanie, zasilanie. Teraz jest też najlepszy moment na to, by odciąć brzegi trawnika, który napiera na rabaty i ścieżki. Jeśli mięta i melisa zaczynają kwitnąć, można je ściąć nisko i zasilić gnojówką z pokrzyw. Do końca sezonu odrosną i zaparzy się z nich niejedną aromatyczną herbatę.
16.06 Nów
Chwila oddechu. Dzień na podziwianie uroków ogrodu.
17-30.06 Księżyca przybywa
Sadzimy w ogrodzie żywopłoty. Jeśli chcemy, by w przyszłości nie zarastały chwastami, wcześniej trzeba przygotować pod nie grunt i usunąć korzenie niepożądanych roślin. Potem ściółkujemy glebę brązową agrowłókniną pod żywopłoty. Po posadzeniu roślin na wierzch można wysypać korę lub zrębki. Sadzimy w ogrodzie rozsadę sałaty, wysiewamy szpinak i koper oraz zimową rzodkiew, kapustę pekińską i głąbiki krakowskie, czyli sałatę łodygową. Czas na wysiew fasoli szparagowej i grochu cukrowego. Jeśli po majowym wysiewie ogórków okryliśmy je agrowłókniną, to teraz powinny rozpocząć owocowanie. Nadeszły najlepsze czerwcowe dni na przetwory z owoców! Teraz ziemia z radością przyjmie poziomki, a sadzonki, które zaowocują w przyszłym roku, posadzimy jesienią. Dobry czas na prace pielęgnacyjne na trawnikach. Przycinamy przekwitające byliny i kwiaty jednoroczne. Niektóre z nich ponownie zakwitną, jeśli później zostaną zasilone płynnym lub granulowanym nawozem. Na rozsadniku albo do doniczek wysiewamy nasiona kwiatów dwuletnich i bylin na rozsadę. Siewki nie będą chorowały, jeśli je umieścimy w specjalnym podłożu do produkcji rozsady. Jesienią będzie
można je przesadzić na ich stałe miejsce. W końcu czerwca warto zaplanować robienie sadzonek krzewów i drzew. Wciąż można przygotowywać gnojówki oraz wywary i wyciągi do ochrony czy zasilania roślin ogrodowych. W połowie czerwca można jeszcze sadzić zioła oraz ciepłolubne warzywa: pomidory, papryki, ogórki, dynie, melony, cukinie oraz zioła. Zioła warto teraz zbierać i suszyć.
Tekst: Witold Czuksanow, Karolina Zawadzka
Zdjęcia: gap photos, stockfood/free, shutterstock, materiały prasowe