Wianki były plecione z kwiatów i ziół, którym przypisywano magiczną moc. Zwłaszcza sobótkowe wianki miały być piękne, żeby wpaść w oko kochankowi, i mocne, by do niego dopłynąć.
Idealna para piwonia i jaskier
Piwonia jest symbolem czystości, z płatków jaskra wróżyło się przyszłość. To dobry duet do wianka panny szukającej miłości.
Chabrowa wierność i dobroć
Subtelny i delikatny chaber miał zapewnić naszym prababkom nie tylko miłość, ale i wierność wybranka oraz dać pewność, że kochanek nigdy ich nie skrzywdzi.
Bez problemów w miłości
Miłość, spełnienie, szczęście są bliżej, niż myślisz – mówi ostróżka. Kwiat oznacza rychłe rozwiązanie problemów. Jest symbolem prostoty.
Kocha... lubi... szanuje?
Nasze prababcie odrywały płatki jaskrów, żeby sprawdzić, czy warto angażować się w uczucie. Te piękne kwiaty symbolizują bogactwo. Wierzono, że spełniają życzenia.
Jaśmin jak grom z jasnego nieba
Wygląda skromnie, ale oszałamia zapachem. Jaśmin to boskość, nadzieja i miłość, nad którą nie da się zapanować, która zdobywa serce raz na zawsze, od pierwszego wejrzenia.
Lawendowa prośba
Wianek z lawendy, skalnicy i pachnącego groszku to rozpaczliwa prośba o odwzajemnienie miłości. Lawenda symbolizuje żarliwą miłość, groszek niepewność, a skalnica desperację.
Do robienia wianków zachęcali Łukasz Marcinkowski i Radek Berent z kwiaciarni Kwiaty & Miut. Na warsztatach uczą, jak łączyć rośliny, by zachwycały. www.kwiatyimiut.pl
Stylizacja i zdjęcia: Łukasz Marcinkowski i Radek Berent/kwiaciarnia Kwiaty & Miut
Tekst: Katarzyna Szczerbowska