...w domu pod miastem rządzi się innymi prawami. Znosi więcej niż ta w wielkomiejskim apartamencie. Ale to nie znaczy, że musimy być jej niewolnikami.
W moim domu na wsi drzwi się nie zamykają. Co chwila wpadają i wypadają dzieciaki. Zaraz za nimi biegną umorusane psy. No i mąż też potrafi wtargnąć bez skrupułów w ubłoconych kaloszach. Na szczęście mam dobrą… drewnianą podłogę.
Naturalnie drewno
Czasy, gdy deski czy parkiet kładliśmy tylko w pokojach i sypialniach, gdzie wchodziło się jedynie w kapciach, bezpowrotnie minęły. Dziś drewno sprawdzi się także tam, gdzie jest mocno zadeptywane. Trzeba tylko wiedzieć, jaki gatunek wybrać i jak go zabezpieczyć.
Marcin Witkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy, uważa, że najlepsze są podłogi z drewna rodzimych drzew liściastych, czyli z dębu, buku czy jesionu, najlepiej, gdy są zabezpieczone olejem. Dlaczego? – Łatwiej się je naprawia. Zaplamiony fragment przecieramy po prostu papierem ściernym, a potem go olejujemy.
Jeśli mamy podłogę polakierowaną, musimy cyklinować całość i znów lakierować – tłumaczy. Do domu na wsi czy na działce poleca drewno klasy III z małymi sęczkami, wyraźnym rysunkiem słojów i dużą ilością bieli. Im wyższa klasa, tym drewno bardziej wygładzone i pozbawione rysunku.
Warto też przyjrzeć się podłogom z drewna termowanego, czyli poddanego działaniu wysokich temperatur i wody. Bo, po pierwsze, nie wypaczają się, a po drugie nabierają jednolitego ciemnego koloru. Więc jeśli nawet gdzieś się zarysują, uszkodzenie nie będzie specjalnie widoczne.
Dziś nie musimy się już martwić, w jaki sposób naszą podłogę zabezpieczyć, bo w sklepach kupimy deski i parkiety wykończone przez producenta – zaolejowane lub polakierowane. Joanna Jezierska z firmy parkett.pl uważa, że tak przygotowane są trwalsze – lakier czy olej nakłada się maszynowo i to po kilka razy.
– Trzeba jeszcze pamiętać – mówi Marcin Witkowski – że drewno w zależności od pory roku różnie się zachowuje (to jego naturalna cecha). Od wiosny do jesieni pęcznieje, zimą, za sprawą ogrzewania, kurczy się i powstają szpary. Im większe deski, tym szpary większe, więc trzeba się z tym liczyć.
A co zrobić, gdy marzymy o ogrzewaniu podłogowym i drewnianym parkiecie? Jest to możliwe, szukamy wtedy drewna o odpowiedniej grubości – oferują je m.in. Barlinek, Solidfloor, Nela One, Finish, Marchewka.
Betonowe czy ceramiczne?
Przy ogrzewaniu podłogowym za to bez problemów sprawdzają się płytki ceramiczne, które łatwo też utrzymać w czystości. Wybierając je, trzeba jednak pamiętać, że i wśród nich są mniej i bardziej odporne na ścieranie oraz plamy. Do holu czy kuchni, gdzie często wchodzimy w butach, kupmy zatem gres (najlepiej III albo IV klasę ścieralności). Terakota już się tak nie sprawdzi, bo jest bardziej krucha niż gres.
Można się za to też pokusić o płytki cotto lub terazzo. Oba rodzaje wyjątkowo dobrze pasują do domów pod miastem. Pierwsze (zawsze w kolorach czerwieni i brązu) robi się ręcznie z gliny. Mają nierówne brzegi, są matowe i z wiekiem nabierają patyny. Drugie – cementowe, kolorowe, o przepięknych orientalnych wzorach, u naszych południowych sąsiadów często zdobią podłogi w sklepach i hotelach. A to znak, że muszą być trwałe.
– Cementowe płytki mają odporność zbliżoną do naturalnego kamienia, trawertynu czy marmuru – tłumaczy Grzegorz Rogiński, właściciel firmy Rogiński Warsztat Artystyczny. Są nie tylko piękne i trwałe, ale do tego eko. Podobnie jak kamienia nie można ich czyścić żadną chemią. Wystarczy woda z mydłem. Drewna w domu nie zmienię za nic. Ale cementowe, marokańskie płytki wpadły mi w oko. Szkoda, że nie są mrozoodporne i nie mogę ułożyć ich na tarasie.
Tekst: Urszula Bajorek
Zdjęcia: Rafał Lipski, Materiały Prasowe Firm
***
1. Płytki ceramiczne Lagos, 35 x 35 cm, 47 zł/m². Opoczno, www.opoczno.eu
2. Jesion patynowany wykończony lakierem, grubość 2 cm. Na zamówienie. MARCHEWKA – SCHODY – PODŁOGI – WNĘTRZA, www.marchewka.pl
3. Deska podłogowa Boen Dąb Vivo, cena netto 176,00 zł/². BOEN, www.boen.pl
4. Ash Allegro – Boen Jesion allegro bielony kosztuje netto 142 zł/m². BOEN, www.boen.pl
5. Seria iFLOOR, merbau, od 110 zł/m². DLH, www.dlh.pl
6. Deska Jesion standard za 99 zł/m². SKLEPY KOMFORT, www.komfort.pl
7. Silver and Gold – dąb termowany, 368 zł/m² netto. SOLIDFLOOR, www.parkett.pl
8. Vintage Svalbard – dąb rustykalny, szczotkowany, heblowany, wykończenie – olej naturalny, 332 zł/m² netto. SOLIDFLOOR, www.parkett.pl
9. New Classic Cambridge – dąb naturalny, wędzony, szczotkowany, wykończenie – olej naturalny, 286 zł/m². SOLIDFLOOR, www.parkett.pl
10. Drobne sęczki i wyraźne słoje idealnie pasują do domu w stylu country.
1. Deska Dąb Hampshire kosztuje 289 zł/m². SKLEPY KOMFORT, www.komfort.pl
2. Deska Boen Dąb Old Grey, 155 zł/m² netto. BOEN, www.boen.pl
3. Deska Boen Dąb Country, 173 zł/m² netto. BOEN, www.boen.pl
4. Deska Boen Dąb Sand, 265 zł/m² netto. BOEN, www.boen.pl
5. Deski Vintage Alaska – dąb rustykalny wędzony, wykończenie – olej biały. SOLIDFLOOR, www.parkett.pl
6. Lupo – mrozoodporny gres szkliwiony, wym. 30 x 30 cm, kosztuje 48,09 zł/m². CERAMIKA PARADYŻ, www.paradyz.com
7. Pure Black 15 z kolekcji Black & White, kamień naturalny, w cenie 37 zł/plaster. DUNIN, www.dunin.eu
8. Terakota Cotto, 185 zł/m². ROGIŃSKI, www.domRustykalny.pl
9. Tryton – gres szkliwiony, 30 x 30 cm, za 49,20 zł/m². CERAMIKA PARADYŻ, www.paradyz.com
10. Płytki cementowe z Maroka, 370 zł/m². ARTICIMA, www.domRustykalny.pl
11. Sophistic Rosa – płytki klinkierowe, 65,81 zł/m². CERAMIKA PARADYŻ, www.paradyz.com
12. Terakota Cotto, 20 x 20 cm, cena 175 zł m². ROGIŃSKI, www.domRustykalny.pl
13. Versione – gres szkliwiony, kosztuje 95,94 zł/m², CERAMIKA PARADYŻ, www.paradyz.com
14. Cotto po 175 zł/m². ROGIŃSKI ,www.domRustykalny.pl