Prywatny warzywnik na balkonie
Chcesz zamienić swój balkon w warzywnik? Zajrzyj na stronę fundacji Cohabitat, a znajdziesz tam dziesiątki podpowiedzi: które warzywa można hodować w małych doniczkach, jak chronić je przed szkodnikami i jak przygotować tani, ekologiczny nawóz. A może budujesz przydomową biogazownię? Albo oczyszczalnię ścieków z roślin ozdobnych?
Amatorzy naturalnego budownictwa dzielą się wiedzą, projektami, polecają architektów i wykonawców, wreszcie z detalami opisują budowę i podsumowują koszty.
– Ludzie zapomnieli, jaka to frajda zrobić coś własnymi rękami! – mówi Paweł Sroczyński z Cohabitatu. Fundacja wydaje dwumiesięcznik „Magazyn Wytwórcy”, organizuje warsztaty, festiwale i wykłady, pokazuje, jak być samowystarczalnym.
Na przykład w zeszłym roku Cohabitat za pośrednictwem internetu skrzyknął 25 ochotników, którzy pojechali na wieś i uczyli się budować domy ze słomianych kostek. Była ciężka praca, ale też wspólne gotowanie i muzykowanie przy ognisku.
Efekt? Dwa nowe domy jednorodzinne i wyszkolona ekipa budowlana, która lada moment zadebiutuje na rynku komercyjnym. Nowatorskie rozwiązanie? Skądże! – Po prostu unowocześniliśmy stary zwyczaj. Kiedyś jak chłop chciał zbudować stodołę, to nie zatrudniał do tego firmy ani nie biedził się w pojedynkę, tylko prosił o pomoc ludzi we wsi. Ten, który znał się na ciesielce, był kierownikiem, wszyscy pracowali razem, uczyli się od siebie – przekonuje Paweł.
W tym roku będzie powtórka warsztatu „Build and Play”, więc zaglądajcie na stronę fundacji.
Więcej na: www.cohabitat.net
Tekst: Weronika Kowalkowska
Zdjęcie: Shutterstock