Jak wyznaczać granice psu?
Żeby zapanować nad psem i uniknąć problemów, wcale nie potrzeba kagańca i smyczy, zamykania w ogrodzonym boksie czy innych pomysłów ograniczających jego swobodę. Wystarczą jasne zasady i porozumienie oparte na wzajemnym szacunku. Jak do tego dążyć radzi Joanna Hajdyła-Jarosz, dyplomowana trenerka psów i zoopsycholog (www.psiaedukacja.pl).
Wyznaczanie granic psu: najważniejsze zasady
• Pies lubi rutynę. Przewidywalność sytuacji daje mu poczucie bezpieczeństwa. Jednak rutyna nie oznacza nudy. Godzinny spacer, za to codziennie, będzie lepszy niż weekendowy wypad za miasto, kiedy pies musi przebiec 10 km przy rowerze.
• Nagradzamy, nie karzemy. Pies nie może mieć poczucia straty – jeśli z czegoś rezygnuje, np. z wylegiwania się na kanapie, to musimy mu zaproponować coś równie przyjemnego, czyli wygodne dzienne legowisko. I gdy zauważymy, że do niego wchodzi, powinniśmy go pochwalić. To znacznie lepszy sposób niż stosowanie kar i przymusu, bo gdy zwierzęciu pewne czynności będą się przyjemnie kojarzyć, chętniej je powtórzy. A jednocześnie nie podważamy wzajemnego zaufania.
• Cierpliwość kluczem do sukcesu. Za 20 procent psich zachowań odpowiadają geny, zaś 80 procent to wyuczone i zapamiętane działania. Mamy więc ogromny wpływ
na kształtowanie psiego charakteru. Jednak na początku świat ludzkich zasad jest dla czworonoga niezrozumiały – musimy go do nich przyzwyczajać stopniowo i cierpliwie. Zwierzę potrzebuje czasu, żeby nauczyć się chodzić na smyczy w miejscach publicznych albo zrozumieć, że skakanie na domowników przy powitaniu nie jest dobrze widziane, podobnie jak wylegiwanie się na sofie. Ale jak już pies załapie, to do końca życia.
• Poczucie wspólnoty. Psy mają bardzo silnie rozwinięte poczucie wspólnoty, co objawia się m.in. tym, że zawsze jedzą i śpią razem. Jeśli nie chcesz, by pupil wymuszał jedzenie podczas obiadu, daj mu solidnego gryzaka, którym będzie mógł się zająć w tym czasie. Jeżeli nie chcesz, żeby spał w twojej sypialni, ustaw jego legowisko tak, żeby zasypiając, cię widział, a zamiast zamykać drzwi, zamontuj ażurową bramkę. Kiedy pies trafia w nowe miejsce, możesz mu zostawić w posłaniu swój stary T-shirt – twój zapach go uspokoi.