Deszczowa piosenka wilgi
Jeśli usłyszysz dźwięczne, melodyjne, fletowe gwizdy podobne do „zofija fija”, to pewne, że gdzieś niedaleko zamieszkały wilgi, piękne, żółte ptaki.
Samiec wilgi najchętniej wykonuje miłosną piosenkę, gdy powietrze staje się wilgotne. Dlatego, niczym barometr, wilgowe śpiewy słyszane w wielu miejscach uznawane są za zapowiedź deszczu. Wilgi przylatują do Polski z dalekiej Afryki w początkach maja, składają jaja, wychowują młode i pod koniec sierpnia odlatują.
Najchętniej osiedlają się w nizinnych lasach liściastych i mieszanych (głównie w olchach), zwłaszcza na ich skrajach. Samiec ma widoczne z daleka, żółto-czarne ubarwienie, samica – zielono-żółte, dzięki czemu jest ona mniej widoczna i narażona na atak drapieżników. Gniazdo, zawieszone jak kołyska w rozwidleniu gałęzi, ptaki budują wysoko w koronach drzew z drobnych gałązek, włókien roślin itp.
Mają tylko jeden lęg (w czerwcu), samica składa 4-5 białych, lekko nakrapianych jaj. Dorosłe ptaki można wypatrzyć najczęściej, jak fruwają wysoko w koronach drzew w poszukiwaniu chrząszczy.
Tekst: Patrycja Sapielkin-Strupiechowska, Joanna Zatorska
Fotografie: Biosphoto/East News, Naturepl/Be&W, Stockfood/Free, shutterstock.com