Idealne zioło na upał – jego zielone listki są wspaniałym dodatkiem do lodów i chłodzących napojów.
Jaka mięta najlepsza?
Rośnie jak na drożdżach właściwie wszędzie, byle miała słońce, i szybko może zagłuszyć delikatniejszych od siebie sąsiadów. By ograniczyć nadmierne rozrastanie, posadź miętę w plastikowej torbie z dziurkami lub doniczce.
Najlepsza jest pieprzowa – odróżnisz ją od dzikiej po smaku. Rozgryziony listek chłodzi, a nie pali w język.
Robi się z niej napary, bo mentol pomaga przy bólach brzucha i kłopotach z trawieniem. Herbatka nie tylko gasi latem pragnienie, ale także chłodzi i odchudza, a świeże listki wrzucone do lemoniady albo wody z cytryną orzeźwiają.
Doskonale smakuje w twarożku, z rybami, jagnięciną, cielęciną. Kilka listków dodanych do mleka zapobiegnie zwarzeniu. Podkreśla smak pomidorów (nawet lepsza od bazylii), jabłek, ziemniaków, marchewki, zielonego groszku. Pasuje do deserów, lodów, jogurtów.
Mięta odstrasza komary
Posadzona przy oknach lub tarasach odstraszy komary, na klombie różanym odgoni mszyce, a z warzywnika wypłoszy myszy. Suszone listki – trzymane w woreczku w szufladach nadadzą bieliźnie subtelny zapach, który wyjątkowo nie odpowiada insektom. Ścinamy ją w czerwcu, gdy ma już pąki, ale jeszcze nie kwitnie – 5 cm nad ziemią i zaraz suszymy w ciepłym, przewiewnym i zacienionym miejscu. Można ją też zamrozić – w całości albo w kostkach lodu.
KĄPIEL – garść suszonej mięty zalej kubkiem wrzątku, parz przez 15 minut, przecedź i wlej do wanny z letnią wodą. Odwar z dwóch garści i takiej samej ilości wody leczy popękaną skórę dłoni. Orzeźwia, wzmacnia, leczy podrażnienia.
HERBATKA – kilka świeżych listków zalej wrzątkiem. Możesz dodać odrobinę cytryny. Mocną wersją (garść listków zaparzona we wrzątku), gdy ostygnie, polewaj rośliny w ogródku zaatakowane przez mrówki i pchełki.
MIZERIA – plasterki młodych ogórków przypraw sosem z rozgniecionego czosnku, soli i pieprzu, posiekanej mięty i oliwy z oliwek.
ZIELONY GROSZEK – kwaterkę świeżo wyłuskanego młodego groszku uduś w lekko osolonej wodzie z dwiema łyżkami masła. Gdy odparuje, dodaj porwane listki mięty.
CHŁODNIK – litr jogurtu, cztery starte na jarzynowej tarce ogórki, szczypior, kilka listków czosnku niedźwiedziego wymieszaj, dopraw solą i pieprzem, posyp drobno pokrojoną miętą. Możesz dodać pęczek młodej gotowanej botwinki.
SOS ANGIELSKI – pęczek młodej mięty posiekaj drobno, skrop sokiem z cytryny, dopraw solą i cukrem. Utrzyj na papkę (lub zmiksuj blenderem), dolewając nieco wody. Podawaj do mięs.
PSTRĄG – rybę natrzyj solą, do środka włóż gałązkę mięty. Piecz na grillu 20 minut, przed podaniem połóż na wierzchu kawałek masła. Podawaj z cytryną.
KALAREPKI FASZEROWANE – 4 duże kalarepki wydrąż, środki ugotuj w osolonej wodzie i zmiel razem z 25 dag cielęciny i namoczoną, odciśniętą z wody kajzerką. Dopraw solą i majerankiem, napełnij farszem kalarepki. Włóż je do żaroodpornego naczynia nasmarowanego oliwą i duś 40 minut. Posyp rozdrobnioną miętą i podawaj z młodymi ziemniakami.
SOS POMIDOROWY – obrane ze skórki pomidory pokrój, wrzuć na gorącą oliwę. Dodaj czosnek, duś 20 minut. Pod koniec wrzuć garść listków mięty. Sos można zagęścić serem – bryndzą albo fetą. Dopraw solą i pieprzem. Podawaj z makaronem.
Tekst: Redakcja
Fotografie: Stockfood/Free, Corbis