Pamiętacie opowieści o urodziwej Kleopatrze kąpiącej się w oślim mleku? Albo o francuskich markizach wybielających i ujędrniających maślanką dekolt? Czy wreszcie babcine sposoby na zmęczoną słońcem skórę? Dziś warto do nich wrócić, bo zbawienne działanie mleka nie jest tylko atrakcyjną legendą.
Pomijając dylemat, czy trzeba je pić, by być zdrowym, czy lepiej się od niego trzymać z daleka (bo ponoć wcale nie jest niezbędne do prawidłowego rozwoju, a w dodatku wypłukuje z organizmu cenne pierwiastki), skupmy się na dobroczynnym działaniu mleka na to, co widoczne – na ciało i skórę. Mleko jest bogate w białko, wapń, mikroelementy, proteiny, lipidy, witaminy (A, E, D i z grupy B). Po przełożeniu tego na nasze dostajemy produkt, który nawilża, natłuszcza (tak działają lipidy przyspieszające odbudowę warstwy hydrolipidowej naskórka) i uelastycznia skórę, spłyca zmarszczki (dzięki proteinom, które są źródłem aminokwasów, pobudzających z kolei skórę do produkcji kolagenu i elastyny), łagodzi podrażnienia i stany zapalne, zapobiega rogowaceniu naskórka oraz zatykaniu porów. Wreszcie chroni przed promieniowaniem UV.
Jeszcze lepsze działanie ma mleko kozie – zawiera białko wzmacniające włókna kolagenowe, pobudzając komórki do produkcji kolagenu, doskonale łagodzi podrażnienia i zwiększa elastyczność skóry. Bardzo rzadko wywołuje alergię, jest więc bezpieczne nawet dla wyjątkowo wrażliwej cery. Ma też więcej od krowiego „odmładzających” nienasyconych kwasów tłuszczowych. Możemy tylko się cieszyć, bo mleko – i wszystkie produkty mleczne – mamy na wyciągnięcie ręki, w ilościach właściwie nieograniczonych. Zamiast wydawać pieniądze na „mleczne” kosmetyki z perfumerii (to kolejny dar natury, na którym postanowił zarobić wielki przemysł), sięgnijmy do lodówki i... do dzieła. Oczywiście, używajmy mleka świeżego, a nie UHT (bo podczas sterylizacji w ponad 130°C niszczone jest wszystko – bakterie, witaminy, naturalne składniki mleka, a pasteryzacja w temperaturze do 90°C zabija tylko część bakterii).
Jogurt zastąpi mleczko do demakijażu. Maślanka zadziała jak tonik. Twarożek będzie bazą odżywczych maseczek, a mleko cudownym płynem do kąpieli. Po takich zabiegach skóra stanie się gładka, delikatna i przyjemnie pachnąca (ci, którzy nie przepadają za mlecznym zapachem, mogą po prostu po kąpieli opłukać się czystą wodą – efekt nawilżenia i miękkości pozostanie). XVII-wieczne francuskie elegantki, które pragnęły zachować nieskazitelną urodę, skojarzyły sobie delikatną i piękną cerę z odcieniami, „fakturą” i aromatem mleka z miodem. To proste porównanie przemawia do wyobraźni i dziś, może więc warto spróbować.
KĄPIELE
Maślankowa
Weź 3 litry maślanki na wannę wody. Odświeża i szybko regeneruje skórę, która po kąpieli staje się miękka i pachnąca. Nie używaj w niej mydła, by nie psuć efektów odżywczych mleka.
Francuska mleczno-miodowa
Na wannę wody weź litr mleka i filiżankę miodu. Mleko lekko podgrzej i rozpuść w nim miód. Wlej do gorącej wody. Możesz dodać kwiaty lawendy, rumianku, płatki róż. Pewna markiza, która do późnych lat słynęła z niezwykłej urody, wzbogacała ten przepis o kilka garści (około 1/2 kg) grubej soli, dzięki czemu kąpiel dokładniej oczyszczała. Jeśli jednak masz przesuszoną skórę, zmniejsz ilość soli na korzyść mleka.
Mleczno-otrębowa
Weź 3 litry mleka i 25 dag otrąb pszennych. Podgrzej mleko, dodaj otręby, gotuj na małym ogniu przez 15 minut, mieszając od czasu do czasu. Tuż przed kąpielą przecedź przez gazę (dokładnie odciśnij otręby, by wyciągnąć z nich jak najwięcej cennych składników) do wanny z bardzo ciepłą wodą. Odświeża, odżywia i dokładne oczyszcza skórę z zaskórników i wyprysków. Jeśli akurat nie masz świeżego mleka, zrób „kąpiel instant” – wsyp do wanny z wodą pół opakowania mleka w proszku. Działa równie skutecznie.
MASECZKI
Kojąca do wrażliwej cery
Rozgnieć na gładką masę pół banana. Dodaj 2 łyżeczki mleka i wymieszaj. Nałóż na twarz i szyję. Po 20 minutach zmyj przegotowaną letnią wodą.
Na usta
Zmieszaj w równych częściach świeży twarożek z miodem. Grubą warstwę nałóż na co najmniej pół godziny na usta. Przy spierzchniętych wargach stosuj maseczkę kilka razy dziennie.
Na olśniewająco białe ramiona
Kilka łyżek stołowych drożdży zalej ciepłym mlekiem i wymieszaj na gęstą papkę. Posmaruj dekolt, szyję, ramiona i plecy. Gdy maska zaschnie, zmyj ją ciepłą wodą lub mlekiem. Na koniec przepłucz chłodną wodą.
Szwedzka
3 łyżki twarogu zmieszaj ze słodką śmietanką i łyżką miodu, aż powstanie gęsty krem. Nakładaj na twarz i szyję. Zamiast miodu możesz dodać 1/2 żółtka. Maseczka ma działanie oczyszczające i wygładzające dla każdej cery.
Mączna
Mąkę pszenną rozrób w ciepłym mleku, aż powstanie gęsta papka. Nałóż grubą warstwę na twarz i przykryj ciepłym, wilgotnym ręcznikiem. Po 20 minutach zmyj letnim mlekiem.
CODZIENNA PIELĘGNACJA
Myj twarz świeżym chudym mlekiem albo słodką śmietanką czy maślanką (przy delikatnej skórze rozcieńczaj je ciepłą wodą). Opukuj buzię wacikiem zamoczonym w mleku. Cera będzie nawilżona i delikatnie oczyszczona.
Mleczny manikiur
Do miseczki wlej bardzo ciepłe mleko, dodaj 3 szczypty cynamonu i trochę oliwki. Zanurz dłonie na 10 minut (gdy kąpiel ostygnie, dodaj ciepłego mleka lub wody). Systematycznie stosowany wygładzi, nawilży i rozjaśni skórę dłoni.
Domowy piling
Do naczynia wlej 1⁄3 szklanki mleka. Dodaj 3 łyżki bułki tartej lub garść pokruszonych płatków kukurydzianych i łyżkę soli. Dobrze wymieszaj, jak najszybciej nanieś na ciało (płatki i bułka tarta szybko miękną) i masuj okrężnymi ruchami.
Jogurtowy kompres na dekolt
Kubeczek pełnotłustego jogurtu wymieszaj z łyżeczką dobrej oliwy. Nałóż grubą warstwą na dekolt, zostaw na 10 minut i zmyj ciepłą wodą.
Maślanka cytrynowa
Wymieszaj 1⁄2 szklanki maślanki, po łyżce soku cytrynowego i miodu. Przecieraj twarz, szyję i dekolt. Po kilku minutach przemyj skórę letnią wodą. To świetny lotion do cery tłustej.
DO ZADAŃ SPECJALNYCH
Wybielające
Codziennie przemywaj twarz, dekolt, ramiona i ręce maślanką. Na plamy, piegi i przebarwienia rób maślankowe okłady – nasączone maślanką kompresy przykładaj na kilkanaście minut.
Łagodzące
Ulgę oparzonej słońcem skórze przyniosą okłady z kwaśnego mleka. Podobnie działa słodka śmietanka, która też zapobiega pojawianiu się zmarszczek od przesadnego opalania się.
Tekst: Michalina Kaczmarkiewicz
Fotografie: Stockfood/Free, East News, Organique