Nie zrzucajmy na jedną osobę z rodziny wszystkich psich obowiązków. Zwierzak poczuje się komfortowo i bezpiecznie z każdym, jeśli będziemy przestrzegali prostych zasad.
• Aby pies traktował domowników jednakowo, wszyscy muszą się zaangażować w karmienie go, pielęgnację, zabawy, spacery.
• Obowiązki rozkładajcie po równo, ale mierzcie siły na zamiary, na przykład nie obarczajcie dzieci spacerami z dużymi psami. Młodszych członków rodziny psy często traktują bardziej jak kumpli do zabawy, a nie przewodników, którzy poradzą sobie w trudniejszej sytuacji (m.in. w czasie spotkania z agresywnym psem).
• Ucz dzieci prawidłowego głaskania, szczotkowania i wycierania zwierzaka po spacerze. Psy lubią być dotykane pod brodą i po szyi, ale nie przepadają za poklepywaniem po głowie i tułowiu. Jednak jeśli robimy to regularnie i umiejętnie, z czasem się przyzwyczają.
• Współpraca zawsze jest lepsza niż praca solo. W sytuacjach kryzysowych, na przykład w razie choroby, inni mogą nas zastąpić i oszczędzimy psu stresu, choćby spacerowania z osobą, która robi to od niechcenia lub za bardzo go pogania.
• Na szkolenie wybierzcie się całą rodziną. Powtarzajcie nowe ćwiczenia na spacerach lub w domu, a pies nie wybierze jednego przewodnika, tylko będzie słuchał wszystkich i wszyscy będą mu się miło kojarzyć.
• Im więcej osób zaangażowanych jest w ćwiczenia, tym lepsze są efekty. Jeśli każdy z domowników codziennie powtórzy z psem kilka zadań, szybciej się ich nauczy. Będzie też w lepszym nastroju, bo dostanie więcej nagród za dobrze wykonane ćwiczenia. Pies powtarza te czynności, z których czerpie korzyści.
• Ustalonych zasad musi przestrzegać cała rodzina bez wyjątków. Psy lubią rutynę i rytuały, bo czują się wtedy bezpiecznie i pewnie.
Tekst: Joanna Hajdyła-Jarosz, dyplomowana trenerka psów i zoopsycholog, www.psiaedukacja.pl
Zdjęcia: Getty Images, Shutterstock