Przed słońcem nic się nie ukryje. Dlatego pora coś zrobić, żeby podkówki zeszły nam z oczu.
Urocze piegi i kompletnie nieurocze cienie pod oczami przy bladej cerze widać teraz wyraźnie niczym pod lupą. Jeszcze gorzej rzecz się ma u alergików. Przez zmasowany atak pyłków kichają i pocierają załzawione oczy, a te stają się coraz mocniej zasinione. Kupujemy nowy krem, wklepujemy go, a wredne podkówki wcale nie znikają. Najczęściej dlatego, że nie ma uniwersalnego środka,
który je wybieli. Jedne cienie są brązowe, inne fioletowe. Powstają z różnych powodów i żeby się ich pozbyć, potrzebujemy innego planu działania.
Fioletowe podkówki
Pojawiają się, gdy skóra pod oczami jest tak cienka, że prześwitują przez nią naczynka. Im bardziej są rozszerzone, tym mocniej je widać. Aby zjaśniały, trzeba obkurczyć żyłki. Pomogą w tym kompresy oraz napary z ziół i maseczki wzmacniające skórę.
Rano – zimne kompresy
Są zbawienne, bo zwężają naczynka. Możesz użyć starych sposobów i przyłożyć sobie schłodzone w lodówce łyżki lub kostkę lodu owiniętą w chusteczkę. Albo zrobić okład z dwóch foliowych śniadaniówek – napełnij je do połowy bardzo zimną wodą, zawiąż i połóż na oczy. Zadziałają lepiej niż specjalne żelowe okularki z drogerii, bo woda idealnie dopasowuje się do kształtu oka. Bardzo przyjemne uczucie!
W ciągu dnia – pij herbatkę z kasztanowca
Do garnuszka wsyp łyżeczkę mielonej kory, zalej szklanką wrzątku i gotuj 10 minut na małym ogniu. Odcedź i wypij. Taką kurację powtarzaj przez minimum trzy miesiące, a wzmocnisz żyły i naczynka – przestaną się rozszerzać i pękać. Uwaga, jeśli masz skłonność do zaparć, pij herbatkę w mniejszych ilościach.
Na zmęczenie – akupresura
Najpierw palcami wskazującymi uciskaj chwilę skronie na wysokości oczu. Potem kciukami delikatnie naciśnij górne powieki w pobliżu nosa. A na koniec palcami serdecznymi kość policzkową pod oczami. Zabieg ten poprawi krążenie i ograniczy gromadzenie się krwi w naczynkach pod oczami.
Przed snem:
miętowa maska: Łyżeczkę posiekanych listków, świeżych lub suszonych, zmieszaj z łyżką jogurtu. Wstaw na 15-30 minut do lodówki. Chłodną masą posmaruj dolne powieki, uważając, by nie dostała się do oka. Jogurt wzmocni skórę, a mięta zwęzi naczynka. Zmyj po 15 minutach.
ziemniaczany okład: Obranego, startego ziemniaka podziel na dwie porcje. Obie zawiń w gazę i połóż na oczach. Zdejmij po 15-20 minutach, nie spłukuj. Potas ukryty w warzywie zmniejszy opuchliznę i poprawi krążenie pod oczami, a skrobia wygładzi skórę powiek.
BRĄZOWE SIŃCE
Najczęściej winne jest słońce, które przebarwia skórę. Ale alergikom robią się zwykle od pocierania oczu, tworząc tak zwane okulary alergiczne. Okazuje się bowiem, że częste tarcie powiek zwiększa produkcję melaniny, brązowego barwnika skóry. Takie cienie można rozjaśnić kosmetykami wybielającymi z cytrusów albo pietruszki.
Rano wklepuj oliwę
Najlepiej zacząć od wewnętrznych kącików, kierując się ku skroniom. Wtedy zawarta w oliwie witamina A głębiej wniknie w naskórek i rozjaśni go. To bardzo skuteczna metoda, jednak wymaga cierpliwości, bo żeby kuracja zadziałała, powinna trwać co najmniej pół roku.
W ciągu dnia pij napar z czarnego bzu
Nie tylko zmniejsza katar sienny, ale też poprawia wygląd skóry. Łyżeczkę kwiatów bzu zaparz w szklance wrzątku, wypij, kiedy ostygnie. Bzową herbatką możesz także przemyć oczy – odświeży je i złagodzi swędzenie spowodowane uczuleniem.
Przed snem:
bardzo delikatnie zmywaj makijaż
W roli rozjaśniającego płynu do demakijażu możesz użyć mieszanki soku z ogórka i oliwy w proporcji pół na pół. Przelej ją do małej butelki, wstrząśnij. Nalej trochę na dłoń i nakładaj opuszką palca na rzęsy i skórę powiek. Przy okazji lekko oklepuj dolną powiekę i delikatnie ją masuj, zakreślając małe kółka. Najlepiej zrób to palcem serdecznym, bo jest słabszy od wskazującego i unikniesz zbyt silnego pocierania i rozciągania skóry. Na koniec ściągnij resztki makijażu płatkiem zwilżonym w przegotowanej i schłodzonej wodzie.
pietruszkowa maseczka
Zmiksuj pół pęczka natki z łyżką kwaśnej śmietany. Rozsmaruj pod oczami. Jeśli maska spływa, przykryj ją dwiema połówkami przeciętego płatka bawełnianego. Po 20 minutach zmyj chłodną wodą. Jeżeli chcesz się też pozbyć pierwszych wiosennych piegów, nałóż tę maskę na całą twarz.
mus z białka i cytryny
Ubij schłodzone w lodówce białko jajka, dodaj kilka kropli soku z cytryny, wymieszaj. Masę nałóż pod oczy, spłucz zimną wodą po 15 minutach. Ta maseczka rozjaśnia i napina naskórek, zmniejszając kurze łapki.
Tekst: Karolina Zawadzka
Zdjęcia: Fotochannels, Stockfood/Free, Shutterstock