Wraca moda na tradycyjne rośliny z wiejskich ogródków – tyle że mocno odmłodzone…
W ogrodzie, tak jak na wybiegu, mamy modę retro. Widzimy stare i dobrze znane wiejskie kwiaty, ale jednak w zupełnie nowych odmianach, kolorach, wielkościach i kształtach.
Słonecznik
Słonecznikowe rabaty – piękne, odporne, mało wymagające – są i, mam nadzieję, pozostaną znakiem rozpoznawczym wsi polskiej. Ale czy te popularne kwiaty muszą zawsze sterczeć pod płotem na wysokich łodygach, śledząc ruch słońca po niebie. Może tak posadzić słoneczniki w doniczkach? Pierwsze karłowe odmiany miały kwiaty pełne, oryginalne, ale moim zdaniem zbyt mało „słonecznikowe”. Potem wyhodowano słoneczniki nie wyższe niż 50-60 cm, o kwiatach do złudzenia przypominających te u kuzynów spod płotu, ze wściekle żółtymi, kremowymi albo rdzawo-żółtymi płatkami. Kto zechce je posadzić, niech pamięta, że obcinając przekwitające kwiaty, zachęcamy rośliny do tworzenia nowych pąków!
Kosmosy
Te tradycyjne mają płatki białe, różowe lub czerwone i kilka regionalnych nazw: onętki, ponętki, warszawianki, wschodniaczki. Kwiaty to ciekawe i wszędobylskie, bo potrafią przezimować na rabacie. Można je wysiewać do doniczek, ale o wiele bardziej atrakcyjnie będą w nich wyglądały nowe odmiany kompaktowe o zwartym pokroju i niższym wzroście. Celowo nie używam słowa „karłowate”! Nowe kosmosy straciły nieco ponętny, ażurowy i zwiewny charakter, ale za to bardziej przyciągają wzrok, bo ich kwiaty rosną blisko siebie. Coś za coś!
Dalie
Mają piękną, starą polską nazwę – georginie. Czasem na dalie mówi się też gorgonie albo wielgonie. Zgodnie z nową modą rośliny powinny być bardzo niskie, ale zachować daliowy charakter, czyli długo i obficie kwitnąć. Odmian karłowych dalii jest tak dużo, że kolor kwiatów na pewno nie będzie tym, co ogranicza. Uwaga! Bulwy dalii warto przechować w piwnicy i wykorzystać w kolejnych sezonach.
Ostre przyprawy
Do skrzynek i donic coraz częściej trafiają nie tylko zioła, ale i warzywa. Z kilku interesujących propozycji na nowy sezon polecam czuszki. Te popularne do niedawna rośliny teraz widuję rzadko, ale hodowcy i producenci sadzonek ostro walczą o względy miłośników kwiatów doniczkowych. Papryczki urodą z kwiatami nie wygrają, ale za to po okresie kwitnienia ich owoce są długo kolorowe, a strączki zadziwiają nowymi kształtami i zestawieniami barw. Ostre papryczki można wykorzystywać nie tylko jako przyprawę. Wysuszone i starte na proszek są oryginalnym preparatem zabezpieczającym rośliny ogrodowe przed szkodnikami.
Truskawki
Nastały czasy, w których dzieci myślą, że warzywa i owoce biorą się z supermarketów. Choćby z tego powodu warto mieć swoje truskawkowe pole, nawet wtedy, gdy mieści się w doniczce. Truskawki to piękne rośliny, a nowe odmiany, które do takiej hodowli polecam, mają kilka niezwykłych cech. Cały sezon kwitną i owocują, a różowa bądź czerwona barwa płatków jest widowiskowa. Na roślinach wyrastają duże, smaczne i aromatyczne owoce. Zupełnie takie same jak tradycyjne.
Bardzo ważne: wszystkie nowe odmiany tylko przypominają skromne wiejskie roślinki. W rzeczywistości są od nich znacznie bardziej wymagające! Mają przecież rosnąć w pojemnikach, gdzie jest niedużo ziemi. Dlatego trzeba je podlewać często i zawsze z nawozem, by przez cały sezon miały siłę tworzyć kolejne pąki kwiatowe.
Tekst: Witold Czuksanow
Zdjęcia: Friedrich Strauss/Mak Media Agency, Gap Photos, Flora Press