Po długiej zimie szarzeje cera, włosy są kruche i pozbawione blasku... Jak sprawić, by wiosną nasza uroda rozkwitła świeżością jak pierwsze krokusy i żonkile?
Aby były zdrowe i piękne – skórę, włosy oraz paznokcie trzeba dobrze odżywić. Oczywiście, najlepiej od środka. Bogate w witaminy, świeże warzywa i owoce pojawią się za kilka miesięcy. Ale od czego mamy ogródek na parapecie? Własna hodowla kiełków to nic trudnego. Pomogą nam nabrać i urody, i energii, i dobrego humoru. Jedzmy więc zieleninę garściami – posypujmy kiełkami wszystko, co się da… kanapki, zupy i sałatki, doprawiajmy je świeżą natką pietruszki, bazylią, rozmarynem i szałwią. Mając pod ręką całe to zielone bogactwo witamin i mikroelementów, nie wahajmy się użyć go do pielęgnacji urody.
CO KRYJĄ KIEŁKI
Pszenica – tłoczony na zimno olej z jej kiełków jest cenionym składnikiem kosmetyków, bo opóźnia starzenie, uelastycznia, znakomicie odżywia i pomaga zachować wilgotność skóry. Są w nim przeciwutleniacze oraz dużo witamin A, D i E. Doskonale zrobi cerze suchej, dojrzałej, a także suchym, łamliwym włosom.
Soja – zawiera fitoestrogeny, które pomagają zachować młodość. Kiełki są skarbnicą substancji odżywczych – białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, mikroelementów: fosforu, miedzi, potasu, żelaza, manganu i magnezu, oraz witamin A, B, C i K.
Rzeżucha i rzodkiewka – dzięki związkom siarki kiełki doskonale wpływają na łamliwe paznokcie i włosy oraz zniszczoną cerę.
Słonecznik – ma dużo cynku, który poprawia elastyczność suchej skóry, regeneruje zniszczone włosy i paznokcie.
POPRAWIĄ KONDYCJĘ SKÓRY
Maseczka z szałwii i kiełków
Kilka listków szałwii zaparz w odrobinie wody. Kiedy ostygną, zmiksuj blenderem z łyżką miodu i 3 łyżkami kiełków pszenicy. Maseczkę nałóż na twarz na około 20 minut, potem zmyj letnią wodą. Działa ściągająco, antybakteryjne, a kiełki i miód nawilżają i regenerują skórę.
Maseczka sojowa
3 łyżki kiełków sojowych zmiksuj z 2 łyżkami kurkumy i łyżką miodu. Nałóż na twarz na 15 minut, potem zmyj. Soja sprawi, że cera stanie się delikatna w dotyku i gładka, a miód i kurkuma doskonale ją nawilżą.
Na pękające naczynka
Po łyżce zmielonego siemienia lnianego i posiekanych liści mięty zalej szklanką wrzątku, odstaw do naciągnięcia. Gdy napar będzie letni, odlej go, a siemię z miętą nałóż na twarz
i przykryj gazą. Zmyj po 15 minutach.
Maseczka jogurtowo-miętowa
3 łyżki posiekanych listków mięty zmieszaj z kilkoma łyżkami świeżego jogurtu. Papkę rozprowadź na twarzy, po 10 minutach zmyj chłodną wodą. Mięta odżywia skórę i poprawia krążenie, dzięki czemu nawet ziemista cera odzyskuje zdrowy, świeży wygląd.
Środek wybielający piegi
3 łyżki posiekanej rzeżuchy zmieszaj z łyżką miodu i posmaruj miejsca pokryte piegami. Po kilku minutach zmyj zimną wodą. Uwaga: niewskazane dla cery z naczynkami.
DO CERY TŁUSTEJ I TRĄDZIKOWEJ
Maseczka
Garść posiekanej natki pietruszki wymieszaj z serkiem homogenizowanym i łyżką oleju z pestek winogron. Nałóż na twarz na 15 minut – cera będzie jędrniejsza i ładnie rozjaśniona.
Parówka
Włóż do miski gałązkę rozmarynu i zalej wrzątkiem. Pochyl twarz nad parówką i nakryj ręcznikiem. Po 5-10 minutach spryskaj twarz zimną wodą mineralną. Rozmarynowa parówka odkaża i ujędrnia skórę, ściąga pory, sprawia, że cera mniej się przetłuszcza.
Mleczko ziołowe
Garść posiekanej szałwii lub tymianku wsyp do szklanki maślanki albo jogurtu naturalnego. Odstaw na dobę do lodówki, potem przecedź. Nakładaj na twarz rano i wieczorem, lekko masując. Pozostaw na kilka minut, żeby mleczko się wchłonęło. Potem spłucz ciepłą wodą.
NA RATUNEK WŁOSOM
Kompres regenerujący
2-3 łyżki kiełków pszenicy zmiksuj z łyżką miodu, łyżką oliwy z oliwek i 2 łyżkami naparu z rumianku (jeśli jesteś blondynką) lub szałwii (jeśli masz ciemne włosy). Papkę nałóż
na wilgotne włosy, włóż czepek lub owiń głowę folią i pozostaw na pół godziny. Potem spłucz i umyj włosy w letniej wodzie, a na koniec opłucz chłodną, żeby zamknąć łuski włosów.
Miętowy ocet
Garść mięty zalej litrem octu jabłkowego, zamknij szczelnie i odstaw w ciepłe miejsce na dwa tygodnie. Potem odcedź i używaj do płukania włosów po myciu – na litr wody wystarczy pół szklanki miętowego octu. Włosy nabiorą blasku i sprężystości, mniej będą się przetłuszczać.
Tonik z rozmarynu
5 garści świeżych listków rozmarynu zalej szklanką wytrawnego czerwonego wina i zagotuj. Odcedź, przelej do butelki. Zakorkuj szczelnie. Wcieraj w skórę głowy przed snem – szybko zauważysz, że włosy są mocniejsze i zdrowsze, a łupież zniknął.
Płukanka wzmacniająca
Garść rzeżuchy zagotuj w 2 litrach wody, odcedź i płucz włosy wywarem.
Na łupież
Płucz włosy naparem z szałwii i rozmarynu.
Na piękne loki
Zbyt mocno skręcone lub splątane włosy wypłucz naparem z szałwii (garść ziela zalej szklanką wrzątku, parz 10 minut i odcedź), rozczesz grzebieniem i wysusz, delikatnie prostując włosy.
Tekst: Agata Fijołek
Fotografie: Stockfood/Free