Choć pozbawione liści, niektóre krzewy i drzewa zachwycają niezwykłymi kolorami pni, łodyg i gałęzi.
Najpiękniej na tej zimowej scenie wygląda DEREŃ. Może być małym drzewkiem albo krzewem. Dereń biały ‘Sibirica’ lub ‘Kesselringii’ gubi liście, ale jego kora nabiera intensywnej purpury. I służy za barometr – im bliżej ocieplenia, tym intensywniej wybarwiają się gałązki. Oliwkowozielone albo żółte pędy derenia rozłogowego ‘Flaviramea’ lśnią na tle śniegu jak żywe złoto. Pomarańczowe lub czerwonawe gałęzie ma zimą dereń świdwa ‘Midwinter Fire’, który przypomina płomienie. Na śniegu płoną też BERBERYSY ottawski i Thunberga ‘Atropurpurea Nana’. Niewysokie i kolczaste, nadają się na barwne żywopłoty. Dodatkową atrakcją są czerwone jagody, dzięki którym do ogrodu wproszą się ptaki.
WIERZBA, choć płacząca, w zimowym ogrodzie tryska optymizmem. Dekoracyjne, babilońska oraz mandżurska, mają gałęzie w energetycznych, ciepłych odcieniach żółci i pomarańczu. Wierzba purpurowa jest czerwonożółta, wiciowa – oliwkowo-żółta, a płacząca – złocista. BUKOWA kora lśni srebrzyście. Jeśli zrobicie z buków żywopłot i posadzicie naprzemiennie odmiany o liściach zielonych i purpurowych, latem będzie przypominał barwny kobierzec, a zimą zachwycał fantastycznymi kształtami (efektowne są zwłaszcza odmiany o zwisających gałęziach, np. ‘Pendula’ czy ‘Purpurea Pendula’) i metalicznym odcieniem gałęzi. Zimowym pięknem oczarowuje BRZOZA. Odmiana czarna ‘Heritage’ ma łaciatą, łuszczącą się korę o wielu warstwach: brązowej, łososiowej, brzoskwiniowej, pomarańczowej. Chińska błyszczy w słońcu jak miedź.
KLONY są piękne także w czasie mrozów, zwłaszcza odmiana strzępiastokora. Stara warstwa okrywająca pnie łuszczy się zimą i zwija, odsłaniając nowiutką, błyszczącą skórkę w kolorze cynamonu. Wreszcie JEŻYNY – dzikie rosną w lesie, ale ogrodowa odmiana Giralda, która nie rodzi wprawdzie soczystych owoców, zimą zachwyca bajkowo powyginanymi pędami. Latem są czerwone, pokryte białawym nalotem, zimą nabierają niezwykłego niebieskawego odcienia.
Tekst: Monika Grzybowska
Fotografie: Gap Photos/Medium, Botanik foto