Dni jeszcze chłodne i ciemne, ale w ogrodach budzi się nieśmiało wiosna, pierwsze delikatne listki wyglądają słońca, spod śniegu przebijają się pąki kwiatów. Obiecują nowe życie...
Efektowne cały rok
Choć są pierwsze i królują niepodzielnie wiosną, ich panowanie na tej porze roku się nie kończy. Większość z prezentowanych roślin zdobi ogród do późnej jesieni, a nawet zimą.
DEREŃ JADALNY – w maju i czerwcu krzew obsypuje się żółtozielonymi, zebranymi w główki kwiatami. Jesienią pojawiają się czerwono-brunatne liście i czerwone owoce. Są jadalne na surowo, ale robi się też z nich marmoladę i nalewki. Najlepsze w smaku są owoce przejrzałe, opadłe z drzewa, gdyż zanika ich kwaskowatość.
RÓŻA CZERWONAWA – zakwitnie w czerwcu, lilioworóżowe kwiaty są zebrane po kilka i mają złote pręciki. Czerwone owoce będą dekoracją aż do mrozów.
KOKORYCZKA – jej dzwonkowate kwiaty, pojedyncze lub w gronach, zdobią roślinę w maju i czerwcu. Jest idealna do leśnych zakątków w ogrodzie, bo lubi rosnąć w cieniu.
KOKORYCZKA WIELOKWIATOWA wiosną rozwija swe duże, eliptyczne liście, z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem.
AKEBIA PIĘCIOLISTKOWA – kwitnie od maja do lipca – żeńskie osobniki są czekoladowopurpurowe, męskie – różowe. Pachną cynamonem i winem. Potem pojawiają się owoce w kształcie parówek – mają ok. 10 cm długości, są mięsiste, pękające podłużnie i fioletowe, z woskowym nalotem. Liście akebii opadają tylko przy silnych mrozach.
RUTEWKA – na wiosnę ma okazałe, gęsto zebrane liście. Latem pojawiają się kwiaty – różowofioletowe z żółtymi pręcikami, zebrane w duże kwiatostany.
PAROCJA PERSKA (zwana żelaznym drzewem) – ma bardzo dekoracyjne, jajowate liście: wiosną są różowawe, latem skórzaste, błyszczące, a jesienią stają się szkarłatnoczerwone.
KLON PALMOWY „SHISHIGASHIRA” to jedna z trzystu ozdobnych odmian tego drzewka, każda o dekoracyjnych liściach.
KLON PALMOWY „OMURYAMA” – o jego urodzie decydują kaskadowo zwieszające się liście.
KLON PALMOWY „IBO NISHIKI” najpiękniej wybarwione liście ma właśnie na wiosnę.
PIWONIA KRZACZASTA „LUTEA” zachwyca głęboko powcinanymi liśćmi, podzielonymi na spiczaste listki.
WIERZBA IWA – wielkie kotki otoczone są srebrzystym futerkiem; chroni ono młode kwiaty przed mrozem.
WAWRZYNIEC WILCZE ŁYKO ma różowoczerwone wonne kwiaty, skupione na szczytach gałązek.
DEREŃ KWIECISTY na razie chwali się tylko liśćmi, ale za moment cały krzew obsypie się pięknymi kwiatami.
RÓŻA CZERWONAWA – ten niezwykły krzew ma fioletowe gałązki i fioletowo-zielone liście, składające się z 5–7 małych listków.
PAROCJA PERSKA – wczesną wiosną drzewko tonie w różowoczerwonym kwieciu.
SARCOCCA HOOKERIANA choć nie lubi zimy, udaje się wyhodować przepiękne okazy.
AKEBIA PIĘCIOLISTKOWA potocznie znana jako czerwone wino, wypuszcza wiosną fioletowo-zielone pędy.
DEREŃ JADALNY rozświetla marcowy ogród miododajnymi, złocistymi kwiatami, zebranymi w kuliste baldachy.
RUTEWKA „ELIN” – pierzasto złożone, fioletowo-zielone liście czynią z niej jedną z najbardziej okazałych roślin, nie tylko na wiosnę.
PAPROTNIK SZCZECINKOZĘBNY – nowy liść wygląda nieco orientalnie, niedługo się wyprostuje i rozwinie do 40 piłkowanych listków.
CIEMIERNIK może zakwitnąć, nawet gdy w ogrodzie hula mroźny wiatr i pada śnieg. Oprócz pięknych kwiatów ma dekoracyjne, lśniące liście.
Fotografie: Gap Photos/Medium