Ma, i to dużo. Niemal ze wszystkich składników możesz zrobić pachnące kosmetyki. Ciasto pójdzie do pieca, a ty pobiegniesz do łazienki klepać się i masować.
Składniki na piernik podajemy za Lucyną Ćwierczakiewiczową, Magdą Gessler klasycznej polskiej kuchni. Na ciasto potrzebujesz szklanki miodu, ¹/³ szklanki wody, półtorej szklanki mąki żytniej, jajka, żółtka, skórki startej z połówki pomarańczy, 2 łyżeczek przyprawy do piernika (lub cynamonu, goździków, anyżu, gałki muszkatołowej), po łyżce pokrojonych w słupki migdałów i kandyzowanej skórki pomarańczowej, półtorej łyżeczki sody, 3 łyżek mleka.
Przygotuj wszystkiego więcej, żeby wystarczyło do zabawy w kosmetyczkę. Piernik posiedzi w piekarniku przynajmniej pół godziny – w tym czasie możesz odsapnąć od przedświątecznego szaleństwa i zająć się urodą.
Białko jajka nawilża skórę, zawiera też enzymy, które pomagają na przetłuszczające się włosy. Z kolei miód przywraca połysk i gładkość przesuszonym; jest też genialną maseczką odżywiającą zmęczoną cerę.
Dzięki mleku piernik będzie wilgotny, a twoja skóra stanie się mięciutka i delikatnie napięta, co oznacza, że choć na krótki czas pozbędziesz się zmarszczek. Mleko zawiera nie tylko laktozę, ale też tłuszcze i białko. Pierwsze potrzebne są skórze, żeby była gładka i elastyczna, drugie wzmacnia włókna kolagenu i elastyny odpowiedzialne za młody wygląd.
Gałka muszkatołowa ma właściwości ściągające, przeciwzapalne i odświeżające; jest idealnym składnikiem pilingów. Wreszcie sok z połówki pomarańczy bogaty w witaminę C. Nawilżona nim twarz staje się bardziej wypoczęta, nabiera słonecznego koloru.
Zacznij od namaszczenia włosów (z kompresem na głowie możesz działać w kuchni) i pilingu twarzy, potem będzie czas na masaż stóp i ciała oraz liftingującą lub odżywczą maseczkę. Z pianką albo pomarańczową papką na buzi posiedź jeszcze w relaksującej kąpieli miodowo-mlecznej, zanim minutnik obwieści, że piernik jest już gotowy.
Pieczemy piernik
Niektórzy piernik pieką sześć tygodni przed świętami i czekają, by ciasto złapało wilgoć. My proponujemy przepis dla spóźnialskich. Miód z wodą, skórką pomarańczową i korzenną przyprawą do pierników (lub zmielonymi goździkami, cynamonem i gałką) gotujemy, aż lekko się zrumieni. Przesiewamy mąkę żytnią i solidnie ją ogrzewamy, stawiając miskę na garnku z wrzątkiem. Kiedy miód lekko zmieni kolor, wlewamy gorący do ciepłej mąki i wyrabiamy. Ewentualnie dorzucamy orzechy i rodzynki.
W jeszcze ciepłe ciasto wbijamy jajko, ponownie mieszamy i zostawiamy w zimnym miejscu, aby odpoczęło. Gdy wystygnie, dodajemy pół łyżeczki sody roztrzepanej w 2-3 łyżkach mleka i dokładnie mieszamy. Następnie wbijamy żółtko i znów mieszamy. Ciasto rozsmarowujemy na blasze na grubość dwóch centymetrów. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190°C przez pół godziny. Ciasto można ozdobić polewą czekoladową.
Kąpiel miodowo-mleczna
Możesz ją nazwać luksusową, bo nie jest tania. Za to skóra stanie się po niej wyjątkowo gładka. Potrzebujesz litra dobrego mleka, najlepiej pełnotłustego, i filiżanki prawdziwego miodu gryczanego. Mleko lekko podgrzej, a potem rozpuść w nim miód – mieszankę wlej do wanny, dopełnij ciepłą wodą (pamiętaj, że w temperaturze powyżej 40°C miód traci swoje właściwości). Jeśli masz bardzo suchą skórę, weź podwójną ilość składników. Żeby było jeszcze bardziej „piernikowo”, zalej wrzątkiem 2-3 laski cynamonu i wlej do wanny. To poprawia krążenie krwi!
PILINGI
-> cynamonowy do stóp
2 łyżeczki cukru wymieszaj z oliwą na gęstą masę. Następnie dodaj pół łyżeczki sproszkowanego cynamonu i znowu dokładnie wymieszaj. Całość wmasuj w stopy, spłucz ciepłą wodą i wetrzyj krem odżywczy.
-> do twarzy z gałką muszkatołową
W małej misce dokładnie wymieszaj pół łyżki startej gałki z łyżką mleka. Papkę nałóż na oczyszczoną twarz, lekko wmasowując w skórę. Odczekaj 5-10 minut. Spłucz twarz ciepłą wodą i osusz, delikatnie poklepując ręcznikiem.
-> migdałowy do ciała
Dwie garści nieobranych ze skórki, drobno zmielonych lub posiekanych migdałów zmieszaj z 2 łyżkami miodu. Wmasuj w ciało, spłucz po chwili letnią wodą. Skóra będzie elastyczna i nawilżona.
-> kakaowy do twarzy i ciała
5 łyżek sypkiego kakao wymieszaj z 10 łyżkami gruboziarnistego cukru, najlepiej brązowego, i 4 łyżkami miodu (jeśli nie jest płynny, można całość rozcieńczyć wodą lub mlekiem). Wmasuj w ciało i twarz okrężnymi ruchami i pozostaw przez 5-10 minut jako maseczkę. Spłucz ciepłą wodą.
MASECZKI
-> z białka na wiotką cerę
Białko z jajka, które zostało po przygotowaniu piernika, ubij na sztywną pianę i nałóż na twarz i szyję. Poczekaj, aż zaschnie, potem zmyj przegotowaną letnią wodą. Działa jak lifting.
-> odświeżająca pomarańczowa
Skórkę pomarańczy zużyłaś do ciasta, sok wyciśnij dla urody. Wymieszaj go dokładnie z łyżką stołową mąki i 3 lub 4 łyżkami mleka. Rozsmaruj na szyi i twarzy, omijając oczy. Po 15 minutach spłucz przegotowaną letnią wodą.
-> dla suchych włosów
Pół szklanki miodu wymieszaj z 2 łyżkami oliwy z oliwek. Wetrzyj w wilgotne włosy i zostaw na 20 minut. Dla lepszego efektu owiń głowę folią spożywczą, a potem gorącym ręcznikiem.
-> oczyszczająca z sody
Skutecznie zwalcza wypryski. Wystarczy, że zmieszasz łyżkę sody oczyszczonej z łyżką wody i nałożysz papkę punktowo na 15-20 minut. Na zakończenie przemyj twarz wodą.
Tekst: Justyna Iwańska
Zdjęcia: Stockfood/Free, East News