Chaotyczność procesów natury sprawia, że nigdy nie mamy stuprocentowej gwarancji co do prognoz pogody, jakie słyszymy od synoptyków. Dlatego wciąż nie zanikają mądrości ludowe, które opierają się na zupełnie innych zwiastunach. Sprawdź, jaka będzie zima 2017/2018 według staropolskich przesłanek!
Drzewa wróżą chłody… można popytać starych górali, można poszukać przysłów ludowych albo… wyjrzeć przez okno. Jeśli jarzębiny, dęby i buki obrodziły owocami – idą chłody, a Boże Narodzenie zaskoczy nas siarczystym mrozem. Co będzie dalej – powie jodła. Mroźny, ostry początek zimy zapowiadają szyszki rosnące od dołu. Zdobiące przede wszystkim czubek wieszczą lodowatą końcówkę. Generalnie im więcej iglaki mają szyszek – tym zima sroższa!
…chmury – śnieg, ale nie wszystkie i nie zawsze. Muszą być białe i przypominać owczą wełnę. Jeżeli wiatr popycha je od zachodniej strony, zaginając w haczyki na końcach, za dzień lub dwa zmieni się pogoda i nadciągnie front niżowy. Jeśli jednocześnie łagodnieje mróz – szykujcie szufle i łopaty. Wkrótce sypnie śniegiem.
…wiatr – mrozy, warto jednak popatrzeć wcześniej na barometr. Mróz i śnieg mamy jak w banku, gdy przy spadającym ciśnieniu wieje z północy lub północnego wschodu. Gdy nadchodzi wyż, wiejący z tych stron wiatr przynosi mroźną i suchą pogodę, zachodni natomiast – śnieg.
…mgła – ocieplenie, zwłaszcza przy wschodnim wietrze. Jeśli jednak woda paruje z rzek i jezior, a wiatr wieje z zachodu – będzie mroźno i nic się w najbliższych dniach nie zmieni. Przypomnijcie sobie, czy jesienią często pojawiały się mgły. Jeśli tak – zima zapowiada się śnieżna.
...a białe sowy – długą zimę!
Na polach i przy skrajach lasów polują skrzydlaci drapieżnicy. Najczęściej myszołowy włochate oraz jastrzębie, które przylatują do nas zimą z bardziej mroźnej Rosji. Jeśli pojawią się wraz z nimi syberyjskie sowy śnieżne – mrozy będą wyjątkowo długie i dokuczliwe. W lodowatej tundrze jest tak zimno, że te niezwykłe ptaki uciekają w nasze, cieplejsze strony.
Niezależnie od znaków na ziemi i w niebie jedno jest pewne – jeśli zima kazała na siebie czekać, odbierze sobie ten czas wiosną, zgodnie z przysłowiem: późna zima długo trzyma.
Fotografie: Forum, Shutterstock.com, Gap Photos/Medium, Fotochannels