Kolorowa marchew coraz częściej gości w sklepach i na straganach. Pięknie wygląda i smakuje. Może by tak samemu ją wyhodować?  

Do niedawna najczęściej spotykaliśmy ją na etykietkach – jako naturalny koncentrat dodawany do soków dla podkręcenia ich koloru. Ale purpurowe korzenie coraz częściej występują na blogach i w programach kulinarnych, a to za sprawą mody na stare odmiany warzyw.

Czarna marchew jest znana od bardzo dawna. Pomarańczowa odmiana ją później zdetronizowała, ale to w tej ciemnej znajdziemy więcej witamin i pożytecznych dla zdrowia barwników.

Kiedy siać czarną marchew?

Na letni i jesienny zbiór wysiewamy marchew od połowy kwietnia, a na zimowe zapasy – w maju i czerwcu.

Najpopularniejsze odmiany to średniowczesna ‘Purple Haze’ i średniopóźna ‘Deep Purple’ – obie dwukolorowe, o ciemnofioletowym miąższu i pomarańczowym rdzeniu.

reklama


Jak pielęgnować czarną marchew?  

Żeby korzenie urosły długie, proste i kształtne, przekopmy grządki na głębokość dwóch szpadli, oczyśćmy z kamieni i rozbijmy bryły ziemi. Marchewki nie napotkają przeszkód i nie będą miały powodów, by się rozwidlać.

Kiedy zrywać czarną marchew?  

Pierwsze można podkradać z grządek już w czerwcu. Najlepiej wyrywać te, które rosną zbyt gęsto, tak żeby między pozostałymi były pięcio-centymetrowe odstępy. Te, które pozostaną w ziemi, do jesieni podwoją rozmiary.

Jak smakuje czarna marchew?

Jest bardziej chrupka, ale mniej słodka od pomarańczowej kuzynki. Po ugotowaniu czy upieczeniu zmienia kolor na brudnoszary.

Najlepiej chrupać ją na surowo i łączyć ze słodkimi owocami.

Łukasz Skop
autor bloga bez-ogródek
fot. shutterstock 

Zobacz również