Zaplanuj piękny ogródek z soczyście zieloną trawą na wiosnę, harmonia i uroda w twoim ogrodzie
PoradyZachwycający, zielony trawnik to marzenie każdej osoby posiadającej chociażby skrawek ziemi. Co warto wiedzieć na temat pielęgnacji trawnika, gdy wiosna już za pasem? Jak rozplanować prace nad soczystą, jędrną trawą?
Nawożenie trawnika: wszystko, co warto wiedzieć
Marzysz o trawie jak z konspektów ogrodniczych - zielonej, soczystej i sprężystej? Będziesz potrzebować dobrej jakości nawozów. W takie preparaty dobrze jest zaopatrzyć się już początkiem roku, ponieważ pierwsze nawożenie wykonuje się na przełomie marca i kwietnia, czyli kiedy rośliny budzą się do życia.
Nawozy do traw zawsze aplikuje się po wcześniejszym skoszeniu trawy. Najlepiej robić to w pochmurny dzień, kiedy trawa nie została nadmiernie nagrzana przez słońce. Następnie skoszoną trawę warto dokładnie wygrabić, jednocześnie poruszając glebę. Takie działanie sprawi, że nawóz będzie miał szansę wniknąć szybko do korzeni naszych roślin i nie zostanie wypłukany przez ewentualny deszcz czy wywiany przez wiatr.
Nawóz rozrzuca się na całej powierzchni trawnika, w miarę możliwości równomiernie. Do tego celu można stosować specjalne koszyczki, sitka lub siewniki. Jeśli miejscowo nawozu będzie zbyt dużo, trawa może w ogóle nie urosnąć, tworząc nieestetyczny "placek". Podobnie w miejscu, gdzie nawóz nie trafi - źdźbła będą rachityczne i mało estetyczne. Siewniki znacznie ułatwiają równą podaż preparatu.
Pamiętaj, że najlepsze warunki do nawożenia to takie, gdy gleba jest lekko wilgotna, a sama trawa sucha. Absolutnie nie można nawozić trawnika nawozem sypkim, jeśli trawa jest mokra. Może to spowodować, że nawóz "przyklei" się do źdźbeł, znacznie zmniejszając skuteczność całej operacji.
Kiedy nawozić trawnik? Eksperci wskazują, że najlepiej dokonywać tego trzy razy w roku: na przełomie marca i kwietnia, następnie w czerwcu, a później na koniec lata, ale nie później niż w drugiej połowie sierpnia.
Nawożenie trawnika: jak wybrać dobry nawóz?
Na rynku dostępne są nawozy mineralne oraz nawozy organiczne. Nawozy mineralne są sprzedawane w formie granulatu, płynu lub proszku. Sypkie produkty znacznie łatwiej rozprowadzić na całej powierzchni trawnika. Natomiast płynne nawozy działają zazwyczaj szybciej.
Na wiosnę poleca się stosowanie nawozów z dużą zawartością azotu, takich jak Novatec N-Max czy Yara Mila Power. Nawozy te zawierają azot całkowity, azotanowy i amonowy, dzięki czemu kompleksowo wpływają na rośliny, poprawiając ich wygląd i plony. Dobrze jest wybierać nawozy, które charakteryzują się niską podatnością na wymywanie: w ten sposób zyskujemy pewność, że nawożenie faktycznie przyniesie skutki, a składniki aktywne na długo pozostaną w glebie i będą odżywiać rośliny.
Wczesnym latem warto ponowić nawożenie, ale wyłącznie wtedy, kiedy pozwalają na to warunki pogodowe. W tym okresie również stawia się na azotowe nawozy.
Natomiast późnym latem lub wczesną jesienią należy zaaplikować nawóz, który azotu posiada niewiele lub w ogóle go nie ma w składzie. Wysoka zawartość azotu pobudza trawę (i inne rośliny) do rośnięcia. Jesienią nie jest to pożądane, ponieważ roślina powinna przejść w stan uśpienia.
Nawozy jesienne zazwyczaj zawierają potas i fosfor, które poprawiają odporność trawy na mróz, choroby i odbarwienia. Dodatkowo stymulują rozbudowywanie systemu korzeniowego i tworzenie darni.
Organiczne nawożenie trawnika: czy jest konieczne?
Do wzrostu trawa potrzebuje minerałów, głównie azotu, ale nie tylko. Jeśli roślina jest stymulowana do szybkiego rośnięcia, z czasem będzie potrzebować także dodatkowych składników.
Dlatego oprócz nawozów mineralnych zaleca się stosowanie nawozów organicznych, takich jak torf, obornik czy kompost. Podobnie jak w przypadku nawozów organicznych, wszystkie te nawozy należy rozmieszczać równomiernie. Jeśli nie są w formie granulatu, konieczne jest dokładne ich rozdrobnienie.
Najlepszym czasem na stosowanie nawozu organicznego jest wczesna wiosna lub późna jesień. Wystarczy aplikację ponawiać co 2-3 lata, w zależności od jakości gleby. Trawniki założone na glebach piaszczystych mogą potrzebować bardziej obfitego nawożenia organicznego niż te urodzajne.
Pielęgnacja trawnika: nawożenie to nie wszystko
Aby cieszyć się pięknym trawnikiem, należy przez cały sezon odpowiednio o niego dbać. Przede wszystkim, niezbędne jest regularne koszenie.
Pierwsze wiosenne cięcie powinno być bardzo intensywne - trawa nie powinna mieć więcej niż 3 cm. Dzięki temu poprawia się nasłonecznienie gleby i stymuluje źdźbła do wzrostu. W lecie nie można pozwalać sobie na tak intensywne cięcie, ponieważ ostre słońce może spalić rośliny. Latem najlepiej kosić na wysokość nie mniejszą niż 5 cm.
Co ważne, jeśli powstałe w wyniku cięcia ścinki trawy mają ok. 2 cm, mogą zostać na trawniku jako naturalny nawóz. Jeśli od ostatniego koszenia minęło więcej czasu i ścinki są dłuższe - konieczne jest ich wygrabienie.
Przygotowując trawnik do jesieni należy skosić go na ok. 3 cm. To ostatnie koszenie powinno zostać zakończone wygrabieniem trawnika ze ścinek, mchu i innych obumarłych roślin. W ten sposób zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób grzybowych w okresie jesienno-zimowym, które mogą znacznie wpłynąć na wygląd trawnika wiosną.
Przez cały okres wegetacyjny koniecznie należy trawnik napowietrzać. Można to robić np. z pomocą butów z kolcami lub wertykulatora. Dobrze napowietrzony trawnik tworzy gęstą murawę i jest bardzo odporny na działanie czynników zewnętrznych.
Trawnik potrzebuje tlenu, ale także oczywiście wody. Trawę należy podlewać rano lub późnym wieczorem - w tych godzinach najwięcej wody zostanie w korzeniach rośliny i nie odparuje. W przeciwnym wypadku krople wody na trawie w słońcu będą działać jak soczewka i mogą przypalać źdźbła, prowadząc do powstawania żółtych przebarwień. W okresie wegetacyjnym trawnik podlewa się mniej więcej co drugi dzień, ale niekiedy może być wskazane intensywniejsze nawadnianie.
Najlepiej nie doprowadzać do sytuacji, gdy trawa zaczyna brązowieć. Sygnałem, który wskazuje na brak wody w trawniku jest pozostawanie w nim odcisków stóp w godzinę po ich pozostawieniu. Dobrze nawodniona, zdrowa trawa wraca do pierwotnego kształtu w chwilę po przejściu po niej.
Problemy z trawnikiem: co robić, gdy trawa umiera?
Jeśli trawa nie prezentuje się dobrze, konieczne jest znalezienie przyczyny tego stanu. Po pierwsze, trawa po zimie często nie wygląda najlepiej: dlatego przed podjęciem bardziej radykalnych działań, konieczne jest jej odpowiednie skoszenie, wygrabienie i nawiezienie, np. preparatem Agromaster 24-5-10. Jeśli mimo tego w końcówce kwietnia trawa nadal nie prezentuje się tak, jak sobie tego życzymy, przyczyn może być kilka.
Pierwszą z nich jest brak odpowiedniej dawki środków odżywczych. Jeśli trawie brakuje składników organicznych, nie będzie rosła zdrowo. Jeśli w poprzednim roku trawa prezentowała się dobrze, ale nie może "wrócić do formy" po zimie, dobrze jest wypróbować nawożenia organicznego.
Kolejną typową przyczyną są choroby grzybowe. Ich typowym objawem jest powstawanie brunatnych, brązowych plam na trawniku o średnicy ok. 20 cm. W tym wypadku konieczne jest zastosowanie specjalistycznego oprysku, zgodnie ze wskazaniami producentami.
Niekiedy problem mogą stanowić również chwasty i inne rośliny. Jeśli trawa ma konkurować o dostęp do światła i wody z innymi, bardziej inwazyjnymi roślinami, zazwyczaj zaczyna chorować. W przypadku chwastów najlepsze rezultaty przynosi miejscowe działanie odpowiednimi opryskami. W skrajnych przypadkach, jeśli doszło do nadmiernego zachwaszczenia trawnika, konieczne będzie jego ponowne założenie od podstaw.
Podsumowując, podstawą pielęgnacji trawnika jest regularność. Regularne nawożenie odpowiednimi preparatami, systematyczne koszenie na odpowiednią wysokość, podlewanie i napowietrzanie trawy sprawią, że będziemy cieszyć się soczystą, sprężystą i zdrową trawą.
Materiał partnera