Zakładanie trawnika: poznaj trawnik z mikrokoniczyną, który jest trwały i nie wymaga nawożenia. Jakie ma jeszcze zalety?
PoradyW przydomowym ogrodzie trawnik jest z pewnością jedną z najczęściej użytkowanych przestrzeni. To miejsce spotkań, zabaw z dziećmi czy codziennego relaksu. Dlatego zakładając trawnik, warto postawić na rozwiązanie, które ograniczy ilość koniecznych czynności pielęgnacyjnych do minimum, a przy tym będzie trwałe i jakością nieodbiegające od najlepiej zadbanych trawników. Takim rozwiązaniem jest trawnik z mikrokoniczyną.
Dlaczego mieszanki z mikrokoniczyną są lepsze od tradycyjnych mieszanek trawnikowych?
Mieszanki traw zawierające mikrokoniczynę to w naszym kraju wciąż trend dość nowy. Jednak na zachodzie Europy od ponad 10 lat cieszy się niegasnącym zainteresowaniem i jest chętnie wykorzystywany zarówno w prywatnych ogrodach, jak i w przestrzeniach użytkowych, publicznych i miejskich. W Niemczech często stanowi pokrycie pól golfowych, a w Wielkiej Brytanii piłkarze grający na stadionie Old Trafford biegają właśnie po trawniku z domieszką mikrokoniczyny.
Można zatem mieć pewność, że jest to murawa wytrzymała i odporna nawet na intensywne użytkowanie. I tak w rzeczywistości jest.
Mikrokoniczyna to w rzeczywistości karłowa odmiana Trifolium repens, która osiąga 3 do 10 cm wysokości. Charakteryzuje się bardzo wysokim tempem wzrostu i szybko się krzewi, tworząc gęstą okrywę podłoża. Jej trójklapowe listki mają intensywny, zielony kolor, co wpływa korzystnie na końcowy efekt wizualny.
Zdolność do niemal natychmiastowej regeneracji, połączona z wysoką odpornością na deptanie sprawia, że nawet jeśli pojawiają się ubytki w darni, są one bardzo szybko wypełniane, i to bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności, takich jak dosiewki, czy inne czynności pielęgnacyjne. Rośnie zdecydowanie szybciej od tradycyjnej trawy, dlatego efekt jest widoczny już kilka tygodni po wysianiu.
Jednak największą zaletą trawnika z mikrokoniczyną i czymś, co odróżnia takie mieszanki od zwykłych mieszanek trawnikowych, jest umiejętność samonawożenia. Mikrokoniczyna, będąc rośliną motylkową, żyje w symbiozie z pożytecznymi bakteriami azotowymi, które bytują w jej korzeniach. Te mikroorganizmy mają zdolność wiązania azotu z powietrza, który następnie przekazują roślinie. Część azotu pozostaje w glebie, wzbogacając podłoże i umożliwiając czerpanie go roślinom rosnącym wokół – w tym przypadku trawom. Jak wiadomo, nawóz azotowy to kluczowy element pielęgnacji trawnika. Umożliwia on bujny wzrost trawy, gwarantując jej żywy i soczysty kolor. W przypadku trawników z domieszką mikrokoniczyny konieczność nawożenia azotem została całkowicie wykluczona, ponieważ roślina tworzy sobie nawóz sama, posiłkując się symbiotycznymi bakteriami.
Co więcej, bakterie te oprócz pobierania azotu z powietrza, potrafią rozkładać amoniak i mocznik, zawarte na przykład w psim moczu. W przypadku tradycyjnej murawy skoncentrowane ilości mocznika i amoniaku zawarte w psiej urynie zwykle powodują wystąpienie nieestetycznych, żółtych plam na murawie w miejscu, w których zwierzę korzystało z toalety. Trawnik z mikrokoniczyną nie tylko wychodzi bez szwanku z tego starcia, ale do tego wzmacnia się nim, pobierając azot!
To najbardziej bezobsługowy rodzaj trawnika, a jego wysoka bezobsługowość idzie w parze z pięknym wyglądem.
Jak zasiać i pielęgnować trawnik z mikrokoniczyną?
Zakładanie trawnika z mikrokoniczyną nie różni się specjalnie od zakładania tradycyjnej murawy. Również należy odpowiednio oczyścić i przygotować podłoże. Producent zaleca także zasilenie gleby odrobiną nawozu startowego, co przyspieszy wzrost i ukorzenianie się.
Cała różnica w przypadku trawnika z mikrokoniczyną polega na późniejszej pielęgnacji – a w zasadzie jej braku. Trawnik nawozi się sam, więc nie trzeba dodatkowo go zasilać. Również regularne podlewanie nie jest konieczne, nawet w okresach letniej suszy, ponieważ gęsto rozkrzewiona mikrokoniczyna znacznie zmniejsza odparowywanie wody w podłoża, przez co jest ono znacznie bardziej wilgotne, niż w przypadku tradycyjnej trawy. Gęste pokrycie podłoża eliminuje także chwasty, które mogłyby podkradać trawie wodę i substancje odżywcze. Dzięki temu murawa radzi sobie znacznie lepiej, nawet w okresach niedoboru wody.
Jedyną regularną czynnością, którą należy wykonywać, jest koszenie. Jeśli chcemy mieć równą, jednolitą murawę, trawnik z mikrokoniczyną dobrze jest kosić co 2 tygodnie. Jeśli pozostanie on nieskoszony, pokryje się drobnymi kwiatami koniczyny, które przyciągną motyle i pszczoły. Ma to swój urok, jednak jeśli nie chcemy mieć w ogrodzie kwietnej łączki, koszenie jest koniecznością. Na szczęście, nawet jeśli koniczyna zakwitnie, wystarczy jedno, niskie koszenie, żeby murawa powróciła do swojego idealnego, dywanowego wyglądu.
Trawnik z mikrokoniczyną – dla kogo?
Mieszanki trawnikowe z mikrokoniczyną to rozwiązanie w zasadzie dla każdego. Sprawdzą się zarówno w przydomowym, regularnie koszonym ogrodzie, jak i na sporadycznie odwiedzanych ogródkach działkowych, czy wokół domków letniskowych. Wysoka bezobsługowość i wytrzymałość tego trawnika sprawiają, że jest to również idealne rozwiązanie na wszelkie przestrzenie użytkowe – parki, ogrody miejskie, trawniki przy restauracjach, hotelach i inne miejsca narażone na częste deptanie. Doskonałym rozwiązaniem jest produkt marki Target – trawnik samonawożący Vegano, zawierający nasiona trawy wraz z nasionami mikorokoniczyny Abercrest.
To również rozwiązanie dla zapracowanych, zabieganych osób, które wcześniej rezygnowały z trawnika ze względu na małą ilość czasu, którą mogły poświęcić na pielęgnacje wymagającej murawy.
Trawnik z mikrokoniczyną to rozwiązanie oszczędzające zarówno czas, jak i pieniądze. Dodatkowo to dobry krok w stronę bioróżnorodności w ogrodzie i ochrony środowiska. Dlatego warto zastosować je we własnym ogrodzie.
Materiał partnera, target.com.pl