Wszystko, co trzeba wiedzieć o koszeniu trawy
PoradyTrawnik jest bez wątpienia najważniejszym elementem naszego ogrodu. Dobrze przycięte krzewy czy wysoko kwitnące kwiaty w połączeniu z brzydko przystrzyżoną murawą nie stworzą już tak dobrego efektu. Warto jest więc zadbać o to, aby nasz zielony dywanik był prawidłowo przycięty i zadbany.
Na to jednak składa się wiele czynników. Pogoda, pora roku, częstotliwość koszenia i podlewania oraz oczywiście sprzęt. Istotne są również dodatkowe czynności pielęgnacyjne, które od czasu do czasu należy wykonywać.
Pierwsze wiosenne koszenie
Wiele osób postanawia zabierać się za podcinanie trawnika zaraz po stopnieniu ostatniego śniegu. Jest to niestety błąd, ponieważ trawa nie jest wtedy wystarczająco wysoka i łatwo można zniszczyć ją już na samym starcie. Pierwsze ścinanie murawy powinno występować w okolicach połowy kwietnia, gdy trawa osiągnie wysokość mniej więcej ośmiu centymetrów.
Wysokość, do której dążymy podczas koszenia, jest zależna w głównej mierze od rodzaju trawy.
Nie można jednoznacznie stwierdzić o ile powinniśmy trawę obciąć, jednak są pewne reguły, które warto stosować. W przypadku trawnika użytkowego, najlepiej jest kosić o około jedną trzecią wysokości, a więc do pięciu centymetrów.
Oczywiście nikt nie będzie odmierzał linijką każdego źdźbła, jednak warto ustawić rozmiar ostrza, tak aby mniej więcej odpowiadał tej wysokości.
Z ciekawostek, dla trawników golfowych obcina się źdźbło na wysokość dwóch centymetrów, a murawy sportowe na około trzy.
Trzeba pamiętać o tym, by nie określać sztywno częstotliwości koszenia. To znaczy – nie kosić trawy na przykład raz w tygodniu w określony dzień, ponieważ w różnych okresach roku rośnie ona inaczej. Najlepiej obcinać trawnik, gdy ten ponownie wróci do swoich rozmiarów, w tym przypadku ok. 8cm.
Jaki sprzęt wybrać dla swojego ogrodu?
Problemem wielu osób jest wybór kosiarki. Dwa główne typy to elektryczne i spalinowe. Te pierwsze zdecydowanie sprawdzą się w ogrodach o mniejszej powierzchni, ponieważ ogranicza je kabel zasilający. Są mniejsze oraz cichsze, lecz ich wadą jest konieczność uważania na wspomniany kabel.
W przypadku kosiarek spalinowych, są one przeznaczone do większych ogrodów, nie mają ograniczeń zasięgu, jednak są troszkę masywniejsze oraz ze względu na silnik – głośniejsze. Dodatkowo, ze względu na ich większą masę, niektóre modele wzbogacone są o napęd własny, w dużym stopniu ułatwiający koszenie.
Niekiedy jednak, w ogrodach są posadzone różne drzewka lub też posiadamy ogródek, na którym rosną maliny, borówki i jest tam po prostu ciasno. W tym przypadku świetnie sprawdzą się kosy spalinowe lub też potocznie – kosiarki żyłkowe.
Charakteryzują się one łatwym dostępem do ciasnych części naszego ogrodu. Dzięki nim możemy śmiało wykosić trawę między uprawianymi krzewami czy chociażby tą, która rośnie przy samym ogrodzeniu.
Kosa spalinowa sprawdzi się również, gdy do skoszenia jest bardzo wysoka trawa. Posiada ona wiele końcówek, od żyłki dla traw normalnych, aż do stalowego ostrza, które poradzi sobie ze swego rodzaju chwastami.
Pielęgnacja – co i kiedy warto robić?
Nie tylko koszenie jest ważnym elementem w trosce o naszą murawę. Istotne są również zabiegi pielęgnacyjne, które musimy wykonywać kilka razy w sezonie.
Pierwszym z nich jest nawożenie. Jest ono ważne, ponieważ bez niego nie uzyskamy efektu bujnego i gęsto rosnącego dywanu. Czynność tą wykonuje się trzy razy w roku. Początkowo, po pierwszym koszeniu. Następnie w okolicach czerwca, a ostatni raz w połowie sierpnia, jednak tutaj trzeba skorzystać już z nawozu jesiennego.
Druga ważna czynność to podlewanie. Powinno ono następować nie rzadziej niż raz w tygodniu, ale i nie częściej niż raz na dwa dni. Najoptymalniej, niech odbywa się to co cztery dni, lecz warto podlać trawnik obficie.
Aeracja i wertykulacja to dwie czynności, które warto wykonywać dwa razy w sezonie. Pierwsze z nich polega na nakłuwaniu gleby w celu jej napowietrzenia, przez co trawnik dostaje impuls skłaniający go do wzrostu. Druga z nich, czyli wertykulacja to nacinanie darni trawnika, które wpływa na pozbycie się niechcianych jego elementów i go odsłania.
Dzięki temu odsłonięciu, zwiększa się dostęp światła oraz wody, co pozwala na ożywienie murawy. Obie te czynności można wykonywać nawet za pomocą jednego sprzętu, który posiada dwie zamienne części służące zarówno do pierwszego oraz drugiego zabiegu.
Materiał partnera: Jokergroup.pl