środek na szarą pleśń truskawki

Szara pleśń na truskawkach – jak zwalczyć ją bez użycia chemii?

Porady

Szara pleśń truskawek to choroba grzybowa roślin wywoływana przez grzyb z rodzaju Botrytis cynerea, należący do klasy workowców.

reklama

Grzyb ten w zasadzie zawsze gdzieś tam jest na zagonie, ale jeśli nie ma stworzonych odpowiednich warunków, to trwa niegroźny, choć zawsze przyczajony. Jeśli jednak aura zmieni się w deszczową i ciepłą (powyżej 18oC), to niestety następuje wzmożony atak, który może sprawić, że cała uprawa ulegnie porażeniu i nie będzie czego zbierać. Dlatego warto wiedzieć, jak wyglądają pierwsze objawy i szybko reagować. 

Objawy szarej pleśni na truskawkach

Grzyb Botrytis cynerea atakuje nie tylko uprawę truskawek, ale również wiele innych roślin owocowych (porzeczki, winorośl, maliny), warzywnych (papryka, fasola, sałata), zielnych (estragon, majeranek) czy też roślin ozdobnych (róże, dalie, cyklameny). Jednak jego ulubioną ofiarą jest właśnie truskawka.

Choroba grzybowa atakuje całą naziemną część truskawki. Już na kwiatach, choć bardzo często są trudno zauważalne, pojawiają się pierwsze objawi porażenia. Kwiatuszki ciemnieją, czasami zdarza się, że zamierają. Z nich choroba przenosi się na owoce. Tutaj skutki zauważyć już łatwo. Najpierw owoce miękną i zaczynają gnić. Zaraz później pojawia się na nich biaława z szarym, pylącym nalotem watowa, puszysta pierzynka a na łodygach można dostrzec brunatne plamy. Atakowane są kolejne pąki kwiatowe, które brunatnieją i zamierają. I nawet jeśli część owoców udaje się uratować, to w trakcie przechowywania grzyb i tak się ujawni i je zniszczy. 

Porażone szarą pleśnią truskawki nie nadają się do spożycia, a wręcz są szkodliwe dla zdrowia. 

Szara pleśń bardzo często atakuje rośliny uprawianie w inspektach, tunelach foliowych czy szklarniach. Powód jest prosty, to tam panują idealne dla rozwoju grzyba warunki – wysoka temperatura i wilgotność. Dlatego bardzo ważnym jest by wszelkie pomieszczenia były często i dokładnie wietrzone. 

Grzyb ten nie ma problemu z przezimowaniem w resztkach roślin pozostawionych w ogrodzie a także na ściankach tuneli czy na narzędziach. Dlatego każdy sezon powinien zostać rozpoczęty od dokładnego oczyszczenia podłoża z resztek roślin oraz odkażenia wszelkich pomieszczeń i narzędzi. 

Naturalne sposoby zapobiegania szarej pleśni truskawek

Trzeba stosować kilka prostych zasad by nie narażać uprawy truskawek na atak szarej pleśni: 

  • sadząc truskawki należy zachować odpowiednie odległości między krzaczkami – 25-30 cm od siebie, a w rzędach co 50 cm, 
  • podlewa się rośliny przy podłożu nie oblewając liści, kwiatów i owoców, idealnie sprawdza się zastosowanie linii kroplujących,
  • należy stosować płodozmian, 
  • miejsce sadzenia truskawek powinno być jasne i nasłonecznione,
  • uprawiając truskawki w pomieszczeniach (inspekty, tunele foliowe, szklarnie) należy pamiętać o systematycznym ich wietrzeniu,
  • kluczowe w uprawie truskawek jest odpowiednie ich nawożenie, szkodzi im zarówno brak składników odżywczych w podłożu jak i jego przenawożenie, zwłaszcza azotem,
  • ważne by systematycznie monitorować stan uprawy, im wcześniej zauważona choroba, tym większe szanse na skuteczne pozbycie się grzyba,
  • porażone części truskawek należy szybko usunąć i zutylizować a na całej uprawie zastosować oprysk,
  • wszelkie pojemniki, narzędzia i pomieszczenia należy systematycznie dezynfekować.
oprysk na truskawki od grzyba
Polyversum WP to naturalny i bezpieczny środek na szarą pleśń.


Opryski na szarą pleśń

Gdy lato jest ciepłe i deszczowe, nasza czujność musi być wzmożona i należy uprawę naprawdę codziennie sprawdzić, gdyż choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko. Jeśli przytrafi się i u nas, to po usunięciu porażonych owoców i części roślin powinno się zrobić oprysk. Choroba sama nie zniknie, jeśli warunki są sprzyjające. 

Oczywiście naszą walkę zaczynamy od oprysków preparatami naturalnymi. A jeśli użyjemy do tego środka Polyversum WP, to na naturalnych opryskach zakończymy. Jest to środek naturalny, biologiczny, zwany inaczej biofungicydem. Zawiera innego grzyba, Pythium oligandrum, który pasożytuje na Botrytis cinerea, niszcząc go. Proste działanie.

To grzyb i to grzyb tyle, że Pythium oligandrum jest nieszkodliwy dla człowieka i dla roślin. Preparat ten stosowany był do niedawna tylko w uprawach truskawek, ale doskonale sobie radzi z pleśnią na malinach, porzeczkach, pomidorach, paprykach i innych owocach, warzywach i ziołach. 

Sprawdza się nawet w walce z szarą pleśnią na trawnikach. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki ochrony roślin, warto wypróbować te naturalne, które nie szkodzą ani nam, ani środowisku. 

Jeśli zdecydujemy się na opryski chemicznymi środkami ochrony roślin (np. Kaptan 50 WP, Signum 33 WG), to należy stosować się ściśle do zaleceń umieszczonych na opakowaniu, koniecznie zachować zalecany okres karencji a same opryski wykonywać wieczorem, gdy w ogrodzie nie ma już pszczół i innych zapylaczy.

Materiał partnera: Target.com.pl

Zobacz również