Zakładamy ogródek ziołowy: w kuchni, na balkonie i w ogrodzie
PoradyMusisz wiedzieć co lubią zioła, a nie są za bardzo wymagające. Właściwie to sadzisz je, podlewasz i zrywasz. Z naszą pomocą świeże listki bazylii czy mięty wyhodujesz bez problemu.
Domowy ogródek ziołowy – wybierz dobre miejsce
Jeśli jesteś szczęśliwą właścicielką ogrodu, znajdź miejsce na ziołową grządkę niedaleko kuchni. Po kilka listków mięty nie będziesz przecież biegać na koniec działki. Zapomnij o uprawach blisko ulicy, bo te rośliny metale ciężkie chłoną jak gąbka.
Zrezygnuj też z pomysłu, jeśli mieszkasz w zanieczyszczonym smogiem miejscu. Wtedy ziołowy ogródek lepiej zrobić w doniczkach na parapecie.
Wybierz słoneczne miejsce. Zioła pochodzą z ciepłego klimatu i taki musisz im stworzyć. Większość z nich kocha słońce a nieliczne tylko półcień, choć w słońcu też sobie poradzą. Natomiast w domu doniczki postaw na zalanym w słońcem parapecie.
Narzędzia ogrodnicze kupisz na sklep.weranda.pl
Unikaj miejsc, w których wieje. Delikatne rośliny łatwo się łamią. W ogrodzie na ziołową grządkę przeznacz cichy zakątek, możesz wybrać osłoniętą od wiatru loggię czy obsadzony żywopłotem taras.
Zainwestuj w niedużą szklarenkę, taką na jedną rabatkę albo kilka doniczek. Ochroni ona rośliny nie tylko przed wiatrem ale i ulewnym deszczem. Dzięki niej możesz też hodować zioła na balkonie.
Zobacz także: 5 ziół, z których herbatki i lemoniady warto pić w upały
Jaka ziemia do ziół?
Zacznij od skopania grządki, wyrwania chwastów i wyrównania terenu. Wygodne są grządki wysokie. Oszczędzasz wtedy kręgosłup. Zioła możesz sadzić na przykład w skrzynkach. Ciekawie wyglądają powieszone w donicach na ścianie albo w starych puszkach po oliwie, w beczkach, w metalowych wanienkach.
Ogólnie zioła lubią ziemię przepuszczalna i żyzną. Rozmaryn czy koper lubią taką z dodatkiem wapnia, ale gdy go brakuje też urosną. Jeśli nie zadowala cię ziemia w ogrodzie, możesz podsypać te miejsca, w których wysadzisz rośliny. Kup kilka worków próchnicy albo wykorzystaj zasoby z własnego kompostownika.
Ziołowy ogródek zapewne przyciągnie szkodniki. Dla ochrony przed mszycami, posadź krzaczki lawendy, a aksamitki pogonią nicienie. Te ozdobne rośliny możesz też dosadzić do donic, w których uprawiasz zioła na balkonie. Taki ziołowy mini ogródek będzie bezpieczny i dużo ładniejszy.
Od czasu do czasu zioła musisz nawozić kompostem albo obornikiem, szczególnie jeśli rosną w ogrodzie i są wieloletnie. Jaka ziemia jest dobra do ziół doniczkowych? Jeśli wsypałaś nową żyzną ziemię, rośliny powinny pociągnąć na niej sezon. Pamiętaj tylko, aby nie podlewać ich chemicznymi odżywkami.
Jakie zioła sadzić obok siebie?
Najlepiej kupione w sklepie ogrodniczym u zaufanego sprzedawcy. Zwróć uwagę na to, aby rośliny miały zdrowe jędrne liście, zostaw te z przyschniętymi albo pożółkłym gałązkami. Powinny zachwycać zwartym pokrojem.
Jeśli są wybujałe i eteryczne, to znaczy, że brakowało im słońca, np. długo stały w magazynie. Nie będą miały wtedy dobrego smaku – po prostu mogą być gorzkie. Szukaj więc roślin idealnych pamiętając, że szokiem dla nich będzie już samo przesadzenie.
Możesz iść na łatwiznę i zacząć od kilku doniczek – w jednej ulubiona bazylia, w drugiej lubczyki, w trzeciej mięta. Jednak zioła pięknie wyglądają w grupach, poza tym ty marzysz przecież o ziołowym ogródku.
Na jednej grządce albo w jednej doniczce (plastikowej, bo zatrzyma wilgoć) sadzimy te, które lubią mieć mokro, np. melisę, estragon i miętę.
Z kolei majeranek, tymianku, cząbru lepiej czują się w bardziej suchej glebie. Wybierz dla nich osobną rabatę i ceramiczną doniczkę, w której szybciej wysycha ziemia.
Bazylia, mięta, trybula, lubczyk też doskonale czują się w swoim towarzystwie. Wszystkie lubią półcień i wilgoć. Pamiętaj tylko, że mięta rozrasta się, więc posadź ją do większej donicy w pojemniku. Nie zdominuje pozostałych roślin.
Słońce i żyzną przepuszczalną glebę lubi majeranek i koper. Dobrze będą rosły obok siebie – kolendra, tymianek, rozmaryn.
Są zioła jednoroczne – bazylia, majeranek, kolendra, cząber, koper, trybula, rumianek. Są też zioła do ogrodu wieloletnie – dieta, rozmaryn, lubczyk, melisa, estragon, szałwia, lawenda, tymianek. Licz się z tym, że w kolejnym sezonie będziesz musiała niektóre dosadzić
Jak pielęgnować ogródek ziołowy?
Niezależnie od tego gdzie posadzisz zioła, powinny mieć one przestrzeń, by swobodnie rozrastały się na boki. Przycinasz je, by miały zwarty pokrój. Kiedy gałązki urosną do 6-7 cm, tniesz do połowy. Miętę, bazylię i lubczyk obskubujesz od góry zostawiając dolne listki.
Podlewasz raz dziennie odstałą letnią wodą. Ile? Jeśli masz zioła w doniczkach, sprawdź palcem czy mają sucho. Po kilku dniach będziesz wiedzieć, ile wody potrzeba, aby nie przesuszyć korzeni czy ich nie zalać.
Warto od czasu do czasu spryskać liście, aby nie zbierał się na nich kurz. Wtedy możesz pałaszować je prosto z krzaczka.
Świeże zioła dodane do potraw zrobią z ciebie kulinarnego mistrza. Zwyczajne pieczone ziemniaki z dodatkiem pachnącego rozmarynu czy cząbru awansują do królewskiej potrawy, tak samo jak pomidory podane z zerwanymi przed momentem listkami bazylii, a jak smakuje rosół z lubczykiem… Zobaczysz, że warto mieć swój własny ziołowy ogródek.
Tekst: Beata Woźniak
Zdjęcia: Shutterstock, materiały prasowe
Zobacz także:
Suszona zioła – zbieranie, zastosowanie i pomysły na dekoracje