Jak sprawić, aby Twoje rośliny nie cierpiały z braku wody? Wypróbuj hydrożel (TerraCottem)
PoradyPoczątkujący ogrodnicy często popełniają wiele błędów przy podlewaniu. Z jednej strony zapominają o podlewaniu, z drugiej podlewają rośliny zbyt obficie. Zarówno przesuszenie jak i przelanie roślin im zaszkodzi. Najczęstsze błędy jakie zdarzają się przy podlewaniu to podlewanie często, ale zbyt małą ilością wody, podlewanie zbyt silnym strumieniem wody, podlewanie o złej porze (zwłaszcza w upały) oraz moczenie liści przy podlewaniu.
Podlewanie często małą ilością wody
Podlewanie często, małą ilością wody nawadnia tylko górne warstwy ziemi. Woda nie dociera do niższych warstw, przez co roślina nie buduje prawidłowego, mocnego, rozbudowanego systemu korzeniowego. Tworzy tylko płytki system korzeniowy, który jest bardzo wrażliwy nawet na lekkie przesuszenie. Jeśli zapomnimy przez chwilę o podlewaniu lub przyjdą cieplejsze dni, roślina może nie przetrwać.
Prawidłowo powinno się podlewać rośliny rzadko, ale obficie. Woda dotrze wtedy do głębszych warstw podłoża, które znacznie wolniej wysychają. Wesprze to również budowę prawidłowego systemu korzeniowego. Z pomocą przychodzi tutaj hydrożel (więcej na temat tego, co to za magiczny preparat w dalszej części artykułu). Hydrożel zapobiegnie szybkiemu przesuszaniu rośliny, aby dobrze zadziałał musimy pamiętać, żeby raz na czas podlać roślinę obficiej.
Podlewanie silnym strumieniem wody
Zbyt silny strumień wody może prowadzić do uszkodzeń liści i kwiatów, które stają się wtedy wrażliwe na infekcje grzybowe, oraz oczywiście - tracą na urodzie. Jeśli chcemy właściwie dbać o rośliny to lepiej zainwestować w konewkę i podlewać je ostrożnie, tyczy się to zwłaszcza roślin domowych i balkonowych. Duże przestrzenie w ogrodzie można podlewać wężem, ale koniecznie przestawiając go na zraszanie, a nie jednolitym, ostrym strumieniem.
Zalewanie liści
Podlewając rośliny należy uważać, aby nie zamoczyć liści, najlepiej kierować strumień wody pod rośliny. Wiele roślin jest wrażliwych na moczenie liści. Mokre liście i kwiaty są również bardziej podatne na choroby wywołane przez grzyby. Ciekawym rozwiązaniem jest system podlewania kropelkowego podłączonego do węża ogrodowego.
Podlewanie w czasie upałów
W trakcie upałów rośliny oczywiście potrzebują dużo wody. Natomiast nie należy tego robić w ciągu dnia, w trakcie wysokich temperatur i największego nasłonecznienia. Zbierające się na roślinie kropelki wody skupiają promienie słoneczne, które parzą rośliny. Powoduje to powstawanie brzydkich brązowych plam na liściach i kwiatach. Uszkodzone rośliny są bardziej wrażliwe na infekcje.
W trakcie upałów rośliny mniej efektywnie korzystają z wody, ponieważ nastawione są na jej oszczędzanie. W trakcie gorących dni należy podlewać rośliny z samego rana, a najlepiej w późnych godzinach wieczornych. Jeśli w podłożu roślin zastosowaliśmy hydrożel, ochroni on w trakcie upałów korzenie roślin przed przesuszeniem i zadba o ich prawidłowe nawodnienie i odżywienie.
Stosowanie hydrożelu TerraCottem niesie ze sobą wiele korzyści
Właściwie nawodnione rośliny budują silny, rozbudowany system korzeniowy. Zmniejszamy wrażliwość roślin na upały i okresy suszy. Preparat TerraCottem zapewnia właściwe nawodnienie i odżywienie roślin. W swoim składzie ma również nawóz, a sam hydrożel wraz z wodą magazynuje składniki odżywcze, które potem oddaje do podłoża i umożliwia wchłonięcie ich przez roślinę. Gleba jest lepiej napowietrzona i spulchniona. Dobre warunki wydłużają okresy kwitnienia i owocowania roślin.
Co to jest hydrożel?
Hydrożel to preparat w formie proszku lub granulatu, który dodajemy do gleby, przed posadzeniem roślin lub w trakcie ich przesadzania. Wykorzystuje on wysokochłonne właściwości, wchodzących w jego skład, polimerów Kiedy gleba obfituje w wodę, podczas podlewania lub intensywnych opadów, hydrożel absorbuje nadmiar wody, którego rośliny nie są wstanie wchłonąć.
Kiedy gleba przeschnie, hydrożel nie dopuszcza do jej przesuszenia uwalniając zmagazynowaną wcześniej wodę. Wraz z wodą uwalniane są również zaabsorbowane z nią wcześniej składniki mineralne, a więc dba także o właściwe odżywienie roślin.
Zwiększając i zmniejszając swoją objętość hydrożel zapewnia właściwe spulchnienie gleby. Preparat TerraCottem to hydrożel, który zawiera również nawóz. To idealne rozwiązanie dla mniej wprawnych lub “leniwych” ogrodników. Dzięki temu preparatowi na kilka lat możemy zapomnieć o dodatkowym nawożeniu roślin oraz dużo rzadziej je podlewać.
Do jakich roślin stosować hydrożel?
Hydrożel to preparat, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki niemu możemy dbać o prawidłowe nawodnienie i odżywienie:
- roślin kwitnących
- roślin zielonych
- drzew i krzewów ozdobnych
- drzew i krzewów owocowych
- roślin doniczkowych i skrzynek na balkonach
- sadów
- warzywników
- trawników
Jak stosować hydrożel?
Warto zastosować się do instrukcji producenta, ponieważ wtedy osiągniemy najlepsze rezultaty z jego stosowania.
Nawadnianie roślin doniczkowych
Hydrożel z powodzeniem możemy także stosować do roślin w domu i balkonie. Należy wymieszać preparat TerraCottem z ziemią w dawce przewidzianej na opakowaniu i umieścić go na dnie pojemnika (doniczki, skrzynki balkonowej). Następnie wsadzamy przygotowaną wcześniej roślinę i wypełniamy doniczkę mieszanką ziemi i hydrożelu.
Tak wypełnioną doniczkę obficie podlewamy, tak aby hydrożel mógł wypełnić się wodą. Hydrożel należy wykorzystywać przy przesadzaniu roślin, ponieważ ważne jest, aby znalazł się on przy dnie pojemnika i chronił korzenie rośliny, zapewniając im odpowiednie nawodnienie. Rośliny tak przesadzone, rosną szybciej, zdrowo, a rośliny kwitnące mają więcej, większych i ładniejszy kwiatów.
Hydrożel w ogrodnictwie i rolnictwie
Co ciekawe hydrożel możemy również stosować przy uprawach owoców i warzyw, jest on w pełni bezpieczny. Jeśli sadzimy rośliny z nasion, należy przygotować podłoże przed sadzeniem. Mieszamy glebę wraz z hydrożelem, tak, aby trafił on do niższych partii gleby i stanowił podłoże dla korzeni roślin.
Jak stosować hydrożel przy sadzeniu drzew i krzewów?
Przy większych roślinach sadzenie czy przesadzanie powinniśmy zacząć od wykopania dołu dwa razy większego niż korzeń sadzonej rośliny. Mieszamy TerraCottem z niewielką ilością wykopanej ziemi, a powstałą mieszankę wypełniamy dno dołu. Wsadzamy roślinę do dołu i obsypujemy jej korzenie resztą mieszaniny. Zasypujemy dół częściowo ziemią, obficie podlewamy, a następnie zasypujemy ziemią do pełna i ponownie podlewamy.
Hydrożel w sadzeniu kwiatów w większych skupiskach oraz trawników
Teren przeznaczony na obsadzenie lub obsianie obsypujemy mieszanką hydrożelu TerraCottem i ziemi. W tym samym dniu teren należy zaorać na głębokość 20 centymetrów. Po obsadzeniu lub obsianiu terenu koniecznie trzeba go obficie podlać.
Hydrożel idealnie nadaje się do różnego rodzaju roślin oraz powierzchni. Niezależnie od tego, czy chcemy odpowiednio nawodnić kwiaty balkonowe, rośliny doniczkowe czy duże krzewy i drzewa w sadzie, a także trawniki, możemy mieć pewność, że hydrożel spełni swoje zastosowanie. Oprócz właściwego nawodnienia gleby, odpowiada on za dostarczenie roślinom minerałów, niezbędnych dla ich rozwoju.
Materiał partnera