Jak skuteczne i oszczędnie nawadniać ogród?
Porady
To ważne pytanie zwłaszcza w czasach, kiedy bywa naprawdę sucho i z jednej strony rośliny w twoim ogrodzie jej bardzo potrzebują, ale też nie chce się jej zbyt marnotrawić. Po pierwsze to nie jest zbyt eko, a po drugie jest to dosyć kosztowne.
Właściwe nawadnianie Twojego ogrodu
Jeśli jesteś dopiero na etapie doboru roślin do swojego ogrodu, sprawdź ich wymagania jeśli chodzi o wilgotność i podlewanie. Są takie, które wytrzymują długie okresy suszy i nie wymagają częstego podlewania i takie, które trzeba częściej podlewać, np. młode sadzonki, rośliny kwitnące i te wystawione na działanie silnego słońca. Jeśli marzysz o ogrodzie angielskim, który przypomina dziką łąkę, musisz brać pod uwagę zainstalowanie systemu nawadniający ogród, bo taka roślinność również będzie wymagała częstszego podlewania.
System nawadniania: o czym warto pamiętać
Lepiej podlewać rzadziej i dłużej. Taki system nawadniania ma większy sens, bo ziemia mocniej nasiąknie wodą, która będzie miała szansę spenetrować jej głębsze warstwy. Zasada z podlewaniem jest podobna do działania deszczu – krótki i przelotny właściwie od razu paruje i woda nie ma szansy dotrzeć do korzeni roślin, co jest kluczowe w nawadnianiu.
Kiedy nawadniać ogród
Najlepiej wczesnym rankiem, między 6 a 8 rano lub wieczorem, tuż przed zachodem słońca – optymalnie między 19 a 21. Dobrze jest wyposażyć się w dokładną aplikację z prognozą pogody, żeby zaplanować podlewanie i nie wchodzi w drogę opadom deszczu. Kiedy solidne popada, można wstrzymać się z podlewaniem nawet do 10 dni.
Kiedy rzadziej nawadniać rośliny
Dobrym rozwiązaniem, ograniczającym potrzebę nawadniania ogrodu lub warzywniaka, jest technika permakulturowa, która polega na ściółkowaniu. Wystarczy obsypać rośliny korą lub obłożyć słomą. Taki zabieg uchroni glebę przed nadmiernym parowaniem wody i zmniejszy potrzebę podlewania oraz ograniczy wyrastanie chwastów. Przy zastosowaniu tradycyjnego ogrodu warto zostawić trochę chwastów wokół roślin – dzięki nim woda zostanie zatrzymana w glebie.
System nawadniający: o czym pamiętać
Unikaj podlewania ogrodu w ciągu dnia, wtedy woda szybko paruje, dodatkowo może to zaszkodzić roślinom, zwłaszcza tym delikatniejszym. Poza tym ważne jest to, żeby podlewać rośliny od dołu. Moczenie liści, naraża rośliny na choroby i szkodniki. W skutecznym nawadnianiu ogrodu chodzi o to, żeby woda dotarła do korzeni, co nie jest bez znaczenia, zwłaszcza w przypadku warzyw korzeniowych, np. marchwi, pietruszki, czy selera. Lepsze będzie podlewanie z wielu punktów przy pomocy systemu nawadniającego, niż „lanie” wody w jeden punkt, co prowadzi do wymywania gleby i osłabiania rośliny.
System nawadniania trawnika
Tu warto zastosować specjalne zraszacze, zwłaszcza jeśli to duża powierzchnia. Zraszacz to rodzaj rurki, która połączona jest z podziemnym wężem, który doprowadza wodę. Kiedy woda nie płynie, zraszacz chowa się w ziemi. Taki system podlewania trawnika jest bardzo przydatny, zwłaszcza w czasie koszenia trawnika.
Projektowanie nawadniania
Możesz zastosować skomplikowany system, który skutecznie doprowadzi wodę do twoich roślin. Najskuteczniejsze są węże ułożone pomiędzy roślinami na grządkach, bezpośrednio na ziemi lub wkopane, ze zraszaczami w równych odstępach – najlepiej co kilkadziesiąt centymetrów. Można też zastosować tzw. węże pocące. To świetne rozwiązanie dla wymagających roślin, np. różaneczników, azalii, czy hortensji. Za system taki odwdzięczy ci się również twój warzywnik.
Dla kogo system nawadniający do ogrodu
Im większy ogród tym bardziej powinieneś przemyśleć zastosowanie instalacji nawadniającej. W takim wypadku można skorzystać z porady specjalisty, który doradzi ci jaki system podlewania ogrodu będzie najlepszy. Instalacja systemu nawadniania ogrodu daje oszczędność czasu, pieniędzy, no i zadbasz o środowisko.
Tekst: MW
Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także: Rośliny odporne na słońce i suszę