księżycowy kalendarz ogrodnika sierpień 2023

Księżycowy kalendarz ogrodnika: jakie prace ogrodowe warto wykonać w sierpniu?

Porady

Tnij morele, brzoskwinie, wiśnie, czereśnie i śliwy, z których zebrano owoce. Możesz kosić trawniki, nawozić rośliny i murawy jesiennymi nawozami, podkrzesywać, ciąć, wycinać odrosty i okulizować drzewa i krzewy owocowe. Nadejdzie też czas zbioru antonówek i innych owoców na zimowe zapasy: dżemy, konfitury, soki oraz przeciery. Kiedy dokładnie? Sprawdź na daty w księżycowym kalendarzu ogrodnika.

reklama

Księżycowy kalendarz ogrodnika: 1 sierpnia, pełnia Księżyca 

Sierpniowe nocne niebo zapowiada się interesująco nie tylko z powodu spadających Perseidów, ale i pełni, którą Księżyc osiągnie pierwszego i ostatniego dnia miesiąca. To czas wolny od robót w ogrodzie. Wyjątkiem jest podlewanie, jeśli trzeba.  

Księżycowy kalendarz ogrodnika: 2 – 15 sierpnia, Księżyca ubywa

Do 11 sierpnia – czas zbiorów, robienia przetworów i prac pielęgnacyjnych. Najlepiej je zacznij od pielenia, korzystając z faktu, że już drugiego dnia miesiąca Księżyc osiągnie perygeum i wzajemne oddziaływanie z Ziemią będzie wyjątkowo intensywne. Wyrwane chwasty, zwłaszcza ich części podziemne, i uszkodzone nasiona długo będą odczuwać skutki twojej pracy, połączonej ze spulchnianiem gleby oraz ściółkowaniem. Trawniki przycięte przed 9.08 powinny odrastać wolniej niż zwykle i ładnie się zagęszczać. To również czas robienia przetworów z ogórków, pomidorów i pozostałych owoców. Podczas wilgotnej pogody spulchniaj glebę, by szybko przesychała – utrudnisz życie nie tylko chwastom, ale i ślimakom. Przesuszanie wierzchniej warstwy ziemi niszczy jajeczka, które składają latem. Jeśli ze ślimakami masz duży kłopot, wysypuj granule. Najlepiej wybieraj bezpieczne dla środowiska preparaty nowej generacji, np. Bros Vitrol czy Green Pest. Na kwiatowych rabatach przycinaj przekwitające byliny; ogranicz się jedynie do usunięcia nasienników, wtedy rośliny będą się starały zawiązać nowe kwiaty. W czasie dobrej pogody możesz przy okazji zbierać nasiona, które wykorzystasz wiosną. Tnij morele, brzoskwinie, wiśnie, czereśnie i śliwy, z których zebrano owoce. Gęste jabłonie i grusze też odwiedź z sekatorem, by dopuścić więcej słońca do owoców. Będą wtedy miały piękne kolory i rumieńce. Do 11.08 ścinaj i susz zioła oraz przygotuj glebę do siewu poplonów i roślin na zielony nawóz. Następnego dnia rozpocznij letnie siewy i nasadzenia.

Księżycowy kalendarz ogrodnika: 16 sierpnia, nów Księżyca

Dzień lenistwa i podziwiania hortensji oraz rabat bylinowych. Zrób przy okazji plan, gdzie to i owo dosadzić i zaplanuj na to czas. Możesz zaczynać już od jutra. Sierpniowy nów zapowiada się wyjątkowo spokojnie, gdyż przypada dokładnie w apogeum, gdy Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.  

Księżycowy kalendarz ogrodnika: 17 – 30 sierpnia, Księżyca przybywa

Do 26.08 potrwa dobry czas dla siewów i nasadzeń. Warto zatem zaplanować sianie bylin oraz kwiatów dwuletnich, żeby mieć własne rozsady na przyszłoroczne kwitnące rabaty. Wszystkie kolorowe dzwonki, naparstnice, orliki, niezapominajki czy nachyłki zakwitną dopiero po zimie, o ile gotową rozsadę posadzisz jesienią na rabatach. Zakończ dzielenie i sadzenie kosaćców oraz bylinowych piwonii. Trzeba także posadzić zimowity i jesienne krokusy. Z bylin, które zakwitną jeszcze w tym roku, szczególnie interesujące wydają się olbrzymie rozchodniki i astry Marcinki oraz chryzantemy. Po 26.08 Księżyc rozpocznie wspinaczkę w górę horyzontu, a to oznacza, że nadejdzie czas zbioru antonówek i innych owoców na zimowe zapasy: dżemy, konfitury, soki oraz przeciery. Pojawi się ostatnia szansa na zrobienie kwaszonych i konserwowych ogórków. Polecamy również wszystkie prace pielęgnacyjne i uprawowe. Możesz kosić trawniki, nawozić rośliny i murawy jesiennymi nawozami, podkrzesywać, ciąć, wycinać odrosty i okulizować drzewa i krzewy owocowe. Od 18.08 ruszaj na okoliczne nieużytki w poszukiwaniu kwitnącego wrotyczu. Gnojówka z suszu tej rośliny ogranicza rozwój larw żyjących w glebie. Niektóre z nich, na przykład pędraki, drutowce czy larwy rolnic, naprawdę potrafią dać się we znaki.  

Księżycowy kalendarz ogrodnika: 31 sierpnia, pełnia Księżyca

Zasłużony odpoczynek. Zrezygnuj z większości prac ogrodniczych, możesz jednak podlewać.

TEKST: WITOLD CZUKSANOW  
ZDJĘCIA: shutterstock 

Zobacz również