Księżycowy kalendarz ogrodnika: jakie prace ogrodowe warto wykonać w lipcu?
PoradyRozsadź ciepłolubne melony i arbuzy. Zbieraj też truskawki, czereśnie i najwcześniejsze morele oraz wiśnie, porzeczki i agrest i rób z nich przetwory. Susz zioła i przycinaj żywołoty.
1-2.07 Księżyca przybywa
Początek miesiąca jest wyjątkowo korzystny dla roślin owocujących. Kończ sadzenie wyrośniętych rozsad najbardziej ciepłolubnych melonów i arbuzów, wysiewaj nasiona karłowatych odmian fasoli szparagowej. Zbieraj i przetwarzaj truskawki, czereśnie i najwcześniejsze morele oraz wiśnie. Nie zapominaj o przerobieniu na przetwory porzeczek oraz agrestu. Truskawki i poziomki możesz sadzić na rabatach i do pojemników. Jeśli to będą odmiany powtarzające, to owoce zbierzesz jeszcze tej jesieni.
3.07 pełnia
Zrób sobie wolne od prac ogrodowych. Pełnia to dobry dzień na podlewanie roślin. Możesz też zrobić w lesie rekonesans i sprawdzić, czy wychodzą pierwsze grzyby.
4-16.07 Księżyca ubywa
Do połowy miesiąca zaplanuj głównie prace pielęgnacyjne. Gdy jest ciepło i słonecznie, chwytaj za sekatory i nożyce do żywopłotów, bo rośliny formowane właśnie kończą wzrost i to najlepsza pora na poprzycinanie. Na jabłoniach, gruszach i brzoskwiniach obserwuj, jak gęsto pozostały zawiązki i jeśli zachodzi taka potrzeba, przerzedzaj. Trwa sezon na robienie domowych przetworów z malin, porzeczek, czereśni, wiśni i agrestu. Smakołyki przygotowane do połowy lipca powinny się znakomicie przechowywać. Unikaj jednak pracy 4 lipca, bo wtedy wypada perygeum (Księżyc najbliżej Ziemi), rób raczej kompoty i konfitury, które szybko zostaną zjedzone. Nie zapominaj o opryskach, zarówno profilaktycznych przeciwko chorobom grzybowym, jak i interwencyjnych w przypadku pojawienia się szkodników. Groźne są mszyce, przędziorki i gąsienice zjadające części zielone. To ostatni moment na opryski od parcha i zarazy, atakujące pomidory oraz ogórki. Na róże z kolei szykuje się mączniak i opadzina liści. Ostatnia z tych chorób nabiera szczególnego znaczenia w okresach chłodnej, wilgotnej aury. Deszcze wymuszają za to częste koszenie trawników oraz regularne odchwaszczanie, spulchnianie gleb, ściółkowanie, a w przypadku suszy: nawadnianie. Między 5 a 10 lipca zakończ zasilanie roślin gnojówką z pokrzyw. W drugiej połowie miesiąca stosuj podobny preparat przygotowany z żywokostu (jest cennym źródłem potasu, który wzmacnia korzenie i poprawia odporność na szkodniki). Regularnie zbieraj i susz zioła!
17.07 nów
Nie pracuj w ogrodzie, możesz za to szykować rozsady bylin i kwiatów dwuletnich, które będą ozdabiały rabaty w przyszłym roku.
18.07-31.07 Księżyca przybywa
Amatorzy warzyw nie powinni zwlekać z rozpoczęciem uprawy ostatniej w tym roku partii karłowych fasoli szparagowych i cukrowego groszku na młode strąki.
Staraj się dostrzegać takie miejsca w ogrodzie, w których po zbiorach można coś jeszcze wysiać czy posadzić. Rzodkiewki, koper, szpinak, szczypiorek, roszponka, mizuna, rukola oraz jednoroczne kwiaty czy byliny pięknie załatają wszystkie luki. Będzie kolorowo, pożytecznie, smacznie i ograniczysz przestrzeń, którą chętnie opanowałyby chwasty.
Możesz też sadzić wszystkie rośliny sprzedawane w pojemnikach, jak również bulwy zimowitów i jesiennych krokusów. Do końca lipca zakończ nawożenie trawników odżywkami azotowymi, w sierpniu będą już potrzebne nawozy jesienne. Pamiętaj, że trzecia dekada lipca to czas siewu nasion kwiatów dwuletnich i bylin do donic albo na rozsadnikach. Samodzielnie wyhodowane bratki, dzwonki ogrodowe oraz niezapominajki czy stokrotki na pewno będą cieszyły bardziej niż kwiaty przyniesione z centrum ogrodniczego.
TEKST: WITOLD CZUKSANOW ZDJĘCIA: shutterstock