Księżycowy kalendarz ogrodnika czerwiec 2023

Księżycowy kalendarz ogrodnika: jakie prace ogrodowe warto wykonać w czerwcu?

Porady

Początek miesiąca sprzyja siewom i rozsadom. To dobry  to czas na wysianie fasoli szparagowej i groszku cukrowego , a także sadzenia dyni, melonów i arbuzów. Możesz też dosiewać lub dosadzać flance ogórków oraz pomidorów. Nie zapomnij wykopać cebulek tulipanów, hiacyntów, narcyzów i krokusów. W drugiej połowie miesiąca wysiewaj kwiaty dwuletnie i byliny.

reklama

1-3.06 Księżyca przybywa

Kończysz wiosenne siewy i sadzenie rozsad? Dobrze się składa! W tych dniach nasz satelita wyjątkowo sprzyja nasionkom i flancom. Żeby tylko zdążyć przed pełnią i posadzić zioła: bazylię, werbenę cytrynową, majeranek, tymianek oraz cząber. W warzywnikach to czas siewu karłowej fasoli szparagowej i groszku cukrowego na młode strąki, a także sadzenia dyni, melonów i arbuzów. Możesz wysiewać koper, czarną rzodkiew, sadzić endywię. Dosiewać lub dosadzać flance ogórków oraz pomidorów. Na rabatach sadź byliny, drzewa i krzewy liściaste oraz iglaki. Zakładaj żywopłoty, wykorzystując sadzonki w doniczkach. Zajmij się też sadzeniem flanców kwiatów jednorocznych i zmień kwiatowe dekoracje w pojemnikach. Kończą służbę wiosenne bratki, pora na pelargonie i inne rabatowe piękności.

4.05 pełnia

Odpocznij od pracy, niech rośliny w spokoju przeczekają dzień pełni. Możesz podlewać rabaty i kwiaty domowe.

5-17.06 Księżyca ubywa

Dni prac pielęgnacyjnych: przycinania, grabienia, porządkowania, ściółkowania, również cięcia. Uważaj jednak z sekatorami i piłkami, bo 6.06 zapowiadają perygeum. Gdy Księżyc zbliża się do Ziemi, rośliny mogą źle reagować na uszkodzenia. Masz za to czas, by wykopać cebulki tulipanów, hiacyntów, narcyzów i krokusów. Ich liście powinny być zaschnięte. Usuwaj regularnie przekwitające kwiaty róż, pozostałości po kwiatostanach różaneczników, azalii, lilaków.

Na zagonkach to okres pielenia i zasilania warzyw biohumusem lub gnojówkami roślinnymi. Nie zapominaj o pracach pielęgnacyjnych na trawnikach, które powinny się zakończyć wysianiem kolejnej, przedostatniej w tym roku dawki odżywek mineralnych. Pamiętaj o zasilaniu nawozami tych jednorocznych kwiatów i bylin, które kwitną lub szykują się do rozwinięcia pąków.

Rób przerywki siewek kwiatów i warzyw (nagietków, późnych marchewek i buraków). Jeśli wzeszły gęsto, jest to niestety konieczne.

Nie zapomnij o zabiegach na choroby i szkodniki roślin ozdobnych i owocowych. Zwracaj przede wszystkim uwagę na mszyce, przędziorki, plamy na liściach róż, parch. W czasie suchej, upalnej pogody może atakować mączniak. W pierwszej kolejności staraj się w tej walce wykorzystywać naturalne preparaty wykonane domowym sposobem z ziół, czosnku i mydła ogrodniczego.

18.06 nów

Zrób sobie wolne od prac ogrodowych.

19-30.06 Księżyca przybywa

Wróć do prac związanych z siewami i sadzeniem. Pamiętaj o fasoli szparagowej, czarnej rzodkwi, kapuście pekińskiej, rozsadzie zimowych kapust głowiastych. Możesz jeszcze sadzić wyrośnięte rozsady melonów pod osłonami, a w gruncie arbuzy i dynie. Na wysokich grządkach i w pojemnikach dosadzaj bazylię, trawę cytrynową, do pojemników wysiewaj nasiona szparagów, rabarbaru i innych wieloletnich warzyw na rozsady.

To czas siewu kwiatów dwuletnich i bylin, np. bratków, stokrotek, dzwonków, które ozdobią ogrody najwcześniej za kilkanaście miesięcy. Przesilenie letnie zapowiada się spokojnie, bo Księżyc jest oddalony od Ziemi (22.06 będzie apogeum). W noc świętojańską nie zapomnij poszukać kwiatu paproci!

TEKST: WITOLD CZUKSANOW ZDJĘCIA: shutterstock