Kompost z trawy od A do Z – przygotowanie, zastosowanie i zalety

Kompost z trawy od A do Z – przygotowanie, zastosowanie i zalety

Porady

Kompost, który powstaje ze skoszonej trawy jest świetnym nawozem organicznym, który możesz wykorzystywać w swoim ogrodzie dla wszelkiego rodzaju roślin. To uniwersalny i darmowy sposób dbania o roślinność w twoim ogrodzie, zarówno do nawożenia trawy, ściółkowania ogrodu warzywnego oraz kwiatów i roślin ozdobnych.

reklama

Kompost z trawy to optymalne rozwiązanie i i sposób utylizacji skoszonej trawy i to niezależnie czy nasz ogród wielkości parku angielskiego czy mały skrawek przydomowej zieleni. Świetnie użyźnia każdy rodzaj gleby. Szczególnie dobrze napowietrza ciężkie, gliniaste podłoże. 

Kompostowanie trawy – zalety

Największym atutem przerabiania skoszonej trawy na kompost jest to, że trawa szybko ulega rozkładowi i już po kilku tygodniach nadaje się do wykorzystania w twoim ogrodzie. Jedyne na co trzeba uważać to to, żeby nie dopuścić do zbijania się kompostowanej trawy w grudy, ponieważ spowoduje to jej gnicie i zatrzyma proces fermentacji. 

Jak zrobić kompost z trawy

Główną zasadą przygotowywania kompostu z trawy jest to, żeby skoszona trawa była równomiernie rozłożona tak, żeby zapewnić wszędzie jednakowy dostęp tlenu. W ten sposób powstanie dobrej jakości kompost. Zbrylona trawa uniemożliwi przeniknięcie tlenu do głębszych warstw i spowoduje gnicie skoszonej trawy.

Jak zrobić dobry kompost z trawy

Najlepiej zostawić skoczoną trawę na jakiś czas na trawniku. Przy słonecznej pogodzie szybko podeschnie. Jeśli warunki nie są dobre, można podsuszać skoszoną trawę na pryzmie warstwami. Żeby przyspieszyć proces można przekładać cienkie warstwy trawy drobnymi gałązkami lub korą. Takie przygotowanie zagwarantuje uzyskanie kompostu dobrej jakości.

Skoszona trawa do kompostownika

Trawa szybciej zamieni się w kompost, jeśli zmiesza się ją ze składnikami zawierającymi w sobie węgiel. Skoszona trawa zawiera w sobie duże ilości azotu (podobie jak obornik), ale uwalnia się on stosunkowo wolno, dlatego warto wymieszać skoszoną trawę z liśćmi, zielonymi częściami warzyw, chwastami, przekwitniętymi kwiatami. Taka mieszanka zapewni szybki proces powstawania wartościowego kompostu. 

W kompostowaniu skoszonej trawy przydadzą się również resztki warzyw, skorupki od jajek, fusy z kawy czy herbaty. Nie powinno dodawać się do kompostowania trawy resztek organicznych: nabiału czy tłuszczu ani resztek mięsa. Jeśli do nawożeni trawnika zastosowane były  herbicydy, skoszona trawa nie zamieni się kompost tak szybko. Proces może wtedy potrwać dłużej niż rok.

Jak przyspieszyć kompostownie trawy

Dobrym rozwiązaniem jest dodanie do kompostu szczepów kompostowych, tzw. startera. Odpowiednie szczepy bakterii tlenowych przyspieszają znacznie proces fermentacji.

Z pomocą przyjdą też zioła. Tworzenie kompostu przyspieszy, m.in. mniszek, krwawnik i rumianek. Należy przelać przestudzonym wywarem z wybranego ziela w proporcji 2 łyżki na 1 litr wody, pryzmę kompostową. 

Świetnym przyspieszaczem kompostu będzie zaczyn kompostowy – czyli odrobina gotowego, zeszłorocznego kompostu, którego można dodać do świeżej pryzmy. Aktywuje się go mieszając z wodą w proporcji 1 do 7, odstawia na dwanaście godzin. Tak przygotowany roztwór jest gotowy do użycia na pryzmę. 

Zobacz też: Co można a czego nie wrzucać do kompostownika?

Zakładanie kompostownika na trawę

Można zacząć już wiosną, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kompostownik założyć później. Dobrym czasem jest każdy moment aż do wczesnej jesieni. Jedynym warunkiem muszą być dodatnie temperatury. Najlepszym miejscem będzie zacieniony, ale przewiewny zakątek ogrodu. 

Zobacz też: Jak zrobić domowy kompostownik w ogrodzie? 

Jak zrobić kompostownik na trawę: od czego zacząć

Najlepiej od wykopania 20-30 cm zagłębienia odpowiadającego wielkością zaplanowany kompostownik, np. 1.5 x 1.5 metra. Na dno dołka należy wyłożyć drenaż – czyli gałęzie, które pomogą odprowadzać nadmiar wilgoci z trawy. Na tym należy ułożyć warstwę torfu, który ma dużą zdolność wchłaniania wilgoci. Świetnym rozwiązaniem będzie również użycie ziemi ogrodowej lub słomy.

W marketach ogrodniczych można kupić gotowy, plastikowy pojemnik na kompostowanie skoszonej trawy. Dobrym rozwiązaniem będzie również zbudowanie kompostownika z palet budowlanych. Wymaga to trochę więcej pracy, ale zapewnia lepszy dopływ powietrza do kompostowanej trawy. 

Kompostowanie trawy w kompostowniku: warstwy

Dla pewności, że trawa będzie się właściwie rozkładać i stworzy się z niej kompost dobrej jakości jest przekładanie cienkich warstw skoszonej trawy sypkim podłożem, np. cienką warstwą torfu lub ziemi ogrodowej. Co 10-15 cm należy ułożyć grubszą warstwę z drobnych gałązek, co pozwoli natlenić pryzmę kompostowanej trawy. 

Kompost z trawy: zastosowanie

Jeśli właściwie go wykonanym, powinien być gotowy już po kilku miesiącach, do roku. Dojrzewanie kompostu przyspieszą szczątki roślinne bogate w węgiel. Gotowy kompost powinien mieć ciemnobrunatny kolor i charakterystyczny ziemisty zapach. Dojrzały kompost powinien być sypki i łatwo wchłaniać wodę. Innym sposobem na sprawdzenie, czy kompost jest gotowy, jest sprawdzenie, czy są w nim dżdżownice. Normalnie opuszczają kompostownik, kiedy kompost już przeszedł proces fermentacji. 

Kompost z trawy: do czego go używać

W pierwszej kolejności można zastosować go na trawnik, na wiosnę, zaraz po tym jak ziemia przestanie być zamarznięta. Należy go rozsypać cienką warstwą na powierzchni trawnika i zagrabić. Kompost z trawy świetnie nadaje się również do ściółkowania roślin zwłaszcza tych, które wymagają kwaśnej gleby, np. truskawek, warzyw, drzewek owocowych, ale też roślin ozdobnych: bylin, roślin jednorocznych i dwuletnich. Zastosowanie kompostu z trawy jest dosyć uniwersalne i szerokie. 

Czy skoszona trawa zakwasza ziemię

Leżąca po skoszeniu na trawniku trawa zmienia ph ziemi i zakwasza ją. Nie pozostawiaj trawy po skoszeniu zbyt długo na powierzchni swojego trawnika, kwaśny odczyn gleby może wpłynąć na porost mchu. Warto pamiętać o tym jeśli do koszenia trawy używa się kosiarki, która wbija w ziemię skoszoną trawę.

Zobacz też: Domowy kompostownik kuchenny - jaki model wybrać i jak go używać?

Tekst: MW
Zdjęcia: Shutterstock

 

Zobacz również