Kiedy przycinać iglaki?

Kiedy przycinać iglaki?

Porady

Iglaki to rośliny, które rosną stosunkowo szybko, dlatego ich regularne przycinanie ma zasadnicze znaczenie dla ich wyglądu i kondycji. Oto zestaw porad jak dbać o iglaki, żeby cieszyły oko swoim zdrowym wyglądem i godnie zdobiły twoje otoczenie. 

reklama

Cięcie iglaków – plan działania

W pierwszym roku należy obciąć wierzchołki wyrośniętych pędów w marcu. Zabieg ten wpłynie na zagęszczenie krzewu. W listopadzie pierwszego roku można przyciąć wszystkie pędy krzewu, zwłaszcza jeśli chcemy formować z niego żywopłot. W kolejnych latach najlepiej stosować cięcie dwa razy do roku – na wiosnę i jesienią.

cięcie iglaków
Iglak uformowany w strożek

Wyróżnia się różne rodzaje cięcia iglaków

Najważniejszym w przypadku utrzymywania roślin w dobrej kondycji jest przycinanie sanitarne, które przeprowadza się w momencie widocznych śladów zmian chorobowych. Charakteryzują się one zmianą koloru i przesuszeniem pędów. Trzeba rozpoznać czy przyczyną tego stanu nie jest ogólne przesuszenie rośliny. Takie pędy należy usuwać jak najszybciej, żeby zatrzymać postęp choroby.

Cięcie można wykonać od wczesnej wiosny, aż do późnego lata i lepiej unikać przycinania iglaków jesienią. W ramach cięcia sanitarnego usuwa się gałązki uszkodzone chorobą, nadwątlone przez szkodniki i mróz.

Cięcie iglaków: formowanie

Cięcie może mieć na celu właściwe formowanie krzewu. Zwłaszcza w przypadku, kiedy iglaki formują żywopłot lub zwartą i zieloną osłonę przy domu. W zależności od potrzeb można nadawać iglakom precyzyjne i geometryczne formy, co jednak wymaga dużo pracy i skupienia. Bardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest częsta i drobna pielęgnacja krzewów raz na dwa miesiące. Wtedy wystarczy nieznaczne przycięcie, a jego częstotliwość nie dopuści do rośnięcia roślin w niekontrolowany sposób.

Przycinanie iglaków latem

Ten zabieg może też służyć pobudzeniu do wzrostu. Przy okazji reguluje się wysokość krzewu. Najlepszym rozwiązaniem dla sposobu przycinania krzewu jest forma stożka – trochę węziej na górze i szerzej na dole. Dzięki temu roślina na całej długości i szerokości będzie miała podobny dostęp do światła. Co w przypadku żywopłotu nie jest bez znaczenia, bo przesuszone pędy znacznie osłabiają jego wygląd

Cięcie iglaków: wpływ zabiegu pielęgnacyjnego na roślinę

Każdy rodzaj cięcia wpływa pobudzająco na przyrost krzewu. Dzieje się tak dlatego, że usunięcie końcówek gałązek, powoduje, że inhibitory hamujące wzrost przestają działać. Iglaki dobrze znoszą przycinanie. Najbardziej lubią je jałowiec, cis oraz cyprysik.

przycinanie iglaków terminy
Iglaki należy przycinać w okresie wiosenno- letnim.

Przycinanie iglaków: o czym pamiętać

Przycinając iglaki w swoim ogrodzie Zawsze trzeba pamiętać o dezynfekowaniu narzędzi. Zabieg ten należy wykonać po zakończonej pracy. Sekator, piłę, nożyce najlepiej dezynfekować alkoholem. A odsłonięte po cięciu miejsca grubych pędów, należy posmarować profilaktycznie maścią przeciwgrzybową.

Kiedy najlepiej przycinać iglaki

Wyjątkowy moment na przycinanie iglaków to wczesna wiosna. Wszystkie bez wyjątku podlegają przycinaniu sanitarnemu, dodatkowo cisy, jałowce i cyprysy można również przycinać i formować o tej porze roku. Przycinanie pędów jodły do połowy poskutkuje dużym przyrostem. Drugie cięcie iglaków powinno się zastosować 2-3 miesiące później, czyli wczesnym latem. Dobrze jest potraktować w ten sposób cisy, choinki, ale też żywotniki. 

Kiedy ostatnie cięcie iglaków

Najlepiej, kiedy jest jeszcze stosunkowo ciepło i nie ma dużych przymrozków. Ostatnim dobrym miesiącem na przycinanie iglaków jest sierpień. Można tez pokusić się o przycinanie ich na początku września, pod warunkiem, że pogoda dopisze. Jeśli jest chłodniej można sobie pozwolić na drobną korektę i unikać radykalnego przycinania, ponieważ może się to odbić na kondycji rośliny. 

Kiedy unikać przycinania iglaków

Nie powinno się tego robić po drugiej połowie września, bo roślina nie zdąży zatrzymać procesu wzrostu przed zimą. Należy również unikać przycinania w upalne dni, w godzinach między 9 rano a 16. Podobnie w czasie gwałtownych opadów deszczu. 

Przycinanie iglaków: o czym jeszcze pamiętać

Stare krzewy iglaste, które mają zdrewniały pień należy przyciąć do 1/3 wysokości. Cis jest wyjątkowym krzewem i skrócenie jego wysokości o połowę, spowoduje gwałtowny przyrost pędów.

 

Tekst: MW

Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Pachnie jabłkami. Którą odmianę starych jabłoni wybrać?

Zobacz również