Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać we wrześniu?
PoradyKalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać jesienne prace ogrodowe.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-6.09 Księżyca ubywa
Wrzesień rozpoczynamy w czasie księżyca zmierzającego do nowiu, przyjaznego siewom i nasadzeniom. Pomyślmy zwłaszcza o nowym trawniku, sadzeniu kwiatów cebulowych oraz bylin, krzewów i drzew sprzedawanych w pojemnikach. Trzeba spulchnić rabaty po ogórkach i fasoli szparagowej, z grubsza oczyścić i wysiać rośliny poplonowe. Najlepsza będzie gorczyca.
Zaczynamy również sadzenie zimowych odmian dymki, siewy późnych sałat, rzodkiewek i buraków ćwikłowych na październikowo-listopadowe zbiory botwiny. W szklarniach i tunelach sadzimy jarmuż. Wszystkie warzywne uprawy się powiodą, o ile będzie ciepło. Tym prowadzonym pod chmurką na pewno pomoże okrywanie cienkimi agrowłókninami.
Przypominamy, że wszystkie bazylie uprawiane w pojemnikach przenosimy z dworu do szklarni, tuneli albo na domowe parapety. Są wrażliwe na zimno.
Czas rozpocząć zbiory nasion kwiatów. Większość z nich przyda się dopiero wiosną i trzeba je będzie przechować, dlatego muszą zostać dobrze wysuszone, zanim trafią do słojów czy papierowych toreb. Najlepiej zrobić to w cieniu, na przewiewnym tarasie czy na strychu.
Za otwarty uznajmy również sezon nasadzeń kwiatów cebulowych kwitnących wiosną – narcyzów, krokusów, zimowitów i cesarskich koron oraz od pozostałych szachownic. Nie zapomnijmy o posadzeniu wrzosów, od których pochodzi nazwa obecnego miesiąca!
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 7.09 nów
Czas wolny od prac ogrodowych. Trwa kwitnienie olbrzymich rozchodników, słoneczników, wrzosów. Rozpoczyna się najpiękniejszy okres dla traw. O tej porze szczególnie dobrze wyglądają też chińskie astry.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 8-20.09 Księżyca przybywa
Początkowo kontynuujemy prace rozpoczęte w poprzednim okresie, pamiętając, że wszystkie siewy najszybciej wykiełkują, jeśli będą zrobione około 11 września. Tego dnia wypadnie perygeum, w którym satelita zbliży się maksymalnie blisko do Ziemi, co często wiąże się z wyjątkowo intensywnym wzrostem roślin.
Od 12.09 wiele się zmieni i ten okres najlepiej rozpocząć zbiorami kwiatów na suche bukiety i do żywych kompozycji.
Odkurzamy i ostrzymy kosiarki. Trawniki można już zasilać nawozami mineralnymi. Zaczynamy przycinać rośliny owocowe. U późnych odmian jabłoni, grusz i winorośli chodzi o odsłonięcie owoców, a u moreli, czereśni, wiśni i pozostałych drzew pestkowych – o regularne cięcie, które robi się po owocowaniu.
W malinowych chruśniakach z odmianami letnimi wycinamy i palimy stare pędy, a w jesiennych regularnie zbieramy owoce i robimy soki oraz konfitury.
Aż do 25.09 mamy dobry czas na zbiory warzyw, ziół, owoców i robienie przetworów. Kończy się sezon na pomidory, więc to ostatni moment na przeciery pomidorowe. W wolnych chwilach warto przerobić pryzmy kompostowe, przy okazji posypać je granulowanym obornikiem i obficie polewać wodą albo wyciągami ziołowymi. Poza tym pielimy, spulchniamy glebę, ściółkujemy.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 21.09 pełnia
Pełnia wypada w środku nocy, zatem przy dobrej pogodzie zapowiada się niezłe widowisko. Osoby wrażliwe mogą być podenerwowane. Na pewno pomoże im mocna herbata ze świeżej melisy.
22-30.09 Księżyca ubywa
Jeszcze przed apogeum, które będzie 26.09, można kontynuować cięcia i prace pielęgnacyjne. Podlewamy różaneczniki, azalie, pierisy i hortensje ogrodowe, tworzące teraz pąki kwiatowe na następny rok. Księżycowa aura będzie w tym czasie uspokajać rośliny i wszystkie stworzenia ogrodowe.
Zwracajmy uwagę na gryzonie, które rozpoczynają wędrówkę i przeprowadzki do ludzkich siedzib. Końcowe dni września przeznaczmy na zbiory jabłek, gruszek, śliwek i innych owoców oraz fasoli i dyń. Zarezerwujmy czas na robienie przecierów, konfitur, soków i mrożonek.
Koniec miesiąca to ostatni dzwonek na ścinanie i suszenia ziół. Przygotujmy też włókniny do okrywania wrażliwych roślin. Pierwsze przymrozki bardzo często pojawiają się właśnie w końcu września i choć trwają krótko, to niszczą wszystko, co na zimno bardzo wrażliwe. Jeśli rośliny zabezpieczymy, będziemy z nich korzystać przynajmniej do listopada.
TEKST: WITOLD CZUKSANOW
ZDJĘCIA: Shutterstock
Zobacz także: Potrawy z grzybów leśnych
Zobacz także: Sposób na ślimaki w ogrodzie