Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać we wrześniu?

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać we wrześniu?

Porady

Kalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać jesienne prace ogrodowe.

reklama

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1.09 księżyca przybywa

Na inaugurację września rezerwujemy czas na zbiór owoców, warzyw i robienie zimowych zapasów. Okoliczności tak bardzo im sprzyjające jak tego pierwszego dnia widać w kalendarzu dopiero w końcówce miesiąca. Wówczas będzie stanowczo za późno choćby na brzoskwinie, które kończą dojrzewanie, niektóre jabłka, gruszki, śliwki węgierki, a nawet na zebranie pomidorów i zrobienie z nich przecierów.

Jeśli mamy w planach typowe pielęgnacyjne prace ogrodnicze, warto się skupić zwłaszcza na takich robotach, które nie będą ranić roślin. Nie planujmy cięć, podkrzesywania, podpierania. Wyjątkiem będzie odchwaszczanie. Rośliny wykopane, podziabane, którym tuż przed pełnią naruszy się korzenie albo potraktuje je motyką, zniosą to ciężko. Być może nawet nie odrosną.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 2.09 pełnia

W tym miesiącu owal Księżyca znajdzie się daleko od Ziemi (apogeum zapowiadają na 6.09), co wróży dzień spokojny, raczej bez odczuwania silnych napięć, które tak często towarzyszą pełniom. Jeśli sucho, można podlać kwiaty domowe i w skrzynkach balkonowych oraz donicach. Zalecamy spacery po parkach i własnych ogrodach.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 3-16.09 księżyca ubywa

Księżyca ubywa, ale jeszcze do 8.09 będzie sprzyjał jesiennym zbiorom warzyw i owoców. Będą się nadawały i na przetwory, i do długiego przechowywania w piwnicach. Tym radzimy zająć się bez zwłoki, ponieważ kolejne wrześniowe dni będą mniej sprzyjające. Od drugiej dekady miesiąca rozpocznie się czas nasadzeń najpierw nowych flanców truskawek i poziomek, a z czasem drzew, krzewów i bylin dekoracyjnych. Bliżej połowy września zaplanujmy przygotowania wysokich grządek, tuneli i szklarni do uprawy poplonów.

Od 9.09 powinniśmy tam już siać i sadzić sałaty, rzodkiewki, roszponkę, zimową dymkę czy szpinak. Wolne miejsca na rabatach po wyrywanych jarzynach i przekwitających kwiatach jednorocznych zapełniajmy również poplonami wykorzystywanymi na zielone nawozy. O tej porze powinna być wykorzystywana gorczyca, ale pamiętajmy, że gryka znakomicie działa jako gatunek ograniczający rozwój patogenów i szkodników glebowych. Przekopane obydwie użyźniają glebę. W końcu okresu zaplanujmy pielenie i układanie pryzm kompostowych. 

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 17.09 nów

Mamy nów i pozwalamy roślinom odpocząć. Nam również przyda się odrobina relaksu.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 18-30.09 księżyca przybywa

Tuż po nowiu zarezerwujmy choć jeden dzień dla trawników. Mamy czas do 23.09, by uporać się z usuwaniem chwastów, wertykulacją, aeracją, koszeniem i zasileniem nawozami jesiennymi. Do końca astronomicznego lata zakończmy zaplanowane na wrzesień siewy i nasadzenia, zarówno na rabatach, jak i pod osłonami. Może warto posadzić w donicach wrzosy, ozdobne trawy, chryzantemy? Księżyc w perygeum przewidywanym na 18.09 będzie sprzyjał szybkiemu rozwojowi korzeni i części nadziemnych sadzonek i siewek. Prac związanych z uszkadzaniem roślin lepiej w tym okresie unikać, chyba że planujemy pielenie. W tym wypadku od Księżyca otrzymamy dodatkowy bonus, bo nie będzie sprzyjał gościom, których nie chcemy na rabatach.

Od 24.09 wracamy do zbiorów, zaczynając od zagospodarowania ostatnich pomidorów, papryki, ogórków, melonów, zebrania fasoli, grochu, a także ścięcia i ususzenia ziół. Warzywa korzeniowe niech poczekają do przyszłego miesiąca.

 

TEKST: WITOLD CZUKSANOW  

ZDJĘCIA: shutterstock 

Zobacz także: Wrzosowa herbatka na trawienie

Zobacz również