kalendarz księżycowy styczeń 2021

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w styczniu?

Porady

Kalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać zimowe prace ogrodowe.

reklama

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-12.01 księżyca ubywa

Styczniową ciszę i spokój w ogrodach zakłócają ciepłe zimy. To nie najlepszy okres, by pracować na rabatach, ale w szklarniach i tunelach można to i owo uprawiać. Podobnie w piwnicach, kiełkownikach i na parapetach. Księżyc szczególnie będzie sprzyjał pracom porządkowym i pielęgnacyjnym.

Szczególnym wyzwaniem, jeśli zajdzie taka potrzeba, wydaje się usuwanie śniegu, zwłaszcza wtedy, gdy jest mokry i zalega na roślinach, poprawianie zimowych okryw, podlewanie zimozielonych krzewów liściastych, a także iglaków uprawianych w pojemnikach. Sprawdzamy stan zabezpieczeń na drzewach i krzewach wrażliwych na mrozy, a także osłon przeciwko sarnom i zającom. Po obfitych opadach pnie drzew malujemy wapnem. Zapobiega to uszkodzeniom mrozowym.

Do 8.01 mamy czas na to, by w piwnicach i ciemnych pomieszczeniach nastawić uprawę pieczarek z gotowego podłoża i pędzić korzenie cykorii sałatowej. Przy okazji wkrótce powinny się na nich pojawić zawiązki owocników. Niezależnie od faz księżyca sprawdzamy kondycję roślin doniczkowych, podlewamy, kontrolujemy, czy na liściach, kwiatach i łodygach w ziemi nie żerują szkodniki.

Zaplanujmy czas na łupanie drewna kominkowego. 9.01 zapowiadane jest perygeum, Księżyc znajdzie się maksymalnie blisko Ziemi. To dobry moment, by rozpocząć uprawy na kiełki.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 13.01 nów księżyca

Nie pracujemy w ogrodach.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 14-27.01 księżyc rośnie

Bądźmy gotowi na wypadek nagłych ataków zimy. Myślmy o zabezpieczeniach wrażliwych roślin, okrywach, kopczykowaniu. Pamiętajmy jednak, że gdy jest ciepło, okrywy nawet bardziej szkodzą roślinom niż pomagają. Zmobilizujmy się do wygrabienia mokrych liści z trawników, popatrzmy na zimujące drzewka, zwłaszcza młode, którym mogą zagrażać gryzonie. Zastawiajmy pułapki, jeśli trzeba.

Mamy teraz czas zbiorów składników zimowych herbat: suszenia pączków sosny i robienia zapasu pączków czarnych porzeczek, ścinania pędów malin. 

Do 25.01. mamy czas na robienie przetworów z dyni, owoców cytrusowych, ananasa i żurawiny. W ogrodach warzywnych to czas wykopywania korzeni pietruszki, skorzonery, zbiorów brukselki, zrywania liści jarmużu. W szklarniach można pozyskiwać rzodkiewki.

Apogeum zapowiadane na 21.01 wróży spokojny czas w ogrodach, lecz pod koniec to się zmieni. 

Tuż przed pełnią satelita znajdzie się wysoko na niebie, czyli noce będą jasne, a rośliny i zwierzęta niespokojne. Przed 27.01 
ogrodnicy powinni unikać cięć i prac związanych z ranieniem roślin.
To będzie dobry okres na odławianie gryzoni, próby siły kiełkowania nasion i nastawianie upraw na młode liście.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 28.01 pełnia księżyca

W ogrodach nie pracujemy. Podlewamy rośliny uprawiane w doniczkach.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 29-31.01 księżyca ubywa

Czas na to, by rozkręcić uprawy parapetowe. Sadzimy korzenie pietruszki na natkę i cebulę na szczypior. Podpędzamy korzenie buraków, których liście są wyśmienitym dodatkiem do sałatek. Siejemy nasiona na kiełki. To dobry czas na analizę gleby. Próbki można wysłać do jednej ze Stacji Chemiczno-Rolniczych, które opracowują zalecenia nawozowe. Niezależnie od tego pamiętajmy o tym, że już czas zasilać glebę kompostem.

W szklarniach można siać wczesne sałaty, rzodkiewkę i sadzić dymkę.

TEKST: WITOLD CZUKSANOW  

ZDJĘCIA: Shutterstock 

Zobacz także: Składanie serwetek – 20 pięknych inspiracji

Zobacz także: Przysłowia na styczeń

Zobacz również