Kalendarz księżycowy ogrodnika 2023: jakie prace ogrodowe wykonać w styczniu?
PoradyTuż po noworocznym odpoczynku warto zająć się pracami porządkowymi i pielęgnacyjnymi w ogrodzie. Jak je zaplanować, by były zgodne z fazami Księżyca i przyniosły najlepsze rezultaty? Skorzystaj z kalendarza księżycowego!
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-5.01 Księżyca przybywa
Tuż po noworocznym odpoczynku zajmij się pracami porządkowymi i pielęgnacyjnymi. Szczególnym wyzwaniem będzie regularne usuwanie śniegu, zwłaszcza wtedy, gdy jest mokry i zalega na roślinach. W piwnicach i ciemnych pomieszczeniach rozpocznij uprawę pieczarek z gotowego podłoża i pędź korzenie cykorii sałatowej. Przy okazji sprawdź, jak zimują dalie, mieczyki, cebule lilii, kanny oraz inne byliny wykopane jesienią. Usuwaj spleśniałe i gnijące. W pomieszczeniach z oknami lub sztucznym oświetleniem ustaw worki przerośnięte grzybnią boczniaka. Jeśli będą regularnie zwilżane, to wkrótce powinny się na nich pojawić zawiązki owocników.
Tam, gdzie w szklarniach rośliny uprawiamy nawet zimą, w początku stycznia będzie dobry czas na pielenie oraz przerzedzenie siewek rzodkiewek, sałat, jarmużu. Warto sprawdzić stan zabezpieczeń na drzewach i krzewach wrażliwych na mrozy, a w sadzie osłony przeciwko sarnom i zającom. Pnie możesz ponownie posmarować repelentami lub wapnem. W mieszkaniach to przede wszystkim czas oceny kondycji roślin doniczkowych, walki ze szkodnikami, które mogą zagnieździć się w podłożu lub na liściach. Przez cały styczeń pamiętaj o regularnym, ale niezbyt obfitym, podlewaniu, a także zwilżaniu roślin. Większość z nich nie przepada za suchym powietrzem nagrzewanym przez kaloryfery.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 6.01 pełnia
Masz wolne od prac ogrodowych. Zrób przegląd zapasów nasion i narzędzi ogrodowych. To dobry czas na dokupienie tego, czego brakuje.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 7-20.01 Księżyca ubywa
Czeka nas apogeum, które wypadnie 8.01. Zwykle wróży spokój w pogodzie i sprzyja wszelkim pracom ogrodowym. Rozejrzyj się za drewnem kominkowym na przyszły sezon. Do 19.01 będzie bardzo dobry czas, by je pozyskiwać i łupać. Czekając na wiosnę, zakładaj uprawy kiełków. Do końca okresu, w którym Księżyca przybywa, wysiewaj je co kilka dni niewielkimi porcjami, by świeże rzodkiewki, lucerna, fasole, ciecierzyca i brokuły zawsze były do wykorzystania. Wzrost roślin zajmuje mniej więcej 3-5 dni, ale rekord należy do rukoli, której nasiona kiełkują nawet w ciągu 24 godzin! W doniczkach wypełnionych ziemią wysiewaj nasiona słonecznika, groszku i buraków ćwikłowych na młode listki. Taka uprawa trwa mniej więcej 7-8 dni.
Posadź korzenie pietruszki na natkę i cebule na szczypior. W szklarniach i tunelach z kolei wysiewamy rzodkiewki i sałaty oraz wczesne odmiany głowiastej kapusty. Przetestuj wszystkie podejrzane nasiona, które wychwyciłaś, przeglądając zapasy. Układaj po kilka na wilgotnej ligninie, trzymaj w cieple i po kilku dniach sprawdź, czy kiełkują. Równomierne rozpoczęcie wegetacji jest sygnałem, że masz do czynienia z wartościowymi nasionami.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 21.01 nów
Chwila oddechu dla ogrodników. Niech czas nowiu ogród i rośliny przeżyją w spokoju. To szczególnie ważne, bo będzie perygeum. Prace pielęgnacyjne, zwłaszcza cięcia przeprowadzane w czasie maksymalnego zbliżenia satelity, bardzo często powodują nieprzewidywalne następstwa, niestety odmienne od zamierzonych.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 22-31.01 Księżyca przybywa
Dobry czas na zbiór składników do zimowych herbat: pączków sosny i czarnej porzeczki. Do 29.01 powinnaś zajmować się pracami pielęgnacyjnymi. O ile pogoda dopisuje, jest sucho, słonecznie i ciepło, to można nawet ciąć porzeczki, agrest, jabłonie i grusze. Trzecia dekada miesiąca wydaje się dobrym okresem na szatkowanie i kwaszenie kapusty oraz robienie przetworów z owoców cytrusowych i ananasów. Jest na nie sezon. Od 30.01 rozpocznie się kolejny okres siewu roślin na kiełki, młode listki. Pomyśl też o siewie ziół i bylin, których nasiona powinny przemarznąć (arcydzięgiel oraz prymule). Przygotuj rozsady petunii, begonii, żeniszków. Pomyśl o posadzeniu kompozycji z ciemierników do pojemników na tarasach i balkonach.
TEKST: WITOLD CZUKSANOW ZDJĘCIA: shutterstock