kalendarz księżycowy sierpień 2021

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w sierpniu?

Porady

Kalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać letnie prace ogrodowe.

reklama

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1.08 – 7.08 Księżyca ubywa

Księżyc przywita sierpień wysoko na niebie. Między 2.08 a 4.08 znajdzie się w punkcie szczytowym. Dodatkowo na 2.08 przypadnie apogeum. Dla ogrodników oznacza to, że powinni zająć się przede wszystkim pracami pielęgnacyjnym: pieleniem, ściółkowaniem, spulchnianiem, opryskami. Trawniki przycinane w tym okresie powinny wolniej niż zwykle odrastać i się zagęszczać. To również czas robienia przetworów z pomidorów, ogórków i pozostałych owoców.

W sierpniu największym wrogiem ogrodników okazują się zwykle chwasty. Wydaje się, że rośliny – czy to warzywa, czy rabatowe kwiaty – są już duże i nic im z ich strony nie zagraża. Tymczasem chwasty rosną, kwitną, chcą wysiać nasiona i jeśli w porę tego nie przerwiemy, to jesienią i po zimie będą kłopoty z żółtlicą, gwiazdnicą i innymi nieproszonymi gośćmi. Opielmy zatem rabaty i wyłóżmy ściółki. Podczas wilgotnej pogody spulchniajmy glebę, by szybko przesychała. W ten sposób utrudnimy życie nie tylko zielsku, lecz również ślimakom. Przesuszanie wierzchniej warstwy gleby niszczy jajeczka, które składają latem.

Na kwiatowych rabatach przycinamy przekwitające byliny. To cięcie można ograniczyć jedynie do usunięcia nasienników, wtedy rośliny będą się starały zawiązać nowe kwiaty. W czasie dobrej pogody można przy okazji zbierać nasiona, które wykorzystamy wiosną.

Tniemy morele, brzoskwinie, wiśnie, czereśnie i śliwy, z których zebraliśmy już owoce. Gęste jabłonie i grusze też odwiedzamy z sekatorem, by dopuścić więcej słońca do owoców. Będą wtedy miały piękne kolory i rumieńce. 

Do 4.08 przygotowujemy glebę do siewu poplonów i roślin na zielony nawóz. Warto kupić zwłaszcza nasiona gorczycy, którą powinno się wysiewać od 5.08. Ta wyjątkowa roślina użyźnia glebę i ogranicza rozwój podziemnych szkodników. Od tego dnia zdecydowanie zmieniamy charakter prac i zajmujemy się właśnie siewami oraz sadzeniem roślin.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 8.08 nów Księżyca

Dzień przerwy w pracach ogrodniczych. Odkładamy narzędzia i sekatory, niczego nie siejemy ani nie sadzimy. Unikamy wszystkich prac, w których konieczne jest „uszkadzanie” roślin, np. cięć. Można rozglądać się za cebulkami kwiatowymi narcyzów, krokusów, cesarskich koron i innych szachownic do jesiennego sadzenia.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 9.08-21.08 Księżyca przybywa

Aż do 17.08 księżyc będzie wspierał wszystkie nowo sadzone i wysiewane rośliny. Warto to wykorzystać i zaplanować siewy bylin oraz kwiatów dwuletnich. To praca z myślą o wyhodowaniu własnych rozsad na przyszłoroczne kwitnące rabaty. Wysiane obecnie dzwonki, naparstnice, orliki, niezapominajki czy nachyłki zakwitną dopiero po zimie. Wysiejmy je teraz, a jesienią będziemy mieli rozsadę do posadzenia na rabaty kwiatowe i klomby.

Do połowy miesiąca powinniśmy zakończyć dzielenie i sadzenie kosaćców oraz bylinowych piwonii. Zróbmy też zakupy bulw zimowitów i wszystkich krokusów kwitnących jesienią. Nie odkładajmy ich nigdzie, od razu posadźmy. Z bylin, które zakwitną jeszcze w tym roku, szczególnie interesujące wydają się olbrzymie rozchodniki i astry marcinki oraz chryzantemy. W centrach ogrodniczych jest teraz największy wybór sadzonek tych kwiatów.

Od 15.08 rozpoczyna się czas zbioru owoców na przetwory. Pomyślmy zwłaszcza o zrobieniu zimowego zapasu kwaszonych ogórków, bo sezon na nie właśnie się kończy. Unikajmy robienia przetworów 17.08, bo na ten dzień przewidywane jest perygeum. Księżyc maksymalnie zbliżony do Ziemi zwykle zapowiada różne niekoniecznie przyjemne przygody z przebiegiem procesu fermentacji. Później satelita zacznie się od nas oddalać, co będzie sprzyjało robieniu zimowego zapasu dżemów, konfitur, soków oraz przecierów.

Polecamy również wszystkie prace pielęgnacyjne i uprawowe. Można m.in. kosić trawniki, nawozić rośliny i murawy jesiennymi nawozami, podkrzesywać, ciąć, wycinać odrosty i okulizować. Od 18.08 ruszamy na okoliczne nieużytki w poszukiwaniu kwitnącego wrotyczu. Gnojówka przyrządzona z suszu tej rośliny ogranicza rozwój larw żyjących w glebie. Niektóre z nich, na przykład pędraki, drutowce czy larwy rolnic, naprawdę potrafią dać się we znaki.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 22.08 pełnia Księżyca

Czas wolny od prac. Możecie na chwilę odłożyć narzędzia ogrodnicze. Noc będzie jasna, bo satelita w całej okazałości pojawi się na niebie tuż po zmroku, a zajdzie przed samym świtem. Podczas nocnych oraz dziennych spacerów podziwiajmy kwitnące byliny, a przy okazji sprawdzajmy, czy rośliny, zwłaszcza te posadzone tej wiosny i latem, nie potrzebują podlewania. Księżyc nie będzie miał nic przeciwko wlaniu kilku konewek pod nowe azalie, różaneczniki czy hortensje.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 23-31.08 Księżyca ubywa

Aż do końca miesiąca mamy czas sprzyjający zbiorom owoców, robieniu przetworów i różnym pracom pielęgnacyjnym. Warto zapamiętać datę 30.08, bo wtedy przypadnie drugie w tym miesiącu apogeum. Księżyc daleko od Ziemi wróży zwykle spokojny czas w ogrodzie i nie przeszkadza ogrodnikom w pracach.

Na kwiatowych rabatach przycinamy przekwitające byliny, można zbierać nasiona, ciąć i suszyć zioła. Tniemy również brzoskwinie, wiśnie, czereśnie i śliwy, z których zebrano owoce. Odsłaniamy owoce grusz i jabłoni, by przyrumieniło je słońce. Na winorośli podobny zabieg przyczyni się do wzmożenia produkcji cukrów w gronach. Dwa ostatnie dni sierpnia można wykorzystać do siewu poplonów i roślin na zielony nawóz.

TEKST: WITOLD CZUKSANOW  
ZDJĘCIA: shutterstock 

Zobacz również