Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w sierpniu?

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w sierpniu?

Porady

Kalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać letnie prace ogrodowe.

reklama

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1.08–2.08 księżyca przybywa

Początek miesiąca powinien upłynąć pod znakiem intensywnych zbiorów roślin i robienia przetworów. Księżyc oddala się od Ziemi, co wróży dobremu przechowywaniu się konfitur, kiszonych ogórków, zasuszonych ziół. Pamiętajmy, że bardzo dobrze konserwują się również wszystkie zapasy z dodatkiem aromatycznych liści lawendy, bazylii czy tymianku.

Po zbiorach owoców przydałoby się także opryskać ogórki środkami przeciwko mączniakowi rzekomemu. Nowe zawiązki szybko rosną, zatem poszukajmy naturalnych preparatów lub zróbmy samodzielnie mieszankę świeżej serwatki z piwem, która również powinna opóźnić reakcję liści na atak grzyba i przedłużyć plonowanie.

Na warzywnych zagonach czas wykopywać czosnek i cebulę. Układamy je, by obeschły, a po kilku dniach zanosimy do przechowalni. Jeśli wystarczy czasu, to pamiętajmy o letnim cięciu jabłoni i grusz, żeby odsłonić owoce.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 3.08 pełnia

Dobry dzień na podlewanie roślin.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 4–18.08 księżyca ubywa

Jeśli planujemy robienie przetworów z wiśni, śliwek czy porzeczek, to uwińmy się z tym przed 13.08. Obrywajmy regularnie owoce na cukiniach i patisonach, by rośliny zawiązywały pąki i sprawdzajmy, co nowego dojrzało na pomidorach, oberżynie i papryce. Nie zapominajmy o brazylijskich rodzynkach i miechunkach wielkoowocowych!

Na warzywnych grządkach zbieramy strąki fasoli szparagowej. Zapasy najlepiej zamrozić. Do tego dnia mamy również czas na wszelkie cięcia (w tym sanitarne), jak też postrzyżyny żywopłotów i formowanych soliterów. Nie zapomnijmy o usuwaniu przekwitających kwiatów na daliach, pozostałości po kwiatostanach na różanecznikach, azaliach czy lilakach.

Po 12.08 rozpocznie się okres siewu i sadzenia poplonów na zielone nawozy. Rola takich gatunków jak gorczyca, gryka, facelia polega nie tylko na użyźnianiu, lecz również na ograniczaniu występowania szkodników glebowych i budowaniu dobrej struktury ziemi. W drugiej połowie miesiąca warto się przyjrzeć kondycji roślin w skrzynkach balkonowych. Kwiaty słabe najczęściej potrzebują nawożenia lub staranniejszego nawadniania.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 19.08 nów

Mamy nów i dajemy roślinom czas na spokojne dostosowanie się do nowych księżycowych okoliczności.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 20–31.08 księżyca przybywa

Do 27.08 siejemy i sadzimy, można też odcinać i wykopywać ukorzenione odrosty porzeczek, agrestu i róż. W końcu miesiąca ponownie otworzy się okienko „konfiturowo-kiszeniowe”, czyli sprzyjające robieniu przetworów. Podsypujemy jesiennym nawozem trawniki oraz drzewa i krzewy dekoracyjne. Na 30.06 zapowiadają perygeum. Księżyc znajdzie się wtedy w minimalnej odległości od Ziemi.

 

TEKST: WITOLD CZUKSANOW  

ZDJĘCIA: SHUTTERSTOCK

Zobacz także: Sierpień – imieniny obchodzą

Zobacz również