Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w październiku?

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w październiku?

Porady

Kalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać jesienne prace ogrodowe.

reklama

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1.10 pełnia księżyca

Kolejny miesiąc w ogrodach ledwo się rozpocznie, a tu Księżyc funduje ogrodnikom odpoczynek. Wolne się przyda. Październik to miesiąc bardzo kolorowy, lecz i wymagający ciężkiej ogrodniczej pracy.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 2-15.10 księżyca ubywa

Czynnościami pierwszego wyboru wydają się zbiory. Do 5.10 trzeba się uwinąć z wykopkami warzyw korzeniowych, zwłaszcza selerów i ziemniaków, zbiorami fasoli, w tym również oberwaniem ostatnich strąków fasoli szparagowej, ze zrywaniem dyń, cukinii. W szklarniach i tunelach oraz na wysokich grządkach kończymy zbieranie pomidorów, papryki, przygotowujemy glebę do uprawy sałat i rzodkiewki oraz zimowej dymki.

Na 3.10 przewidywane jest apogeum. Wykorzystajmy to, ponieważ Księżyc odsunięty od Ziemi na maksymalną odległość będzie sprzyjał dobremu przechowywaniu warzyw świeżych i konserwowaniu pikli, soków czy sałatek. Prawdopodobnie nieźle będzie kwasiła się kapusta. Sam proces może wprawdzie postępować trochę wolniej niż normalnie, ale za to mamy gwarantowany wyborny smak i długą trwałość.

Po 6.10 rozpoczynamy jesienne nasadzenia. W tym roku kalendarz księżycowy wyjątkowo dobrze wpisał się w sezon szkółkarski, gdy do centrów ogrodniczych trafiają naprawdę fantastyczne nowe rośliny ze szkółek. Znajdźmy czas na zakupy. Może uda się upolować jakieś wyjątkowe okazy? Najlepsze dni na posadzenie nowych drzewek i krzewów owocowych przewidujemy około 7-8.10. Im bliżej końca okresu, tym satelita przyjaźniej będzie się uśmiechał do drzew i krzewów oraz bylin o dekoracyjnych kwiatach i liściach.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 16.10 Nów

Mały rogalik na jesiennym niebie oznacza nów. To czas zmian w przyrodzie. Rośliny nie lubią, gdy się je wtedy niepokoi.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 17-30.10 księżyca przybywa

Jeszcze przez 3-4 dni mamy czas na posadzenie nowych roślin, również na przesadzenie i zmianę miejsca. Wykorzystajmy go dobrze, to najwyższa pora, by pomyśleć o wiośnie. Niech zakwitnie narcyzami, krokusami, hiacyntami, tulipanami. Potem zajmijmy się wykopywaniem dalii i mieczyków (jeśli jest po przymrozkach) oraz innych bulw, cebul i kłączy przechowywanych w piwnicy. Wzmagamy czujność! W razie przymrozków, kwitnące dekoracje nakrywamy na noc agrowłókniną lub wstawiamy do pomieszczeń. Rozpoczynamy też jesienne przeprowadzki oliwek, datur, laurów, oleandrów i innych sezonowych dekoracji uprawianych w pojemnikach. Wieloletnie zioła zadomowione w donicach przenosimy do szklarni lub na werandy z oknem; w temperaturze nieznacznie powyżej zera doczekają do kolejnego sezonu. 

W końcu miesiąca ścinamy i suszymy miętę, melisę, cząber, tymianek i inne zioła liściowe. Opryskujemy jabłonie i grusze wrażliwe na parcha 5-procentowym roztworem mocznika. Nawóz wspomaga rozkład liści i ogranicza występowanie chorób, jeśli opryska się również wygrabiony teren pod koronami. Od 21.10 Księżyc zacznie sprzyjać robieniu przetworów z jabłek, śliwek i dyń. Zaczynamy zbiory owoców róż, tarnin, aronii i jarzębiny.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 31.10 Pełnia

Koniec października podobnie jak pierwszy dzień miesiąca upłynie pod znakiem wolnego od ogrodniczych czynności. Zalecamy odkurzenie aparatów fotograficznych i zrobienie kilku zdjęć złotej polskiej jesieni. W ogrodach nie pracujemy.

 

TEKST: WITOLD CZUKSANOW  

ZDJĘCIA: SHUTTERSTOCK

Zobacz także: Jesienne kwiaty do ogrodu

Zobacz również