Kalendarz księżycowy ogrodnika 2022: jakie prace ogrodowe wykonać w październiku?
PoradyPaździernik to czas porządków w ogrodzie: przekopywania resztek roślin, grabienia, spulchniania i wykładania ściółek. To również idealny moment na sadzenie nowych drzewek owocowych i smażenie domowych konfitur czy powideł. Jak zaplanować wszystkie te prace zgodnie z fazami Księżyca? Podpowiadamy.
Kalendarz ksieżycowy ogrodnika: 1-8.10 Księżyca przybywa
Skup się na zbiorach i robieniu przetworów owocowych. Najlepszy na smażenie powideł, musów czy konfitur będzie dokładnie 1 października. Uważaj na zapasy szykowane 4 października, w okresie perygeum, gdy nasz satelita znajdzie się najbliżej Ziemi; mogą słabo się przechowywać!
Wykopuj ziemniaki i warzywa korzeniowe – dla selera, buraka, marchwi, pasternaku to będzie bardzo dobry czas. Zajmij się jesiennymi pracami ogrodowymi: przekopuj resztki roślin i nawozy zielone, grab, spulchniaj, wykładaj ściółki.
Pomyśl o wykopywaniu mieczyków, dalii, cantedeskii, galtonii i pacioreczników. Dalie pozostaw do pierwszego nocnego mrozu. Uwaga na gryzonie sprowadzające się do pomieszczeń i krety w ogrodach. Na nie pomogą pułapki. Aż do 12 października masz czas, by w szklarniach i tunelach zlikwidować uprawy pomidorów, papryki i innych sezonowych warzyw, przekopać ziemię, zasilić ją kompostem, przygotować wszystko do siewu i sadzenia poplonów. Znajdź chwilę na posprzątanie piwnic i zrobienie miejsca dla warzyw oraz roślin ozdobnych, które będziesz tam przechowywać przez zimę.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 9.10 pełnia
Wolne od prac ogrodniczych. Wykorzystaj ten dzień, by przyjrzeć się jesiennym kwiatom. Trzymamy kciuki za pogodę, by gwałtowne wichury nie zrzuciły z drzew i krzewów barwnych dekoracji. W niektórych ogrodach botanicznych i parkach tylko o tej porze roku można poczuć wyjątkowy zapach przebarwiających się grujeczników.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 10-24.10 Księżyca ubywa
Do 12.10 przekopuj i porządkuj. Spróbuj zdążyć do nowiu, bo wtedy nadejdzie najlepszy czas sadzenia roślin i siewów. Między 18 a 20 października masz korzystny moment dla nowych drzewek, krzewów owocowych i truskawek. Sałaty i dymkę na szczypior sadź tuż przed pełnią. 17 października Księżyc osiągnie apogeum (maksymalnie oddali się od Ziemi). To zwykle czas spokojny, sprzyjający różnym pracom ogrodowym. Możesz opryskać wrażliwe na parch jabłonie i grusze. Dokładnie zwilż liście w koronach i pod drzewami 5-procentowym mocznikiem. Spowoduje to szybki rozkład materii organicznej – tak zlikwidujesz źródło przyszłorocznego zakażenia.
W drugiej połowie miesiąca zwykle nadciągają pierwsze zwiastuny zimy. Może nie wszędzie narobią ambarasu, ale tuż przed nimi powinnaś zebrać fasolę szparagową, owoce cukinii, zielone pomidory, strąki papryki i dynię. Na rabatach kwiatowych mróz definitywnie kończy wzrost gatunków i odmian roślin wrażliwych, np. dalii. Przed spodziewanym zimnem donice i skrzynki z roślinami, które go nie znoszą: plectranthusami, bazylią czy lippią, trzeba schować do pomieszczeń. Jeśli masz kłopoty ze ślimakami, naturalne ściółki przerzuć widłami amerykańskimi. Mróz powinien zrobić swoje z mięczakami, które szukają tam schronienia.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 25.10 nów
Wystąpi w dziennym towarzystwie zaćmienia Słońca (nie będzie u nas widoczne). Masz dobę, żeby odpocząć od prac ogrodniczych.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 26-31.10 księżyca przybywa
Sadź jak najwięcej, najlepiej uporaj się z tym do 29 października, bo to korzystny okres dla nowych drzewek, krzewów owocowych oraz truskawek. Przemyśl posadzenie odmian dekoracyjnych – tzw. rajskich jabłoni oraz pigwowców. Możesz zakładać żywopłoty z ałyczy, dereni, berberysów, aronii, owocowych odmian róż – np. róż pomarszczonych. Księżyc w perygeum, zapowiadanym na 29 października, mobilizuje rośliny do szybkiego ukorzeniania.
Od 30 października zbieraj kapustę – koniec miesiąca wydaje się szczególnie korzystny dla szatkowania i kwaszenia. Księżyc podpowiada, żeby zająć się jesiennymi uprawkami, czyli kopaniem, spulchnianiem, a przede wszystkim kompostowaniem. W tych dniach gleba dobrze przyjmie i z czasem odwdzięczy się za każdą materię organiczną, zarówno dojrzałe czarne złoto ogrodników, jak również okrywy, nawet te z łętów, liści, skoszonej trawy czy resztek roślin. Układaj pryzmy kompostowe.
Tekst: Witold Czuksanow, Zdjęcia: shutterstock
Zobacz także: Wybieramy jesienne kwiaty do ogrodu