Kalendarz księżycowy ogrodnika 2022: jakie prace ogrodowe wykonać w lutym?
PoradyZobacz kalendarz księżycowy ogrodnika „dzień po dniu”. Zaplanuj prace w ogrodzie zgodnie z rytmem Księżyca, by uzyskać najlepsze efekty. Jakie prace w ogrodzie zaplanować na luty? Fazy księżyca mają znaczenie!
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1.02 nów
Z początkiem lutego księżyc nie zachęca do prac ogrodniczych. Odpocznijmy i nabierzmy sił, które przydadzą się podczas prac pielęgnacyjnych i pierwszych siewów.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 2-15.02 księżyca przybywa
Powiększająca się tarcza aż do 12.01 każdej kolejnej nocy będzie się pokazywała coraz wyżej na horyzoncie. Czas planować prace pielęgnacyjne. Wiele zależy od pogody i od tego, czy zima skuła ziemię. Jeśli nie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ją spulchniać, przekopywać, zasilać kompostem. O tej porze roku stosunkowo łatwo pozbędziemy się trwałych chwastów, takich jak osty, pokrzywa, perz czy trzcinnik. Zabezpieczamy drzewka owocowe przed sarnami i zającami. Na gryzonie można zastawiać pułapki. Pnie malujemy wapnem, by biel odbijała światło. Zapobiegniemy w ten sposób pękaniu kory.
Do 8.02 poświęćmy czas na przygotowania do nowego sezonu. Pora kupić podłoża do wysiewu, wyszorować doniczki i kuwety, zrobić przegląd nasion z ubiegłych lat i zorganizować to, czego brakuje. Na dworze sprawdzamy zimowe okrywy, w czasie odwilży podlewamy zimozielone drzewa i krzewy. Pełnimy śnieżne dyżury, strącając regularnie nadmiar białej okrywy z drzew i krzewów, zwłaszcza wtedy, gdy jest mokra. W piwnicach przyglądamy się przechowywanym cebulom, bulwom i kłączom oraz różnym warzywom. Jeśli coś gnije, trzeba wyrzucić, by nie porażało tego, co zdrowe. Jeśli zima jest łagodna, to w tym okresie zwykle rozwijają się pierwsze kwiaty na oczarach, przebiśniegi, a nawet ranniki. Można zbierać pączki sosny i czarnych porzeczek, które są wyśmienitym dodatkiem do zimowych herbat.
Do 11.02 trzeba się uwinąć z przycinaniem jabłonek, grusz, porzeczek, aronii i agrestu. Do tych prac jest potrzebna sucha pogoda z temperaturą powyżej 5 stopni. Nie warto się przejmować, jeśli akurat nie sprzyja cięciom; można je przełożyć na marzec lub ostatnie dni lutego. W tym samym terminie co cięcie przeprowadzamy opryski preparatami olejowymi na świerki i modrzewie przeciw ochojnikom. Brzoskwinie chronimy od kędzierzawości preparatami miedziowymi. Dobry czas na robienie przetworów z ananasa i cytrusów, kwaszenie kapusty i zbiory zimujących na rabatach warzyw korzeniowych oraz pora i brukselki. Po 9.02 można rozpoczynać siewy roślin w szklarniach i tunelach na rozsady.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 16.02 pełnia
Odpoczywamy od prac w ogrodzie, pamiętamy jednak o podlewaniu roślin doniczkowych.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 17-28.02 księżyca ubywa
Do 25.02 mamy czas na sianie warzyw i kwiatów. O tej porze roku pamiętamy zwłaszcza o sałatach, kapustach, żeniszkach, pelargoniach, lewkoniach. To czas sadzenia bulw begonii. Lutowy chłód i wilgoć wyjątkowo sprzyjają ogrodowym przeprowadzkom dużych drzewek i krzewów. Jeśli to konieczne, powinno się je teraz wykopywać i sadzić w nowe miejsca. Księżyc sprzyja ponadto siewom nasion do kiełkowania, sadzeniu korzeni pietruszek i cebul na natkę i szczypior. Dobrą aurę wykorzystajmy w domowych uprawach słoneczników i grochu na młode listki. Jeśli chcemy przyspieszyć kwitnienie letnich cebul (dalie, frezje, tuberozy, pacioreczniki, lilie, mieczyki), to można je posadzić do dużych doniczek z żyzną, ale przepuszczalną ziemią. Takie uprawy zwykle trzymamy w pomieszczeniach, a na dworze tylko wtedy, gdy termometry wskazują powyżej zera. Robimy testy kiełkowania własnoręcznie zebranych nasion i zapasów z ubiegłego roku.
Od 26.02 rozpoczynamy nawożenie kwiatów doniczkowych w mieszkaniach, a na dworze wiosenne porządki i cięcie roślin owocowych oraz ozdobnych. Na jabłoniach poszukujemy zwłaszcza białych pędów z wyraźnie widocznym mączniakiem, które obowiązkowo wycinamy i palimy. Łączymy tę pracę z czyszczeniem i smarowaniem uszkodzeń rakowych. Rozpoczyna się przygotowanie gleby do wiosennych siewów: spulchnianie, zasilanie kompostem. Tam, gdzie kopać i spulchniać nie trzeba, można ogrodową glebę okrywać ściółkami: korą, zrębkami, kompostem. Jeśli zima odpuszcza, warto rozpocząć prace pielęgnacyjne na trawnikach: grabienie i napowietrzanie.
TEKST: WITOLD CZUKSANOW
ZDJĘCIA: shutterstock