kalendarz księżycowy ogrodnika październik 2021

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w październiku?

Porady
reklama
kalendarz księżycowy ogrodnika
Kalendarz księżycowy ogrodnika pomaga dobrze zaplanować prace ogrodowe.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-5.10 Księżyca ubywa

Im prędzej rozpoczniemy jesienne nasadzenia, tym lepiej. Z przerwą na nów mamy na nie czas aż do 11.10 Pamiętajmy, że czekają nie tylko wszystkie cebule kwiatowe: tulipany, narcyzy, hiacynty, ale również byliny, nowe drzewka i krzewy dekoracyjne oraz owocowe. Październikowy termin jest dla nich wszystkich bardzo dobry ze względu na to, że ziemia jest ciepła i zachęca korzenie do rozwoju.

Wciąż można wysiewać poplony i rośliny na zielony nawóz, wśród których gatunkiem pierwszego wyboru powinna być gorczyca. Jako poplon ozimy można zastosować żyto.

Z myślą o jesiennym sezonie sadzimy na rabatach astry marcinki, do pojemników chryzantemy. W obydwu lokalizacjach świetnie spiszą się pączkowe odmiany wrzosów oraz trawy dekoracyjne. W ażurowym cieniu, najlepiej pod drzewami owocowymi, ustawiamy baloty z grzybnią boczniaków. Wkrótce pojawią się tam smakowite owocniki.

kalendarz księżycowy 2021 ogrodnika
Początek października to świetny czas na przetwory z owoców i warzyw.

Młode iglaki i drzewa liściaste można zaszczepiać grzybnią borowików, kurek i innych leśnych grzybów. Dla dębów odpowiednie będównież trufle. Można dzielić i rozsadzać miętę oraz melisę, a także kępy szczypiorku.

Sadzić zimową cebulę i sałaty oraz jarmuż. Pod osłonami siejemy rzodkiewki, a na rabatach korzeniowe pietruszki. W ciepłej ziemi szybko wykiełkują, ukorzenią się i od wiosny będziemy mogli korzystać z ich aromatycznych, pełnych witamin liści.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 6.10 nów

Ogród odpoczywa. My również. Dobry dzień na wizytę w centrum ogrodniczym. Rozpoczyna się szkółkarski sezon i można tam kupić naprawdę wyjątkowe odmiany drzew i krzewów.

kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika
W październiku kończymy zbiory fasoli, cukinii i dyni.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 7-19.10 Księżyca przybywa

Do 9.10 kontynuujemy prace z poprzedniego okresu, powoli szykując formę i narzędzia na tradycyjne październikowe zbiory warzyw. Kończymy zbiory fasoli, cukinii, dyni, wycinamy kapustę, kopiemy pora, marchewki, buraki i pozostałe warzywa korzeniowe. Pamiętajmy, że 8 października wypada perygeum i wszystkie plony zebrane w tym czasie nadają się raczej do natychmiastowego zjedzenia, a nie na przetwory. Warzywa korzeniowe zebrane dopiero około 12-13.10, po wstępnym podsuszeniu, zanosimy do piwnicy, robimy z nich sałatki i marynaty. 

To najlepszy czas na musy i sok z jabłek, gruszek, śliwek, przetwory z aronii i malin. Jeśli części nadziemne już zniszczyły pierwsze mrozy, to ścinamy i wykopujemy dalie, pacioreczniki a także inne kwiaty, które nie mogą zimować w glebie. 

fazy księżyca ogrodnika
Koniec października to dobry moment na oprysk jabłoni i grusz.

Po podsuszeniu zanosimy je do piwnicy i przechowujemy przysypane wilgotnym torfem. Regularnie wygrabiamy liście i okrywamy wrażliwe rośliny zimujące w ogrodach. 

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 20.10 pełnia

Chwila wolnego. W ramach przygotowań do zimy można podlewać różaneczniki i inne zimozielone rośliny ogrodowe.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 21-31.10 Księżyca ubywa

Tuż po pełni czas na oprysk jabłoni, grusz, moreli i brzoskwini pięcioprocentowym roztworem mocznika przeciwko grzybom zimującym na liściach. Od 26.10 sadzimy ząbki czosnku jadalnego i cebulki kwiatów, które rozwiną się wiosną. Należy do nich również czosnek dekoracyjny

Tam, gdzie rabaty już puste, można kopać, wysiewać rośliny na zielone nawozy. Z tarasów i balkonów sprzątamy rośliny, które zimę spędzą w piwnicach, szklarniach, przechowalniach.

Pamiętajmy, że wiele z nich szczęśliwie doczeka wiosny, jeśli zapewnimy im trochę światła i temperaturę niewiele powyżej zera oraz zadbamy o minimalną wilgotność podłoża. W warzywnikach można już wysiewać nasiona wczesnych odmian pietruszki i marchewki.

TEKST: WITOLD CZUKSANOW  
ZDJĘCIA: Shutterstock

Zobacz także:
Co kryje dzikie wino?
Potrawy z grzybów leśnych

Zobacz również