Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w listopadzie?
PoradyPublikujemy kalendarz księżycowy ogrodnika „dzień po dniu”. Jakie prace w ogrodzie zaplanować na listopad? Fazy księżyca mają znaczenie!
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-3.11 Księżyca ubywa
Na początku listopada Księżyc wyraźnie zachęca do siewów i nasadzeń nowych roślin. Zróbmy to szybko, dopóki gleba ciepła. Można zakładać żywopłoty, dosadzić drzewa, krzewy i dekoracyjne byliny. Świetnie powinny się przyjąć porzeczki, agrest, jabłonie i pozostałe drzewa owocowe.
Wciąż można zakładać trawniki i sadzić cebule kwiatowe, które rozwiną się wiosną. Listopadowa pora jest dobra dla tulipanów, szafirków, cebulic oraz hiacyntów. Na rabatach warzywnych pod chmurką sadzimy jeszcze ozimy czosnek, siejemy najwcześniejsze odmiany marchwi i korzeniowych pietruszek, a w szklarniach i tunelach warzywa liściowe.
Łagodna zima jest wystarczająco ciepła dla sałaty, jarmużu, roszponki. Dobrym pomysłem będzie wysiew rzodkiewek. Do 5.11, z uwzględnieniem przerwy na nów, można zaplanować inaugurację ogródków parapetowych i sadzić cebule na szczypior, korzenie pietruszek na natkę, a także wysiewać nasiona na kiełki.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 4.11 nów
Czas wolny od prac ogrodowych i na podziwianie ostatnich kolorowych liści tej jesieni. Znajdźmy chwilę na przygotowanie narzędzi do jesiennych upraw i zapasu ściółki, kompostu. To wszystko się przyda.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 5-18.11 Księżyca przybywa
Wzajemne oddziaływanie Ziemi i maksymalnie zbliżonego satelity 5.11 jest wyjątkowo silne. Księżyca zacznie przybywać, a od 8.11 aż do pełni będzie się pojawiał coraz wyżej na niebie.
Jeśli więc nie zdążyliśmy z siewami i nasadzeniami, trzeba je zakończyć do 7.11. To bardzo dobry dzień na posadzenie drzewek i krzewów owocowych. Później poświęćmy czas na zbiory tego, co jeszcze pozostało na drzewach, krzewach i rabatach.
Jeśli będzie ciepło, zajmujemy się jesiennymi porządkami, pracami pielęgnacyjnymi i uprawowymi.
Sezonowe sprzątanie powinno dotyczyć zwłaszcza trawników, grabimy więc, usuwamy liście, które butwieją i odcinają dopływ światła. Jeśli ciepło i wilgotno, kosimy trawę.
Pamiętamy, że organiczne resztki to dobry materiał do okrywania i kompostowania, a układając pryzmy, przesypujemy je granulowanym obornikiem. Zwiększa to żyzność i przyspiesza proces dojrzewania.
Dojrzałym kompostem zasilamy rabaty, podsypujemy pod drzewa i wokół bylin. Tam, gdzie to możliwe, przekopujemy glebę i zostawiamy ją na zimę w ostrej skibie. Kończymy też przeprowadzki roślin wrażliwych z tarasów do zimowych przechowalni.
Jeśli idą mrozy, pilniejsze będzie dokończenie zbiorów i robienie przetworów. Wszystkie wykopane warzywa korzeniowe powinny poleżeć na ziemi i podeschnąć. Sprzyja to dobremu przechowywaniu. Na zagonkach zostawiamy pietruszkę, por, jarmuż, brukselkę i skorzonerę.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 19.11 pełnia
Odpoczywamy. Podziwiamy na niebie księżyc w pełni. Za dnia podlewamy zimozielone rośliny.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 20-30.11 Księżyca ubywa
21.11 księżyc będzie maksymalnie oddalony od Ziemi, co wróży spokój na początku trzeciej dekady miesiąca. Przygotowujemy iglasty stroisz i agrowłókninę, ale z okładaniem wrażliwych roślin czekamy na nadejście mrozów. Znajdźmy czas dla róż ogrodowych, które trzeba kopczykować.
Wrażliwe odmiany wielkokwiatowe i polianty obsypujemy pulchną ziemią, kompostem. Wokół krzewów zaszczepionych na pniach owijamy słomę lub agrowłókninę. Trawy dekoracyjne wiążemy w kępy. Dzięki temu będą atrakcją zimowych rabat. Pomyślmy o zrobieniu w skrzynkach ozdób z wrzosów i dekoracyjnych kapust, tykw.
TEKST: WITOLD CZUKSANOW
ZDJĘCIA: Shutterstock
Zobacz także:
Przysłowia na listopad
Halloween – co to za święto i skąd przyszło do Europy?