Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w grudniu?
PoradyPublikujemy kalendarz księżycowy ogrodnika „dzień po dniu”. Jakie prace w ogrodzie zaplanować na grudzień? Fazy księżyca mają znaczenie!
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-3.12 Księżyca ubywa
Nawet najlepiej opracowany grudniowy plan zajęć ogrodniczych może pokrzyżować pogoda. Chociaż ostatnio zima przychodzi niespiesznie i raczej gości krótko, to warto pamiętać o aktualnej porze roku i nie odwlekać różnych potrzebnych prac. A sam początek miesiąca to okres, w którym księżyc sprzyja siewom i sadzeniu roślin.
Jeśli gleba nie zamarzła, sadzimy więc krzewy i drzewa owocowe oraz dołujemy sadzonki, które w miejscach przeznaczenia zagoszczą dopiero wiosną. W pomieszczeniach z oknami ustawiamy podłoża zaszczepione boczniakami, a w piwnicach zaczynamy uprawiać pieczarki i pędzić korzenie cykorii.
Te dni grudnia to także czas zakładania ogródków parapetowych, czyli pędzenia natki pietruszki, cebuli i innych warzyw oraz uprawy kiełków. Pamiętajmy, by wszystkie nasiona przeznaczone do kiełkowania najpierw dobrze opłukać pod bieżącą wodą, a dopiero później wysiewać.
Rozpoczynamy sezon sadzenia cebul hippeastrum, popularnie zwanych amarylisami. Sukces uprawy tych roślin zależy nie tylko od księżycowych okoliczności, lecz również od kondycji i jakości. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, czy mają zdrowe, mięsiste korzenie. Zapamiętajmy i to, że im cebula większa, tym więcej pędów kwiatostanowych później wypuści.
W zimnych szklarniach i tunelach foliowych, w których mamy możliwość ogrzewania, wysiewamy i sadzimy sałatę, roszponkę, zimowy szpinak oraz rzodkiewki i cebule.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 4.12 nów 4.12 nów
Dzień, w którym księżyc w nowiu osiąga perygeum, czyli punkt maksymalnie zbliżony do ziemi, zdecydowanie nie sprzyja pracom ogrodniczym. Pamiętajmy o pogodowych obserwacjach i wróżbie, która wskazuje pogodę na Boże Narodzenie.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 5-18.12 Księżyca przybywa
Czas na końcowe jesienne porządki i przygotowanie ogrodów do świąt. Grabimy trawniki, a jeśli trawa wciąż rośnie, to można je nawet kosić.
Jeśli zapowiadają mrozy, nakładamy zimowe okrywy, sypiemy kompostowe kopczyki przy różach wielkokwiatowych, rabatowych oraz wszystkich innych wrażliwych na zimno. Podlewamy zimujące w ogrodach zimozielone drzewa i krzewy, pamiętając zwłaszcza o różanecznikach i laurowiśniach oraz ostrokrzewach.
Sprzątamy do pomieszczeń gospodarczych te wszystkie donice, dekoracje, pojemniki i narzędzia, które nie będą zimowały pod chmurką. Narzędzia metalowe zabezpieczamy, natłuszczając oliwą. W piwnicach sprawdzamy, jak się przechowują zimowe zapasy warzyw oraz bulwy dalii, mieczyki, kanny i cantedeskie. Chore i pleśniejące usuwamy. Wszystkie zdrowe warto zasypać czystym torfem lub trocinami. Przy okazji sprawdzamy, jak się mają zapasy suszonych ziół i kwiatów.
Po 15 grudnia wykopujemy z gruntu i przesadzamy do pojemników te iglaki, które będą zdobiły wejścia do domów i wnętrza w okresie świątecznym. Pamiętajmy, że takie przesadzanie najlepiej znoszą młode świerki i najlepiej wykopywać je z maksymalnie dużą bryłą korzeniową.
Na warzywnych grządkach dobry czas na zbiór porów i brukselki oraz jarmużu, a także wykopywanie skorzonery. Ostatniego dnia okresu księżyc osiągnie apogeum. To zwykle spokojny czas w ogrodach.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 19.12 pełnia
Czas odpoczynku od prac ogrodniczych i poszukiwania kolorowych owoców do świątecznych dekoracji. Pamiętamy o podlewaniu roślin zimozielonych.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 20-31.12 Księżyca ubywa
Jeśli w przedświątecznym rozgardiaszu znajdziemy wolną chwilę na prace w ogrodach, to dobrym pomysłem może być poszukiwanie dziko rosnących owoców. Tu i ówdzie można jeszcze znaleźć kulki róż, tarnin czy głogów na soki, wina i nalewki. Rozpoczynamy sezon zbierania pączków sosen i czarnych porzeczek. To wyjątkowo zdrowe i aromatyczne dodatki do leczniczych herbat.
W trzeciej dekadzie grudnia księżyc wyraźnie sprzyja siewom. Nie przegapmy tej okazji! Szybko oporządźmy kiełkowniki i rozpocznijmy produkcję wartościowych rzodkiewek, lucerny, słoneczników, brokułów – potrzebują zaledwie kilku dni, by wzejść i mogą być dobre nawet na święta.
Parę korzeni pietruszek i cebul posadzonych do doniczek zazieleni się po kilku tygodniach, dostarczając witamin i zapachów. Dzięki nim wkrótce poczujemy się jak wiosną.
TEKST: WITOLD CZUKSANOW ZDJĘCIA: Shutterstock
Zobacz także: Pomóż zwierzętom przetrwać zimę i zaproś je do swojego ogrodu